Mustafa Ak: “Ankara’nın en kıymetli toprağı Keçiören olacak”

Mustafa Ak: “Ankara’nın en kıymetli toprağı Keçiören olacak”

Keçiören Belediye Başkanı Sn. Mustafa Ak Yaşam Projeleri’ne önemli açıklamalarda bulundu.

Ak Gümüşdere Ihlamur Vadisi Projesinin yalnızca Keçiören’e değil, tüm Ankara’ya büyük bir katma değer sağlayacağını söyledi. Keçiören Metrosu’nda sona yaklaşıldığını ve Keçiören’de trafiği rahatlatmaya yönelik çalışmaların başladığını belirten Ak, Yaşam Projeleri’nin sorularını şöyle yanıtladı:

“Amacımız halkımızın hayatını kolaylaştırmak”

Yaşam Projeleri: Öncelikle “Yaşam Alanı” projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Mustafa Ak: Keçiören’e kazandırdığımız Çaldıran ve Bademlik Zümrüt Yaşam Alanları vatandaşlarımızın yoğun ilgisiyle karşılaştı. Zümrüt Yaşam Alanları projesi öncelikle Keçiören’deki pazaryerlerinin haftanın her günü daha aktif bir şekilde kullanılmasını amaçlıyor. Haftada yalnız bir gün kullanılan ve diğer günler atıl kalan pazaryerlerinin yedi gün yaşanan mekanlar olmasını istiyoruz.

Zümrüt Yaşam Alanları, haftanın altı günü çocukların oynayıp spor yapabileceği, mahalle düğünlerinin yapılıp konser ve açık hava organizasyonlarının gerçekleştirilebileceği yerler olarak mahallelilerin hizmetine sunuldu. Halkın daha sağlıklı, güvenli ve rahat bir ortamda alışveriş yapmalarına imkan sağlayan proje kapsamında, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen bir başka düzenlemeyle de pazaryerinde çocuk oyun istasyonu kurularak, pazar alışverişi için gelen ebeveynlerin çocuklarını 1,5 saatliğine buradaki kreşlere bırakmalarına imkan tanıyoruz. Pazar yerlerimiz gerekli fiziki değişiklikler yapılarak bedensel engelli vatandaşlarımızın da rahatlıkla ulaşabileceği hale getirildi, modern sistemlerle üzeri kapatılarak haftanın her günü kullanımına olanak sağlandı ve 24 saat kamera sistemiyle izlenecek şekilde düzenlendi.

Amacımız halkımızın hayatını kolaylaştırmak. Gerçekleştirdiğimiz projeyle hem pazarlarımızı daha sağlıklı, modern ve güvenilir hale getiriyoruz, hem de pazar tezgahlarının kurulmadığı diğer günlerde pazar yerlerinin açık spor alanı olarak kullanılmasını sağlıyoruz. Mahalleliye düğün yapacak, çocuklara oyun oynayacak mekanları sunuyoruz, halkın hayatını kolaylaştıracak zümrüt kalitesinde yaşam alanları oluşturuyoruz. Yapılacak yeni pazaryerleri ile birlikte Zümrüt Yaşam Alanları’na yeni halkalar eklenmeye devam edecek.

“Hayalle başlayan bir projenin nasıl gerçekleştiği görülmüş olacak”

Yaşam Projeleri: Keçiören’in marka değerini yükseltecek olan Gümüşdere Ihlamur Vadisi Projeniz hakkında bilgi verirmisiniz?

