Odakule Görücüye Çıkacak

Odakule Görücüye Çıkacak

İstanbul Sanayi Odası’nın, Odakule binası başta olmak üzere gayrimenkullerinden daha yüksek gelir elde etmek amacıyla çalışma başlattığı öğrenildi.

Emlak kulislerinde İstanbul  Sanayi Odası’nın (İSO), Odakule binası başta olmak üzere gayrimenkullerini yeniden gözden geçirdiği öğrenildi. Oda yönetiminin, mülkiyet İSO’da kalmak şartıyla uzun dönemli kiralamalar için ihaleye çıkaracağı konuşuluyor.

Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi ile Meşrutiyet Caddesi üzerinde bulunan Odakule, Tünel ve Galatasaray arasında yer alıyor. Odakule, bulunduğu noktanın kendi ismiyle anılmasını sağlayan ikonik binalardan.

Temeli 1968’de atılan ve 1976’da hizmete açılan bina, İstanbul’un ilk gökdelenlerinden. 23 katlı kule, 14.600 metrekare kapalı alana sahip. Odakule’nin üç kati İSO tarafından kullanılırken, girişteki iki kat mağaza (uzun süredir Collezione markası yer alıyor) olarak hizmet veriyor. Diğer 17 katında ise çeşitli ofisler bulunuyor. Emlak uzmanları, Odakule’nin satışa çıkarılması halinde 25-30 müyon dolarlık bir fiyat bulabileceğini söylüyor. İSO’nun, Meşrutiyet Caddesi No: 62’deki diğer gayrimenkulü de bölgededi en değerli binalar arasında ve halen İSO yönetimi bu binada hizmet veriyor.

Yıkımdan kurtuldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı “Beyoğlu İlçesi Kentsel SİT Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı”, İstanbul’un 70’li yıllardaki gökdelenleri olarak bilinen Pera Otel ve Odakule’nin üst katlarının yıkılarak çevredeki binalarla eşitlenmesi öngörüyordu. Ancak plan, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca Temmuz 2009’da iptal edildi. Tepebaşı’ndaki 17 katlı Pera Oteli, Oyak tarafından 1975’te yaptırılmış ve o yıllarda İstanbul’daki en yüksek üçüncü bina olmuştu.

İnan Kıraç istemişti

2009 yılında, İnan Kıraç üe İSO’nun Odakule için görüştüğü duyulmuştu. Kıraç Şirketler Topluluğu Başkam İnan Kıraç, 2010 İstanbul Kültür Başkenti kutlamaları öncesi, Tepebaşı’nda dev bir kültür merkezi açmak istemişti. TRT’nin binası ve önündeki arsa üzerine yapılması planlanan kültür merkezinin projesini dünyaca ünlü mimar, Guggenheim Müzisi’nde de imzası bulunan Frank O. Gehry hazırlamıştı. Ancak TRT de, gösterilen yerleri beğenmeyerek binayı terk etmemişti.(Hürriyet)

Previous Sit Alanları Artık İnternet Üzerinden Takip Edilecek
Sonraki İmpo Menderes'i Turizm Merkezi Yapıyor

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

3.Havalimanı için 3.3 milyar liralık teşvik

Kasımda 8.7 milyar liralık yatırım öngören 332 proje teşvik belgesine bağlanırken, en yüksek tutarlı teşvik 3 milyar 362 milyon lira ile İstanbul 3’üncü Havalimanı inşaatım gerçekleştirecek İGA Havalimanı İşletmesi AŞ’ye

Firma Haberleri

Kavuklar Gayrimenkul’den bir ilk üzeri açılır-kapanır AVM

Şehre yakışan ve sembol olacak binalar inşa etme sorumluluğuyla yola çıkan Kavuklar Gayrimenkul Geliştirme, İzmir’e değer katacak 3 farklı proje ile toplam 1,5 milyar TL’lik yatırım yapıyor

Firma Haberleri 0 Yorum

Terrace Mix’de Fiyatlar

İnanlar Inşaat’ın Esenyurt’ta inşa ettiği Terrace Mix projesinde, 1150 TL’den başlayan peşinat avantajı sunuluyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Lovelet Outlet Mobilyanın da Merkezi Oluyor

Haziran 2012 de Samsun’da açılan, yönetim ve kiralamasını İnside AVM Danışmanlıkın üstlendiği Karadeniz’in en büyük Outlet Alışveriş ve Yaşam Merkezi Lovelet, baharla beraber yenilenerek coşkusunu Karadeniz’den Türkiye’ye yayacak.

Firma Haberleri

Reysaş GYO Antalya’da arsa aldı

Reysaş GYO tarafından konuyla ilgili KAP’a yapılan açıklama şöyle;

Firma Haberleri 0 Yorum

MOSDER Türkiye mobilya sektörünü uluslararası arenada temsil ediyor

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), Türkiye mobilya sektörünü uluslararası arenada temsil etmeye devam ediyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.