Mimarlar Odası Mamak’taki plan değişikliğine dava açtı

Mimarlar Odası Mamak’taki plan değişikliğine dava açtı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Mamak’ta mahallelinin kullandığı park alanının bütünlüğünün yok edilerek yerine LPG akaryakıt istasyonu yapılması istenen plan değişikliğine dava açtı.

Yargıya taşınan plana ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan: “Mamak İlçesi General Zeki Doğan ve Mutlu Mahalleleri 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar plan değişikliği kararlarını yargıya taşıdık. Park alanı içerisinde Akaryakıt + LPG Satış ve Servis İstasyonu ayrılmas’na yönelik bir plan yapılıyor” dedi.

 

Yargıya taşınan plana ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan: “Mamak İlçesi General Zeki Doğan ve Mutlu Mahalleleri 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar plan değişikliği kararlarını yargıya taşıdık. Park alanı içerisinde Akaryakıt+LPG Satış ve Servis İstasyonu ayrılmas’na yönelik bir plan yapılıyor. Belediye meclis kararında “Mamak Belediyesine gelir sağlama” ifadesi yer alıyor. İdarelerin plan değişikliği yapma yetkilerini gelir sağlama amacıyla kullanması planlama esaslarına aykırıdır.

Mahalle sakinleri parkı ve yürüyüş yolunu aktif olarak kullanıyor. Yapılan plan değişikliği ile planlanan akaryakıt istasyonu park alanının kaybına neden olacak. Park alanında akaryakıt istasyonu yapmak hangi kamu yararına uygun? Burada bir kamu yararı görmüyoruz.” dedi Mamak bölgesinin ve plan değişikliklerinin kent izleme merkezi tarafından mercek altına alındığını söyleyen Candan, ‘Kenti bölge, bölge takip ediyoruz, hukuksuz olan ve kamu yararına olmayan her işlemi, üstümüze düşen sorumluluk gereği yargıya taşıyacağız” şeklinde konuştu. (Başkent)

Previous Ytong Mimari Fikir Yarışması’nın 18.’si başlıyor
Sonraki Alper Derinboğaz,MIPIM 2016 Fuarı’nda

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Etimesgut Etipark binası hastane mi olacak

Etimesgut’ta önce AVM, daha sonra hastane ve üniversite olacağı duyurulan ancak bir türlü hizmete açılamayan Etipark binasının akıbeti hala belirsiz.

Güncel Haberler 0 Yorum

eOfis’ten Profesyonel Yardım

Ofis Maliyetlerini Düşünmeden Çalışmanın Keyfini eOfis’le Yaşayın

Güncel Haberler 0 Yorum

Sinpaş “Sinan Atlası” görücüye çıktı

İmparatorluğun Mimari Dehası” Sinan’ın kendi yazdıkları ve 477 eserinin yer aldığı “Sinan Atlası”, şimdiye kadar yayınlanmış Mimar Sinan kitaplarından oldukça farklı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yeni Konut Fiyatları Yüzde 14,75 Arttı

Kasımda yeni konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,98 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 14,75 oranında yükseldi.“Reidin–GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi” raporuna göre, kasımda yeni konut

Güncel Haberler 0 Yorum

Ermeni Vakfı’na 50 Yıl Sonra En Büyük İade

1964’te el konulan, üzerinde Zeytinburnu Stadı’nın da bulunduğu 42 bin metrekarelik çok kıymetli arazi, torba yasayla Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı’na iade edildi…

Güncel Haberler 0 Yorum

Yenimahalle Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısı yapıldı

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, hayali projeler ve hayali bütçe ile değil ayağı yere basan, ihtiyaca göre hizmet ürettiklerini belirtti.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.