Mustafa Ak: Sadece Keçiören’e değil Ankara’ya da değer katacak olan Gümüşdere Ihlamur Vadisi Projesi çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Kokusundan muzdarip olunan Ankara Çayı’nda ASKİ ekipleriyle beraber ilk temizleme çalışmasını yaptık. Bildiğiniz gibi şehrin içinden geçen çaylar şehirler için büyük bir kazançtır. Fakat bu kazancı felakete dönüştürmek de insanların elindedir. Önceleri balık tutulan, etrafında gezilen ve insanların huzur bulduğu bir yer olan Ankara Çayı bugün insanların burnunu tuta tuta geçmek zorunda olduğu bir yer haline geldi. Bu çayı kirletenler bizleriz. Temizleyecek olan da bizleriz. İnşallah bu çayı tertemiz hale getirip içinde sandalların yüzdüğü, gezintilerin yapıldığı temiz bir çay haline getirip Keçiörenlilerin hizmetine sunacağız. Gümüşdere Ihlamur Vadisi Projesi yalnızca Keçiören’e değil, tüm Ankara’ya büyük bir katma değer sağlayacak.

Projeyi açıkladığımızda bazıları hayal olduğunu söylemişti. İnsan, isterse birçok şeyi yapabilir. Hayalle başlayan bir projenin nasıl gerçekleştiği görülmüş olacak.145 bin metrekarelik rekreasyon alanında, köprü, kafe, yürüyüş yolu ve yazlık sinema gibi bölümler yer alıyor. Alana 7 bin 652 yeni bitki dikeceğiz. Projenin adını da aldığı ıhlamur ağaçlarından ise bin 11 tane dikeceğiz .Altı ayrı etap şeklinde devam eden proje tamamlandığında durgun hale getirilecek olan Çubuk Çayı’nda, vatandaşlarımız gondol ve motorlu kayıklarla gezinti yapabilecekler. Sadece taşkın duvarlarıyla değil, etrafındaki rekreasyon düzenlemeleriyle de güzellik yaratacak bir proje. Proje ile kent merkezine ulaşan hava koridorları oluşturarak kentin mikro klimasını düzenlemeyi ve herkese açık erişilebilir bir kent alanı oluşturmayı hedefliyoruz.Dere çevresinin etrafındaki peyzaj alanları ile sosyal ve kültürel tesisler sayesinde Gümüşdere Ihlamur Vadisi, kentin nefes alınan alternatif bir bölgesi haline gelecek.

Projeyi taşkın önleme debisini de dikkate alarak DSİ Bölge Müdürlüğü ile işbirliği halinde hazırladık. Karaköy Arıtma Tesisleri’nden ilçelere gelen sular arıtıldığı için Keçiören’e barajlardan gelen su temiz olarak ulaşacak. Gölet alanlarının bulunacağı projede regülatörler sayesinde su durgun hale getirilecek. İskelelerden kafelere seyir teraslarından yürüyüş yollarına kadar farklı alanlara sahip olacak olan Gümüşdere Ihlamur Vadisi Projesi, yıllardır Ankaralıların kokusundan muzdarip olduğu bu alanı zengin bir yapıyla kente kazandıracak. Keçiören ve Ankara için çekim merkezi olacak.Gümüşdere Ihlamur Vadisi içerisinde 200 kişilik amfili yazlık sinema alanı ile sekiz adet köprü de yer alacak.

“Vatandaşlar 2015 yılında yepyeni bir Keçiören ile karşılaşacaklar”

Yaşam Projeleri: Keçiören Metrosu hakkında bilgi verir misiniz? Diğer ulaşım projeleriniz nelerdir?

Mustafa Ak: Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız tarafından büyük bir hızla çalışmaları sürdürülen Keçiören Metrosu’nda artık sona yaklaşıyoruz. Tünelin ucu göründü diyebiliriz. İnşallah bu yıl içerisinde Keçiören Metro’sunu hizmete açacağız. Böylece Türkiye’nin 850 bin nüfusuyla en büyük  nüfus yoğunluğuna sahip ilçesi olan Keçiören’de hem trafik problemini rahatlatıp hem de Keçiören’e Ankara’nın her tarafından kolaylıkla vatandaşlarımızın gelmesini sağlayacağız.

