Odakule Görücüye Çıkacak

Odakule Görücüye Çıkacak

İstanbul Sanayi Odası’nın, Odakule binası başta olmak üzere gayrimenkullerinden daha yüksek gelir elde etmek amacıyla çalışma başlattığı öğrenildi.

Emlak kulislerinde İstanbul  Sanayi Odası’nın (İSO), Odakule binası başta olmak üzere gayrimenkullerini yeniden gözden geçirdiği öğrenildi. Oda yönetiminin, mülkiyet İSO’da kalmak şartıyla uzun dönemli kiralamalar için ihaleye çıkaracağı konuşuluyor.

Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi ile Meşrutiyet Caddesi üzerinde bulunan Odakule, Tünel ve Galatasaray arasında yer alıyor. Odakule, bulunduğu noktanın kendi ismiyle anılmasını sağlayan ikonik binalardan.

Temeli 1968’de atılan ve 1976’da hizmete açılan bina, İstanbul’un ilk gökdelenlerinden. 23 katlı kule, 14.600 metrekare kapalı alana sahip. Odakule’nin üç kati İSO tarafından kullanılırken, girişteki iki kat mağaza (uzun süredir Collezione markası yer alıyor) olarak hizmet veriyor. Diğer 17 katında ise çeşitli ofisler bulunuyor. Emlak uzmanları, Odakule’nin satışa çıkarılması halinde 25-30 müyon dolarlık bir fiyat bulabileceğini söylüyor. İSO’nun, Meşrutiyet Caddesi No: 62’deki diğer gayrimenkulü de bölgededi en değerli binalar arasında ve halen İSO yönetimi bu binada hizmet veriyor.

Yıkımdan kurtuldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı “Beyoğlu İlçesi Kentsel SİT Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı”, İstanbul’un 70’li yıllardaki gökdelenleri olarak bilinen Pera Otel ve Odakule’nin üst katlarının yıkılarak çevredeki binalarla eşitlenmesi öngörüyordu. Ancak plan, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca Temmuz 2009’da iptal edildi. Tepebaşı’ndaki 17 katlı Pera Oteli, Oyak tarafından 1975’te yaptırılmış ve o yıllarda İstanbul’daki en yüksek üçüncü bina olmuştu.

İnan Kıraç istemişti

2009 yılında, İnan Kıraç üe İSO’nun Odakule için görüştüğü duyulmuştu. Kıraç Şirketler Topluluğu Başkam İnan Kıraç, 2010 İstanbul Kültür Başkenti kutlamaları öncesi, Tepebaşı’nda dev bir kültür merkezi açmak istemişti. TRT’nin binası ve önündeki arsa üzerine yapılması planlanan kültür merkezinin projesini dünyaca ünlü mimar, Guggenheim Müzisi’nde de imzası bulunan Frank O. Gehry hazırlamıştı. Ancak TRT de, gösterilen yerleri beğenmeyerek binayı terk etmemişti.(Hürriyet)

Previous Sit Alanları Artık İnternet Üzerinden Takip Edilecek
Sonraki İmpo Menderes'i Turizm Merkezi Yapıyor

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Terrace Mix Projesinde Bin 130 Tl’ye Ev

İnanlar’ın Terrace Mix projesinde yeni bir kampanya başlatıldı. Sıfır peşinat avantajı sunulan projede, ayda bin 130 TL’den başlayan taksitlerle ev sahibi olunabiliyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Birevim’den İstanbul’da bir ayda üç yeni şube

Milyonlarca insanın ev sahibi olması için çalışmalar yürüten Birevim, yeni şubeleriyle İstanbul’u çevreliyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

ITE Turkey 2016 fuar takvimini açıkladı

TE Turkey 2016’da Küresel Standartlarda 10 Yeni Fuara İmza Atmaya Hazırlanıyor

Firma Haberleri 0 Yorum

TAV İnşaat kurumsal tecrübesini çalışanlarına aktarıyor

TAV İnşaatın İstanbul, Riyad, Dubai, Abu Dabi ve Cidde’de düzenlediği eğitim ve gelişim seminerlerine bin 300’ün üzerinde yönetici ve çalışan katıldı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Ant Yapı’dan 500 milyon Dolarlık Yatırım

Ant Yapı, Basın Ekspres Yolu’na 50 milyon dolara Antplato’yu, Beylerbeyi’ne 300 milyon dolara Antteras’ı Ümraniye’ye 150 milyon dolara Antasya Residence’ı yapacak.

Firma Haberleri 0 Yorum

Özyurtlar N5 Suites’ten Ev Alanlar Çifte Kazanç Sağlıyor

İnşaat sektöründe 25 yılda 28 bin kişiyi ev sahibi yapan Özyurtlar İnşaat’ın Esenyurtta yükselen projesi N5 Suites büyük ilgi görüyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.