Olimpos’a Darbe

Dünyanın sayılı tarihi kentlerinden Olimpos’a yapılacak 5 yıldızlı tatil köyü, çevrecileri ayaklandırdı. TMMOB, dava açmaya hazırlanıyor.

Antalya’nın dünyaca ünlü tarihi kenti Olimpos, yapılaşma tehdidiyle karşı karşıya. Olimpos Beydağları Milli Parkı, 1972 yılında Antalya Kemer’de bulunan doğal ve tarihî güzelliklerin korunması için SİT alanı olarak korunmaya alındı. Ancak zamanla Milli Parkın sınırları daraltıldı ve bölge yavaş yavaş imara açıldı. Şimdi de Milli Park sınırları içindeki Phaselis Antik Kenti tehlike altında. Olimpos Antik Kenti’nin sınırında bulunan ve milattan önce 7’nci yüzyılda kurulan Phaselis Antik Kenti’nde “Dream Of Phaselis” adlı 5 yıldızlı tatil köyü yapılacak. Tamamı 180 dönüm olan otel arazisinin 19 dönümlük kısmı 1’inci derece Arkeolojik SİT alanında bulunuyor.

İMAR PLANLARI DEĞİŞTİRİLDİ …
Otelin arazisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Turizm Teşvik Kanunu kapsamında 2005’te Ares Fasilis İnşaat Turizm Ticaret A.Ş.’ye tahsis edildi. Ardından 2011’de bölgedeki imar planları değiştirildi. Şirket otel yapımı için harekete geçti. İlk olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nden izinler alındı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de 26 Aralık 2013’te “ÇED Gerekli Değildir” raporu verdi. Kararın ardından bu kez TMMOB harekete geçti ve önceki gün Antalya’da bir toplantı düzenlendi. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Erdal Özdemir, Taraf’a yaptığı açıklamada, projeye karşı dava açacaklarını belirtti. Özdemir, “Her Oda, yönetiminden yetki alacak, sonra dava süreci başlayacak. Şubat ayının başında yapacağımız toplantıda davaya yönelik konular ayrıntılı olarak ele alınacak” dedi.

Öte yandan otel yapımı medyanın da gündeminde. Hürriyet Gazetesi Yazarı Yalçın Bayer, Fettah Tamince’ye ait projeyi köşesine taşıyınca Tamince, Bayer’e cevap verdi. Tamince, “5 yıldızlı otel inşa edilmeyecek olup, bölgenin dokusuna uygun bungalov projesi gerçekleştirilecektir” dedi.

TAMİNCE KİMDİR ?
RIXOS otellerinin yanı sıra dünyanın birçok yerinde toplam 21 otelin sahibi Fettah Tamince, Hükümete yakınlığıyla tanınıyor. Star Medya Grubunu’nun eski ortaklarından olan işadamı, Sembol İnşaat’ın da sahibi. Sembol İnşaat son olarak Haliç Yat Tersanesi Limanı ihalesini kazanan ortaklardan biri olarak gündeme gelmişti.

ÇED GEREKLİ DEĞİLMİŞ …
Otelin  yapımıyla ilgili önce Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü otelin yapımına izin verdi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) için yapılan başvuruyu değerlendirdi. İl Müdürlüğü, 26 Aralık 2013 tarihinde “ÇED Gerekli Değildir” raporu verdi. Raporun ardından harekete geçen TMMOB, projeyi mahkemeye götürme kararı aldı.

Previous Bakırcı: Asrın Rüyası'nda Sona Yaklaşıyoruz
Sonraki İnşaat Bu Yıl Da Ekonomiyi Sırtlayacak

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Kıyamet Turizmi Şirince’ye Yaramadı

Şarap üretimi, kiraz, zeytincilik, turizm  Taş döşeli sokakları, bahçeli evleri, eşsiz manzarasıyla herkesi kendisine hayran bırakan birinci derece sit alanı Şirince Köyü, imar kirliliğinin pençesine düştü.

Güncel Haberler

Konutta net ve brüt metrekarelerin belirtilmesi zorunlu olacak

Ön ödemeli konut satışlarında artık dairenin ve eklenti alanlarının net ve brüt metrekarelerinin ayrı ayrı belirtilmesi zorunlu olacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

NEÜ’den Ağaç Dikme Şenliği

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü tarafından organize edilen “Ağaç Dikme Şenliği” Akyokuş Köyceğiz Kampüs alanında yapılacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 02 Şubat 2015

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 02 Şubat 2015 tarihinde Ankara’da uygulanacak elektrik kesintisinden etkilenecek bölgeler aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Sincan’da binalar sınıflandırılacak

Sincan Belediyesi ve Ankara Üniversitesi el ele vererek Sincan’daki binaların sınıflandırılması için çalışıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 4 Nisan 2015

​Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 4 Nisan 2015 tarihinde Ankara’da bazı ilçelerde elektrik kesintisi uygulanacak.Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.