Keçiören metrosunun hizmete açılmasıyla, ulaşımda büyük bir kolaylık sağlanacak. Keçiören merkezdeki trafik, metro çalışmasının bitmesi ile hafifleyecek. Ayrıca tüm vatandaşlarımız sadece 10-12 dakika içinde şehir merkezine ulaşma lüksüne erişmiş olacak. Gerçekten inanılmaz bir rahatlık. Yakın zamanda açılacak olan Keçiören metrosu ile birçok sorun kendiliğinden tarihe gömülecek. Bizde metronun tamamlanması ile başlatacağımız yeni düzenleme çalışmalarını tamamladık. Vatandaşlarım hiç merak etmesinler 2015 yılında yepyeni bir Keçiören ile karşılaşacaklar. Bu çalışmalar Ankara’nın yükselen yıldızı ilçemizi, kentin bir numaralı cazibe merkezi haline getirecek.

Keçiören’de trafiği rahatlatmaya yönelik olarak Büyükşehir Belediyemizle birlikte yürüttüğümüz ortak çalışmalarımız var.Fatih Köprüsünün bir benzerini yapacağız. Keçiören’de iki  arter bizi merkeze bağlıyor. Bu iki ana arterdeki yolların kapasitesi yeterli değil. Nüfusun büyük bir bölümünün kullanmış olduğu Fatih Köprüsü’nün ulaşım sorunu ile ilgili yoğun bir çalışmamız oldu. Konuyla ilgili bir imar değişikliği çalışması yapılarak çözüm üretildi. Büyükşehir Belediyemiz bu çözümün üzerinden Fatih Köprüsü’ne benzer bir köprüyü Selçuklu Caddesi ile Turgut Özal bulvarını bağlayacak şekilde bir çözüm üzerinde çalışıyor. Bu çalışma bittiği zaman trafiğin büyük bir oranda rahatlayacağını düşünüyoruz.

“Yükseltepe Kentsel Dönüşüm Projesi’nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor”

Yaşam Projeleri: Kentsel Dönüşüm Projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Mustafa Ak: Keçiören’in hayallerinden birisi olan Yükseltepe Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilçemizi gecekondu sorunundan kurtararak modern şehir yapılarına kavuşturacağız Yükseltepe Kentsel Dönüşüm Projesi’nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 5 bin 600 modern konutun yükseleceği 1 milyon 73 bin metrekarelik dönüşüm alanının ilk etabında bin 600 konut inşa ediliyor.

Yükseltepe’deki değişimi ve büyük gelişmeyi hep beraber göreceğiz. Birçok unsuruyla sosyal konut mantığının dışına çıkan bir projeyi gerçekleştiriyoruz. Burada 750 gecekondu bulunuyordu. Proje kapsamında inşa edilecek 5 bin 600 konut ile burası yeni bir cazibe merkezi olacak. Özel şahıslar müteahhitlerle anlaşıyor ve bu dönüşüm gerçekleşiyor. Bu da yeni bir model. Bu modelde inşallah Türkiye’ye örnek bir model olacak.

Projemiz ile Keçiören metruk yapılardan da kurtuluyor. Bu yapılarda vatandaşlarımıza zarar verebilecek kişiler de barınıyor, mal sahibinden izinsiz olarak oturanlar da bulunuyor. Metruk binaları bizde tespit ediyoruz, vatandaşlarımız da  bize ihbar ediyor. Mal sahiplerinin de iznini alarak vatandaşlarımızın güvenliğini ve sağlığını tehdit eden bu metruk yapılardan Keçiören kurtuluyor. Keçiören’in yeni yüzü Yükseltepe Kentsel Dönüşüm Alanı’nda imar, kamulaştırma, gecekondu yıkım ve konut inşaatı çalışmaları devam ediyor. Alanda kentsel dönüşüm planına uygun yeni imar yolları da açıyoruz. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz. Kentsel Dönüşüm Projemiz ile yeni bir şehircilik anlayışını ortaya koyacağız: geniş yolların olduğu, yeterli otoparkların olduğu, yeşil sahalarla beraber sosyal donatımının gereken seviyelerde olduğu bir yeni Keçiören’i de inşa edeceğiz.

