Ören Sahiline Koruma Amaçlı İmar Planı

Ören Sahiline Koruma Amaçlı İmar Planı

Burhaniye’de, eski belediye başkanı Fikret Akova’nın Ören sahilinde başlattığı, “Koruma Amaçlı Uygulamaları ve İmar Amaçlı Adremitteion Arkeolojik Sit Alanı Etkilenme Geçiş Bölgeleri” bilgilendirme toplantısının üçüncüsü yapıldı.

Ahmet Akın Kültür Merkezi nde düzenlenen toplantıda bilim adamları konu hakkında bilgi verdi. Toplantıya. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Doç. Dr M. Murat Akbulut, Yrd. Doç. Dr. Seher Başlık, Yrd. Doç. Dr H. Murat Özgen. Promer Planlama yetkileri ve vatandaşlar katıldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Doç. Dr. M Murat Akbulut. Ören’in 1950’li yılların sonlarına doğru imara açılması ile Ören de yerleşimin başladığını söyledi.

Akbulut, Ören in kısa bir geçmişini sunarak başladığı konuşmasında. “I960’lı yıllarda Bergaz Tepe de çok güzel bir yeşil doku vardı. O zamanlar Hüseyin Oğütçen ve Avni Meço’nun girişimleriyle burada bir kentleşme kurulmaya başlandı. 1960 lı yılların başında Bahçeşehir yerleşkesi kuruluyor. Ancak, burada kurulan bu kentleşme şehrin yanlış yerine kuruluyor. 2012 yılında biz, Mimar Sinan Üniversitesi olarak bir giriş hattı kurduk. Bergaztepe ve bazı bölgelerde sondaj çalışmalarında bulunduk. Burada daha önceleri yaşayan uygarlıkların yer tespitlerini yaptık Bazı gömüler bulundu. Kaplar ve mutfak eşyalarını gün yüzüne çıkardık. Yine aynı bölgede eski Yunan ince işlerinden yapılan eşyalar ve heykelcikler bulduk. Son bölümde ise milattan önce 6-7 yüzyıla ve arkaik doneme ait buluntulara rastladık. Truva da bulunan tunç devrine ve demirçağ dönemine ait ürünler bulundu. Kent tahinde şu ana kadar 6 bin yıllık bir tarihe rastladık. 6-7 bin yıllık kültür konutlar var. Bizim açtığımız, kazı yaptığımız yerler belediye alanları. Bu alanda Bizans sarayını gün yüzüne çıkardık. Bu saray limana doğru bakmakta. Yakın bir süre sonra bu sarayı tamamıyla ortaya çıkaracağız.

Ören’de şu anda bulduğumuz iki liman var. Birisi ticari, birisi turisttik bir liman. Bu liman milattan önce 4. yüzyılda aktif olan bir liman. Tüm bu çalışmalar varlıkları Ören’de mevcut. Bu buluntular üzenne çalışmalarımızı sınıflandırdık ve A bölgesi olarak işaretledik. Bu bölgede 12-13. yüzyıldan kalma limanı bulduk. Yine A bölgesi içerisinde toplu buluntular var. Biz Oren’i bir bütün olarak ele alıyoruz, buna gore projeler üretiyoruz. D Bölgesi olarak isimlendirdiğimiz bölgede ise çay bahçeleri yanında bir çok evre var. 12 ve 13. yüzyılda kullanılmış sonrasında bir veri dosyası çıkardık. Bu nedenle Burhaniye’nin evrensel değerleri var Fıstık çamları, meşe ağaçları, sincapları ile birde doğal yapısı var. Burhaniye’de” Koruma Amaçlı Uygulamaları ve İmar Amaçlı Adremitteion Arkeolojik Sıt Alanı Etkilenme Geçiş Bölgeleri” projesi maalesef çok geç kalınmış bir proje. Bu projede buralarda evi olanların ileride gerektiğinde takas yolu ile değişiminin yapılması olacaktır. Ancak, bu proje hayata geçmeden böylesine bir takasın olması mümkün değildir.

Biz elimizden geldiğince Ören’in dokusunu değiştirmemek istiyoruz. Şimdi ören’de yapılan kazıların sergilenmesi için bir müze kurma çalışmalarımız var. Projesi çizildi. Ören in bir cazibe merkezi haline gelmesini bekliyoruz. Ayrıca, artık Ören’de her şeyin kontrollü yapılması gündemde Bir temel kazacağınız zaman Bursa kültür Varlıklarından izin almak gerekiyor. Fakat, Balıkesir Büyükşehir olduğu için Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları şubesi kurduğunda Bursa’ya gitmeye gerek kalmayacak. Ancak yeni yapılacak yapılarda bu izinlerin alınmasına dikkat etmek gerekecek. Bu tıp kazılarda müzelerden mutlaka izin alınması ve müze yetkilileri ile temel kazma çalışmasının birlikte yapılması gerekiyor Ayrıca, buralarda bulunan eski yapıların yenilenmesini sit alanı olduğu gerekçesiyle yapamıyorsunuz. Yıkılanı yemden yapamıyorsunuz. Biz her yen kazmak değil, en iyiyi gun yüzüne çıkarmak istiyoruz “ dedi. (Markaj/İHA)

Previous Hilti Türkiye'yi Üs Seçti,Yüzde 34 Büyüdü
Sonraki Melikgazi'de İmar Ve Yapılaşma Hızlanacak

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Adrasan imar planı askıya çıktı

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Adrasan 1 ‘inci Etap İmar Planı’nın uzun uğraşların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylandığını. imar planının 1/5000’lik olanının Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde, 1 /1000’ 1

Güncel Haberler 0 Yorum

Yeni Keçiören Bulvarı imar planı askıda

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 14.10.2016 gün ve 2035 sayılı kararı ile onaylanan Yeni Keçiören Bulvarı imar planı değişikliği 31.10.2016 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Yükseliyor

Ankara’da gayrimenkul sektörünün önde gelen temsilcileri Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği zirvede bir araya geldi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Bursa T2 Tramvay Hattı için imzalar atıldı

Bursa Otobüs Terminali ile kent meydanını bağlayacak

Güncel Haberler 0 Yorum

Baruthane Binaları Ataköy’de O Ruhsata Dava

ATAKÖY sahilde tescilli Baruthane binalarının bulunduğu araziye verilen inşaat ruhsatı yargıya taşındı. Ruhsatın ‘şehircilik ve koruma ilkelerine’ aykırı olduğu belirtildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Onkoloji Hastanesi Konukevi dört dörtlük yaşam alanı

Yenimahalle Belediyesi tarafından yaklaşık bir yıl önce hizmete açılan Onkoloji konukevi ilçe bürokratlarından takdir topluyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.