Melih Tavukçuoğlu : Anadolu yakasında kontrollü büyümeden yanayız

Melih Tavukçuoğlu : Anadolu yakasında kontrollü büyümeden yanayız

Anadolu Yakası konut projeleri son yıllarda yükselişe geçti.

Bölge sadece  konut projeleri ile değil kentsel dönüşüm çalışmalarıyla da dikkat çekmekte. Anadolu Yakasında yaşanan bu  gelişmeler hakkında görüşlerine başvurduğumuz Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu Yaşam Projeleri’nin sorularını yanıtladı;

Yaşam Projeleri : Öncelikle AYİDER’i yakından tanıyabilir miyiz?

Melih Tavukçuoğlu : Ocak 2015 tarihinde, gayrimenkul ve inşaat konularında faaliyette bulunanları, bu konulara ticari, sosyal, teknolojik, endüstriyel, kültürel, eğitsel ve hukuki yönden katkı sağlayanları ve en geniş şekliyle her çeşit ticari ve fikri anlamda yatırım yapan gerçek ve tüzel kişileri bir araya toplayarak birbirleriyle tanışmalarına imkân yaratmak, aralarındaki ilişkileri sürdürmek, dayanışmayı sağlamak, gelişmelerini temin etmek ve üyelerine her bakımdan yardımcı olmak amacıyla kurduk.  Şu anda derneğimizin 250 üyesi bulunmaktadır. Derneğimizi kurmamızın üzerinden 1 sene geçmesine rağmen Kadıköy merkezli projelerimizle gerek belediyeler gerek sivil toplum kuruluşları gerek basın gerekse de vatandaşların kanalında dikkat çeker bir dernek konumuna geldik.

Yaşam Projeleri : AYİDER olarak etkinlikler düzenliyor musunuz?

Melih Tavukçuoğlu : Üyelerimizin birlik ve beraberliğini arttırmak, doğru iletişimi oluşturmak, projelerimizi hızlandırmak, kendimizi en doğru şekilde anlatmak için belirli zaman diliminde enerji verimliliği, kentsel dönüşüm gibi başlıklar altında etkinlikler düzenliyoruz. Bu etkinliklerde inşaat müteahhitleri, inşaat malzemeleri üreticileriyle, hukukçularla, sivil toplum örgütleri ve belediye yetkilileriyle bir araya gelmektedir. Etkinlik boyunca taraflar beklentilerini, sorunlarını aktarmakta ve ortak bir payda oluşturulmaya çalışılmaktadır. Yıl içerisinde ayda bir kez yapacağımız sektör buluşmalarıyla, özellikle kentsel dönüşümde yaşanan sıkıntılar konusunda önemli adımlar atacağımızı düşünüyoruz.

Yaşam Projeleri : Anadolu Yakası tarafında hayata geçirilen konut projelerinin tanıtımları ile ilgili bir planınız var mı?

Melih Tavukçuoğlu : Özellikle yabancılara konut satışı konusunda, yabancılar daha çok Avrupa yakasındaki markalı büyük konut projelerinden yana tercihlerini kullanıyorlar. Oysa dünyanın en büyük ve en ünlü 4. alışveriş caddesi Bağdat Caddesi’nin, Londra’daki konut fiyatlarıyla yarışır şekilde olması gerekiyor. AYİDER olarak hedefimiz, dünyanın en büyük ve en ünlü 4. alışveriş caddesi olan Bağdat Caddesi’nin, marka kimliğini daha da yükseltmek olacaktır. Bu nedenle neredeyse yok denecek kadar az olan yabancılara konut satışını Bağdat Caddesi’nde arttırmak istiyoruz. Anadolu yakasının özellikle de Bağdat Caddesi ve çevresinin reklam ve pazarlamasının yeterince yapılmaması nedeniyle yabancıların ilgisinin yok denecek kadar az.