“İnsana yatırıma öncelik veriyoruz”

Yaşam Projeleri: Sosyal ve Kültürel Projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Mustafa Ak: Meslek Edindirme Kursları, Eğitime Destek Merkezleri ve Aile Eğitim Merkezi ile Keçiören, bir eğitim yuvası… Meslek edindirme kurslarımız olan KEÇMEK’te 89 farklı branşta ders veriyoruz. Kadınların aile ekonomisine destek olmak ve iş bulmak için katıldığı bu kurslar, aynı zamanda bir rehabilitasyon merkezi işlevi de görüyor.
Kadınların kişisel gelişimlerine imkân sunma, evleri için becerilerini geliştirme, vasıflı birer çalışan olma veya evine yardımcı eleman arayan ailelere yetişmiş elemanlar sağlama amacıyla açtığımız “Ev Asistanlığı Kursu” da Keçiörenli kadınlardan büyük ilgi gördü. Yonca Yaşam Merkezi bünyesindeki Hanımlar Lokali de Keçiörenli kadınlara sunulan eğitim hizmetlerimiz arasında yer alıyor. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla özellikle dar gelirli ailelerin çocukları başta olmak üzere ilköğretim öğrencilerinin derslerine yardımcı olmak için açılan Keçiören Eğitime Destek Merkezi (KEDEM) 9 ayrı merkezde öğrencilere hizmet veriyor.

Bu merkezlerde öğrenciler internet, bilgisayar, kütüphane gibi kaynaklardan yararlanabiliyor. Okul dersleri için takviye dersler veriliyor. Ayrıca öğrencilerin sosyal yönlerini geliştirecek kütüphanecilik, satranç ve zekâ oyunları, matematik, tiyatro, fen ve doğa dallarında kulüp faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Bunun yanı sıra şiir, hikâye, resim ve fotoğraf yarışmaları gerçekleştiriliyor. Piknik ve geziler düzenlenerek öğrencilerin motivasyonu artırılıyor. Geleceğin umutlarını yetiştirmek istiyoruz. Bu yüzden Ankara’nın en büyük yaz okulunu açtık.En büyük hedefimiz eğitim merkezlerimizi tüm mahallelerimizde hizmet verir hale getirmek. Bugüne kadar Keçiören Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KEÇMEK) ile 120 bin kursiyere, Keçiören Eğitime Destek Merkezi (KEDEM) 85 bin öğrencimize ücretsiz eğitim verdik.

Bizim belediyecilik anlayışımızın temelinde hizmet vardır. Biz, yaptığımız tüm çalışmaları, inşa ettiğimiz her şeyi insan için yapıyoruz. Yerel yönetimlerin insanların fiziki ihtiyaçlarını karşılamak gibi asli bir görevi olmakla birlikte; esas itibarıyla halkın düşünsel, estetik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak ve bu alanda gelişmelerine katkı sağlamak gibi ciddi bir sorumluluğu da vardır. Biz de Keçiören Belediyesi olarak bu manada birçok çalışma yapıyoruz. Bu çalışmaların en anlamlı ve önemli yerinde de aile duruyor. Özellikle son yıllarda boşanmaların artması ve aile mefhumunun içinin boşalmaya yüz tutması, bizi böyle bir çalışma yapmaya sevk etti. Bu sebeple; insanlarımızın özendirildiği bireysel yaşam yerine, toplumun temelini oluşturan ve giderek çürümeye yüz tutan ailenin yeniden hayatımızda hak ettiği öneme kavuşması için halk üniversiteleri haline gelmesini planladığımız Aile Eğitim Merkezimizi açtık.

