Necip Nasır : Betona zam İzmir’e zarar

Necip Nasır : Betona zam İzmir’e zarar

Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır “Betona haksız zam  inşaat sektörüne darbe vurur” dedi

2016 yılı ile birlikte hazır beton fiyatlarına ip yaptıkları zam inşaat sektörünün tepkilerine ır neden oldu. Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, İzmir‘in diğer illere oranla betonu zaten pahalıya kullandığını belirterek, son zamlarla birlikte İzmir’de inşaat sektörü ve ekonominin ağır darbe yiyeceğini söyledi. Nasır, zamların bir açıklaması ve haklı bir gerekçesi olmadığını vurguladı.

İzmirli çimento firmalarının 2016 yılı ile birlikte hazır beton fiyatlarına yaptıkları zam inşaat sektörünün tepkilerine neden oldu. Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır, İzmir’in diğer illere oranla betonu zaten pahalıya kullandığını belirterek, son zamlarla birlikte İzmir’de inşaat sektörü ve ekonominin ağır darbe yiyeceğini söyledi. 2016 yılı İzmirli inşaat firmaları ve ev almayı planlayan İzmirliler için kötü başladı.

Beton üreticileri, beton fiyatlarına Ocak ayı itibariyle zam yaptıklarını duyururken; gelen zamlara ise artan giderleri ve piyasa şartlarını gerekçe olarak gösterdi. Gelen zamlarla birlikte yapı inşaatlarında kullanılan 1 metre küp beton fiyatı da KDV ve pompa bedeli dahil olmak üzere 123 TL’den 157 TL’ye çıktı.

Aynı betonun fiyatı ise Konya ve diğer illerde ise KDV ve pompa bedeli dahil 97 TL. Son zamlarla birlikte 1 metreküp betonun fiyatı izmir’de diğer illerden yaklaşık 60 TL daha pahalıya satın alınır hale geldi. Zam, İzmir’e vurulmuş darbe Konuyla ilgili 13 demek adına açıklamada bulunan Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, zamların bir açıklaması ve haklı bir gerekçesi olmadığını vurgulayarak, yapılan zammın geri çekilmesi çağrısında bulundu, izmirlilerin betonu diğer illere oranla yılbaşından önce zaten yüzde 21 fazla fiyatla satın aldığına dikkat çeken Nasır, son zamlarla birlikte aradaki farkın yüzde 40’lara çıktığına dikkat çekti.

Nasır, “İzmir ekonomisi zaten sıkışmış ve durgun bir vaziyette. İnşaat sektörü arsa üretememekten kaynaklı tıkanmış durumda. Bu gelen zamla birlikte İzmir inşaat piyasası daha büyük bir darboğaza girecektir. Bu da zaten bir türlü gelişemeyen İzmir ekonomisini olumsuz yönde etkileyecektir. Türkiye’de işsizlik yüzde 13, izmir’de yüzde 17, Konya’da yüzde 0 iken, bu zam sadece inşaat sektörüne değil, tüm İzmir’e vurulmuş büyük bir darbedir. Bir an önce bu haksız zammın geri çekilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Zamlar vatandaşa yansıyacak İzmirli müteahhitlerin ürettikleri evleri ellerinden çıkaramaz dununa geldiğini ifade eden Necip Nasır, “Birçok arkadaşımızın ürettiği ev elinde kalmış durumda. Bu da ekonominin zaten ne durumda olduğunun en ivi kanıtı. Ev almak istiyen izmirliler keyfi zamlardan dolayı ev alamaz duruma düşürüldü. Son zamla birlikte ev fiyatları kaçınılmaz olarak daha da pahalanacaktır. Bu da hem müteahhitlere hem de İzmirli hemşehrilerimize yansıyacak” ifadesini kullandı.

Kabul edilebilir değil

Yapılan zamma gerekçe olarak giderlerin artışının ve piyasaların gösterildiğini söyleyen Nasır, gerekçelerin gerçekleri yansıtmadığını ve zammın keyfi bir uygulama olduğunu savundu. “Konya’da betonun hammaddesi çok uzaklardan getirilmesine rağmen KDV ve pompa dahil 97 TL’ye satılıyorken; İzmir’de şehrin içeriden hammadde çıkarıp, bunu 60 TL daha fazla fiyata 157 TL’den satmanın hiç bir açıklaması bulunmamaktadır. Hem çimentonun tozunu yutacağız, hem doğamız katledilecek, hem de çimentoyu pahalıya satın alacağız. Bu kabul edilebilir değil” dedi.

Rekabet Kurumu’na taşınacak

Yapılan zam karşısında İzmirlilerin haklanın arayacaklarını aktaran Nasır sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Nakliye masrafları yükseldi desek, benzin fiyatları düşmüş durumda. Hammaddemiz yok desek, hammadde kentimizin içinde. Buradan 13 demek başkanı olarak kamuoyunu konuyla ilgili bilgilendiriyor ve dayatılan bu zamları kabul etmeyeceğimizi vurguluyoruz. Konuyu, ilgili makamlara ve Rekabet Kurumu’na taşıyacağız. Müteahhitler olarak daha farklı eylemlere girerek, hem İzmirli müteahhitlerin hem de izmirli hemşerilerimizin haklarını arayacağız.”Yenigün (İzmir)

Previous Kalkan İnşaat yeni yerinde hizmet veriyor
Sonraki Bakanlık'tan İstanbul'un hava kalitesi hakkında açıklama

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Doğu Karadeniz’e Yerli Turist Akını

Eşsiz flora ve faunasının yanı sıra tarihi ve kültürel değerleri ile öne çıkan Doğu Karadeniz’i geçen yıl 4,5 milyon turist ziyaret etti .

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’nın atıkları yakılarak yok ediliyor

Başkent’te endüstriyel ve tıbbi atıklar yakılarak çevreye zarar vermeden yok ediliyor. Sincan Çadırtepe Katı Atık Depolama alanındaki “Entegre Endüstriyel ve Tıbbi Atık Bertaraf Tesisi” tamamlanarak devreye girdi.

Güncel Haberler

Keçiören’de muhtarlık binaları yenileniyor

Keçiören Belediyesi yerel yönetimlerin daha verimli ve dinamik bir hizmet vermesi için muhtarlık binalarını yenilemeye devam ediyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çanakkale’de 400 Yataklı Hastanenin Temeli Atıldı

Çanakkale’de 400 yataklı hastanenin temeli, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından atıldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Gökçek’ten Ulus projesinin durdurulmasına tepki

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ulus Projesi’nin yürütmesinin durdurulması kararına tepki göstererek, “Akay Kavşağı… Ankara Bulvarı… 1071 Malazgirt Bulvarı’nı açamazsınız dediler…

Güncel Haberler

Hacı Ali Taylan : ‘En mantıklı yatırım gayrimenkul’

Ankara Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Hacı Ali Taylan, ‘yazın ev alınır’ anlayışının artık eskide kaldığını anlatarak, “Kışın da ev alınır” dedi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.