Mevlüt Açıkgöz : Sosyal konut açığı sürüyor

Mevlüt Açıkgöz : Sosyal konut açığı sürüyor

Yurtdışında önemli projeleri imza atan Tamer İskele ve Kalıp Sistemleri Yönetim Kurulu Üyesi Mevlüt Açıkgöz, Türkiye’de sosyal konut açığının sürdüğünü, buna bağlı olarak iskele ve kalıp sektörünün büyümeye devam edeceğini söyledi.

Türkiye’de özellikle TOKİ’nin sosyal konutlarına kalıp üretittiklerini, Van depreminin ardından yapılan 15 bin konutun yüzde 70’inin kalıp sistemini firmalarının verdiğini belirten Açıkgöz, Kuzu Toplu Konut’un İranda gerçekleştirdiği 55 bin konutluk dev projenin kalıplarını da tedarik ettiklerini kaydetti. Açıkgöz, orta ve üst sınıflara hitap eden konut ve iş yerlerinde fazlalık olmasına karşın sosyal konutlarda açık bulunduğunu belirterek, mavi yakalı çalışanların sadece yüzde 5’inin konut sahibi olduğunu vurguladı.

TOKİ’nin orta vadede 700 bin konut yapmayı hedeflediğini belirten Açıkgöz, ekonominin lokomotifi inşaat sektörünün ayakta kalması için kamu yatırımlarınm sürmesi gerektiğini söyledi. Cezayir’de tünel kalıp sisteminde iyi pazar yakaladıklarını da belirten Açıkgöz, bu ülkede devlet desteğiyle daha büyük işler alabileceklerini, TOKİ’nin devreye girerek konut yapımını üstlenmesi halinde, bunun yapımım gerçekleştirecek müteahhitlerin teminat mektubunu Türkiye’de çalıştığı banka ile çözebileceğini, böylece finansman anlamında da rahatlama olacağım anlattı. Bu yöntemle TOKİ’nin yıllık 10 milyar dolarlık iş üstlenebileceği ve bunu Türk mütealıhitlerine dağıtarak kendisinin de para kazanabüeceğini ifade eden Açıkgöz, “Bu parayı da içerideki sosyal projelerin finansmanında, fabrikayapımında kullanabüir ” dedi.Dünya

Previous Doğumevi arsası Başyapı'nın oldu
Sonraki Demir Romance Mart ayı boyunca kampanya düzenledi

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Salute merkez ofis projesi Udesign Mimarlık imzası taşıyor

Proje tasarımı ve uygulaması Udesign Mimarlık’a ait olan Salute Merkez Ofis Projesi, kurumun genç ve dinamik ekip yapısına uygun iç mimarisiyle dikkat çekiyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

WOOLER’la Yapılara Altın Değerinde Yatırım

Eryap, Türk yapı sektörünün dış cephe ve yalıtım alanında öncü ve yenilikçi kimliğiyle dikkat çeken, büyüme ivmesini sürekli artıran, ürettiği lider markalar ile katma değer sağlayan güçlü bir kuruluştur.

Firma Haberleri 0 Yorum

Gönye Tasarım satış ofislerindeki yeni trendleri aktardı

Çözüm ortağı olduğu inşaat ve gayrımenkul yatırım şirketleri ile birlikte rezidans, toplu konut ve ofis projeleri başta olmak üzere birçok iç mimari çalışmaya imza atan Gönye Proje Tasarım kurucuları Mimar

Firma Haberleri 0 Yorum

Ideal Standard’dan EGE Çıkarması

200 yıllık köklü bir geçmişe sahip dünyanın lider banyo ürünleri firması Ideal Standard, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında gerçekleştirdiği önemli projelerle büyümesini sürdürüyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Özhan Atalay : Gayrimenkul piyasası rahatlayacak

Seçim sonrası siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla aralık ayında emlak satışlarının artması bekleniyor

Firma Haberleri 0 Yorum

Konutta Sonbahar Kampanyaları

Gayrimenkul sektöründe 2014 yılı son dönemine girilirken proje geliştiren firmaların konutta sonbahar fırsatlarına dikkatleri çekiyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.