Ailenin dayandığı temel dinamikleri sağlamlaştırarak sağlıklı bir topluma kavuşabileceğimize olan inancımızı pekiştirmek ve hedeflerimize ulaşabilmek için Aile Eğitim Merkezi’nde; ücretsiz olarak hukuki ve psikolojik danışmanlık, anne-baba okulu ve öğrenci koçluğu gibi hizmetler verdik. Vermeye de devam ediyoruz. Ana Baba Okulu, İletişim Koçluğu, Öğrenci Koçluğu, Değerler eğitimi, Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı ve Evlilik Okulu başlıkları altında verdiğimiz seminerlerle binlerce hemşehrimize ulaştık. Sorunlarının çözümüne katkıda bulunduk. Kadın Sağlığı, Aile İçi İletişim, İnternet ve Televizyonun Aile Üzerindeki Etkileri konulu seminerlerle binlerce kadınımızın dünyasına girdik ve onlara yardımcı olduk. Bununla birlikte yeni kurulacak ailelerin temellerinin sağlam atılabilmesi adına, evlenecek çiftlerimiz için açtığımız evlilik okulunda birçok gencimize temel bilgiler verdik. Aile Eğitim Merkezimiz öngördüğümüz gibi bir halk üniversitesi olma yolunda ilerliyor.

Diğer yandan dar gelirli vatandaşlarımızı ve sıkıntı içindeki komşularımıza da yardım ediyoruz. Çünkü biz, komşusu açken tok yatamayacak insanlarız. Bu sebeple yoksulluk sınırında yaşayan ailelere hem maddi hem de ayni yardımlar yaparak onların sıkıntılarını bir nebze olsun giderme gayreti içindeyiz. Bu manada gıda yardımı, eşya yardımları, kıyafet yardımı, sıcak yemek hizmeti, bez yardımı, yakacak yardımı, barınma hizmeti, cenaze sonrası yemek hizmeti gibi pek çok konuda muhtaç ailelere yardım elimizi uzatıyoruz. Bu kapsamda vatandaşlarımıza gıda paketi ulaştırırken, ihtiyaç sahibi ailelere  giyim eşyası yardımı yaptık. Konut iyileştirme projesi kapsamında birçok ailenin evi yaşanabilir hale getirildi.  Yine beş yıldır ara vermeden sürdürdüğümüz Türkiye’nin tek Uluslararası Ramazan Etkinliklerini gerçekleştiriyoruz. Bu etkinliklerimize onlarca ülke ve hemşehri derneği katılıyor. Kültürlerini Keçiören’de sergiliyorlar.

Konuşmamın başında da söylediğim gibi biz insana yatırıma öncelik veriyoruz. Geleceğin umutlarını yetiştirmek istiyoruz. Bunun bir parçası olarak Ankara’nın en büyük yaz okulunu açtık. Muhtelif branşlarda birçok çocuğumuza spor başta olmak üzere dersler verdik. Ücretsiz mide kanseri, hipertansiyon ve böbrek hastalıkları taraması yaptık. Kalbinizi koruyun içinde sevdikleriniz var dedik. İnsanımızın kalp krizi riskini ölçtük. Ezcümle, insana dair ne varsa biz varız ve insanımızın hayat kalitesini yükseltebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

“Ankara’nın en kıymetli toprağı Keçiören olacak”

Yaşam Projeleri: Son olarak Keçiören gayrimenkul sektöründe yaşanan gelişmeleri nasıl değerlendirirsiniz?

Mustafa Ak: Türkiye’nin en büyük nüfus yoğunluğuna sahip  ilçesi Keçiören’in son beş yıldaki gelişimi emlak fiyatlarına da ciddi bir şekilde yansıdı. Yaptığımız şehir planlama ve altyapı çalışmaları sonucu ilçemizde yüzde bini aşan metrekare fiyat artışları görüldü. 2009 yılında Ovacık’da 70-90 TL arası olan metrekare arsa fiyatı 2014 yılında 800-1000 TL olurken, aynı oranlardaki artışlar Esertepe, Yükseltepe gibi ilçedeki bir çok bölgede de görülüyor. Bunu ise nasıl başardık? Göreve geldiğimiz 2009 yılında belediyenin tüm imkanları kent girişine harcanmıştı. Biz ise tüm Keçiören’i bir bütün olarak ele aldık ve yatırımlarımızı ilçenin geneline yaydık. Bu da Keçiören’in tamamında topyekün bir kalkınma getirdi. Tek mahallenin değil tüm Keçiören’in belediyesi olduk.

