Nüfusun yüzde 5’i TOKİ binalarında yaşıyor

Nüfusun yüzde 5’i TOKİ binalarında yaşıyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 5’inin TOKİ binalarında yaşadığını belirterek, “Bizim 2023’e gelindiğinde hedefimiz, Türkiye nüfusunun 6 ila 7 milyonu TOKİ’nin inşa ettiği binalarda yaşaması” dedi.

Turan, vatandaşların daha iyi yaşayabilecekleri konutlara ve kentsel çevreye kavuşması için kurum olarak büyük bir çaba içerisinde olduklarını ifade etti. En büyük amaçlarının hiç konut sahibi olmamış ve konuta ulaşmakta güçlük çeken alt ve orta gelir grubundaki vatandaşları ev sahibi yapmak olduğunu bildiren Turan, kurumun özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık görevine geldiği tarihten itibaren büyük bir atılım gerçekleştirdiğini dile getirdi. Turan, TOKİ’nin kurulduğu 1984 yılından 2002’ye kadar sadece 43 bin konut ürettiğini, 2002-2015 arasındaki dönemde ise 685 bin konut yaptığını vurguladı.

TOKİ’nin Türkiye’deki toplam konut stoğunun yüzde 8-9’unu inşa eden bir kuruluş olduğunu aktaran Turan, “Bu 685 bin konut, asgari 3-3,5 milyon insan demektir. Şu anda Türkiye’nin yaklaşık yüzde 5’i TOKİ binalarında yaşıyor. Bizim 2023’e gelindiğinde hedefimiz, Türkiye nüfusunun 6 ila 7 milyonu TOKİ’nin inşa ettiği binalarda yaşaması” ifadesini kullandı. Turan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bahar aylarında verdiği talimat doğrultusunda konut sayısını 2023’e kadar 1 milyon 200 bine çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Bu şu demek 2016’dan 2023’e kadar olan 7-8 yıllık sürede alt ve orta gelir grubuna yönelik 500 bin konut inşa edeceğiz. Bu çok önemli bir hedeftir, her yıl 60 ila 70 bin konut inşası demektir” diye konuştu.Ankara 24 Saat

Previous Kemerhisar TOKİ konutları teslim edildi
Sonraki Arsanın kat karşılığı müteahhite verilmesinde KDV

Diğer Yazılar

TOKİ Haberleri

Dünya Bankası Türkiye Direktörü’nden TOKİ’ye ziyaret

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Mr. Martin Raiser, TOKİ Başkanı M. Ergün Turan’ı ziyaret etti.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ sosyal konutta gaza basacak

Dar gelirli ve emeklilere yönelik çalışmalarına hız veren TOKİ, bu yıl 60 bin yeni sosyal konut projesi üretecek.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ’de 4 bin 340 konuta 51 bin 800 başvuru

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) ev sahibi olmak isteyen emekliler için 17 ilde inşa edilen 4 bin 340 konut için 51 bin 800 başvuru yapıldı.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Kayabaşı’ndaki TOKİ arsası satışa çıkıyor

Son dönemde emeklilere yönelik yaptığı kampanyayla gündemde olan TOKİ, mevcut ve yeni projelerine kaynak oluşturmak için İstanbul Kayabaşı’ndaki arsasını satıyor.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ’nin Sosyal Donatıları 5 Bini Aştı

BAŞBAKANLIK Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), toplu konut projelerinde barınmanın yanı sıra okul, cami, ticaret merkezi, kütüphane gibi yapılar inşa ederek, sosyal ihtiyaçları da gideriyor.

TOKİ Haberleri

TOKİ’nin ilk yerel mimari projesi tamamlandı

TOKİ’nin Adıyaman Çelikhan’da da uygulayacağı, 252 Adet Konut ve Sosyal Donatı alanları, TOKİ’nin yerel mimariyle başlattığı uygulama projesi. TOKİ Başkanı Ergün Turan: “Nevşehir Ürgüp’te 923 Konuttan Oluşan Ve 3’er Katlı

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.