Mimarlar Odası Mamak’taki plan değişikliğine dava açtı

Mimarlar Odası Mamak’taki plan değişikliğine dava açtı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Mamak’ta mahallelinin kullandığı park alanının bütünlüğünün yok edilerek yerine LPG akaryakıt istasyonu yapılması istenen plan değişikliğine dava açtı.

Yargıya taşınan plana ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan: “Mamak İlçesi General Zeki Doğan ve Mutlu Mahalleleri 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar plan değişikliği kararlarını yargıya taşıdık. Park alanı içerisinde Akaryakıt + LPG Satış ve Servis İstasyonu ayrılmas’na yönelik bir plan yapılıyor” dedi.

 

Yargıya taşınan plana ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan: “Mamak İlçesi General Zeki Doğan ve Mutlu Mahalleleri 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar plan değişikliği kararlarını yargıya taşıdık. Park alanı içerisinde Akaryakıt+LPG Satış ve Servis İstasyonu ayrılmas’na yönelik bir plan yapılıyor. Belediye meclis kararında “Mamak Belediyesine gelir sağlama” ifadesi yer alıyor. İdarelerin plan değişikliği yapma yetkilerini gelir sağlama amacıyla kullanması planlama esaslarına aykırıdır.

Mahalle sakinleri parkı ve yürüyüş yolunu aktif olarak kullanıyor. Yapılan plan değişikliği ile planlanan akaryakıt istasyonu park alanının kaybına neden olacak. Park alanında akaryakıt istasyonu yapmak hangi kamu yararına uygun? Burada bir kamu yararı görmüyoruz.” dedi Mamak bölgesinin ve plan değişikliklerinin kent izleme merkezi tarafından mercek altına alındığını söyleyen Candan, ‘Kenti bölge, bölge takip ediyoruz, hukuksuz olan ve kamu yararına olmayan her işlemi, üstümüze düşen sorumluluk gereği yargıya taşıyacağız” şeklinde konuştu. (Başkent)

Previous Ytong Mimari Fikir Yarışması’nın 18.’si başlıyor
Sonraki Alper Derinboğaz,MIPIM 2016 Fuarı’nda

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da gecekondu bölgelerinde kentsel dönüşüm gelişecek

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, okul önlerinde bulunan yıpranmış  hız kesicilerin tatil döneminde onarılması, gecekondu bölgelerinde kentsel dönüşümün geliştirilmesi için çalışma yapılması, yaşlı vatandaşlar arasında kanser taraması yapacak ekiplerin oluşturulması gibi

Güncel Haberler 0 Yorum

Balıkesir’de Arsa Maliyetleri Yüksek

BASIAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Ümit Baysa, Balıkesir’de bina inşaatı mafiyet endeksinin, bir önceki çeyreğe göre % 5,8 bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ıse% 11,3 arttığını

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 7 Aralık 2015

7 Aralık 2015 tarihinde Ankara’da elektrik kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankaralı işadamları eğitimde hayallerini gerçekleştirdi

Sık sık yetişmiş eleman sorunu çektiklerini dile getiren Ankaralı işadamları hayallerindeki çalışma arkadaşlarına kavuşmak için eğitim sektörüne temelden girdiler.

Güncel Haberler 0 Yorum

İMSAD Kentsel Tasarımda Kalite Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye İMSAD tarafından kentsel mekan kalitesinin ve yaşanılabilirlik düzeyinin arttırılmasını desteklemek amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenen “Kentsel Tasarımda Kalite Ödülü”nü Gaziemir Aktepe ve Emrez Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Alanı Kentsel

Güncel Haberler

Eryaman imar planı değişikliği

Ankara Etimesgut Eryaman Mahallesi 45917 ada 2 sayılı parsele ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği 28 Eylül 2015 tarihinde askıya çıktı. 

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.