Keçiören’deki gayrimenkullerin bu derece değerlenmesi bizim adımıza mutluluk verici.  Bu da Şehircilik anlayışımızın doğru yolda olduğunu gösteriyor. Çünkü bir belediyenin en önemli görevlerinden birisi yaptığı çalışmalarla bölgesini kalkındırmak, değerli hale getirmektir.

Keçiören’de metronun açılması ve de bizim yürüttüğümüz dev rekreasyon alanı Gümüşdere Ihlamur Vadisi projesinin tamamlanması ile ilçemizdeki kalkınma çok daha hızlı şekilde sürecektir. Sadece birkaç yıl içinde inşallah tüm vatandaşlarımız bunu görecekler; Ankara’nın en kıymetli toprağı Keçiören olacak.

Tabii tüm bunları söylerken, bize her konuda destek çıkan, tüm planlama ve uygulamalarımız da Keçiören Belediyesi’ne özel ilgi gösteren Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Melih Gökçek’e de teşekkürü borç biliyoruz. Keçiören’in son beş yılda yaşadığı hızlı kalkınma, Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyesinin uyum içinde çalışmasının bir ürünüdür.

 

www.yasamprojeleri.com

 

Yayınlanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğrafın tüm hakları www.yasamprojeleri.com’a aittir. Ancak alıntılanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğraf, www.yasamprojeleri.com linki verilerek kullanılabilir.

Previous Ankara Belediye garajı ihaleye çıktı
Sonraki Afrikalıların Houston’u Ankara olmalı

Diğer Yazılar

Makaleler 0 Yorum

Kürşat Ayhan: “Şirketin başarısı tüm çalışanların başarısıdır”

Ankara’nın yeni cazibe merkezlerinden Batıkent Karacakaya’da Mebuskent projesini hayata geçiren AYMOR Grup’un Yönetim Kurulu Üyesi Kürşat Ayhan, projeyle Başkent’te “yeni bir şehir” inşa ettiklerini ifade etti.

Makaleler 0 Yorum

Ebru Öz:”Lal Gayrimenkul Değerleme MIPIM 2015’te stant açacak”

MİPİM 2015 Fransa’nın Cannes şehrinde 10-13 Mart 2015 tarihlerinde  düzenlenecek.

Makaleler 0 Yorum

Efe Bezci:“Modern şehirleşmeye destek veren kazanacak”

Yaklaşık 40 yıldan bu yana inşaat sektöründe faaliyet gösteren Besa Grup’un genç ve başarılı Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, Haziran ayında teslim edilecek Besa Kule İş Merkezi projesini anlattı.

Makaleler 0 Yorum

Ayça Aral İstanbul emlak sektörünü değerlendirdi

İstanbul emlak sektörü liderliğini her zaman korumakta.

Makaleler 0 Yorum

Yaşam Projeleri Erkan Aslan Özel Röportaj

Ankara Gayrimenkul Müşavirleri Derneği Başkanı Erkan Aslan Yaşam Projelerine Ankara Gayrimenkul Müşavirleri Derneği (AGEM) hakkında bilgiler verdi. Ankaralı konut alıcılarına tavsiyelerde de bulunan  Aslan, Yaşam projelerinin sorularını şöyle cevapladı;

Makaleler 0 Yorum

Bülent Aydın : Ankaralılar yalıtımlı ve konforlu binalara önem veriyor

Steelife Genel Müdürü Mimar Bülent Aydın Ankara Aden Ballıkpınarı projesi hakkında Yaşam Projelerine detaylı bilgiler verdi. Aydın Yaşam Projeleri’nin sorularını, şöyle cevapladı;

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.