Dünyanın en iyi 4. alışveriş caddesi olan ve kentsel dönüşümün İstanbul’daki merkezi sayılabilecek Bağdat Caddesi’ndeki yabancıya konut satışının hızlanması için AYİDER, yurt dışında fuarlara katılacak üyelerine tam destek verecek. Yabancıya konut satışını daha da arttırmayı ve Bağdat Caddesi’ni bir çekim alanına dönüştürmeyi hedefliyoruz. Yurtdışındaki gayrimenkul fuarlarına AYİDER olarak katılma kararı aldık. Yurtdışındaki alıcıya ilk elden ulaşabilme kabiliyetindeki organizasyonel eksikliğimiz ve buradaki aracılar nedeniyle kaybettiğimiz yüzde 15 civarındaki komisyonlar, önümüzdeki en büyük engel. Devlet bu hususta yurt dışında temsil büroları açarsa inanıyoruz ki hem satışlara hem de ülke reklamı açısından önemli bir katkı olur.

Yaşam Projeleri : Anadolu Yakası’nda hayata geçen kentsel dönüşüm projeleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Melih Tavukçuoğlu : Kentsel dönüşümü özellikle Kadıköy odaklı düşündüğümüzde; Kadıköy’de 20 bin 406’sı konut, 889’u işyeri olmak üzere 22 bin 295 birim risk altında bulunuyor. 2012’de 221, 2013’te 329, 2014’te ise 678 bina için ruhsat alındı. Bu yıl ise verilen ruhsat sayısının 1000’i geçti. Kadıköy Bağdat Caddesi ve çevresinde her sokakta birden fazla inşaat var.

Binaların hızla yenilendiği Kadıköy’de 2012 yılında 100 müteahhit varken, bugün inşaat şirketi sayısı 500’ü, şantiye sayısı ise 1000’i geçmiş durumda. En az 15-20 yıllık bir dönüşümden bahsediyoruz. Yeni oyuncuların sektöre girmesi nedeniyle ve kentsel dönüşümün “kentsel yenileme” olarak algılanmasından dolayı kent estetiği sorunu ortaya çıkmaya başladı. Cadde Türkiye’deki en cazip dönüşüm merkezi. Dolayısıyla inşaatçılar tarafından en çok rağbet gören yer. Belirtmiş olduğum gibi 2012 yılına kadar bölgede 100 inşaat şirketi vardı.

Bugün ise bu sayı 500’e çıktı. Doğal olarak yaşanılan problemler de 5 kat artmış oldu. Arsa stoğu fazlalığına rağmen piyasaya dahil olma isteği arsa sahiplerine verilen tekliflerdeki oranları yükseltti. Bu da daire fiyatlarının artmasına neden oldu. Cadde’nin yüzde 10 kadarı ruhsat aşamasında dönüşmeyi bekliyor. Buradaki dönüşümün en az 20 sene süreceğini tahmin ediyoruz.

Dönüşümün en önemli sıkıntılarından biri, parsel bazında yapılması. Parsel bazında yapılan kentsel dönüşümü desteklemiyoruz. Ada içi emsal transferinin yapılması gerekiyor. Bir adada yaklaşık 30 parsel bulunuyor. Adada 5’li proje yapılabilir. Parseller arasında imar transferi olabilir. Böylece boş arazilerde yeşil ve sosyal alanlara yer verilebilir. Keza arsa stoğu sorununun da önüne geçilmiş olabilir. Bölge buna uygun ve sadece plan değişikliği gerekiyor. Emsal arttırmadan da bu iş yapılabilir.

Yaşam Projeleri : Anadolu Yakasında konut projelerinin yükselişe geçtiğini görüyoruz. Bu durumu nasıl değerlendirirsiniz?

Melih Tavukçuoğlu : Belirtmiş olduğunuz üzere Anadolu yakasında inşaat sektörü hız kazanmaya başladı. Fikirtepe’de markalı büyük konut projeleri, Bağdat Caddesi’nde ise kentsel dönüşüm projeleri ön plana çıkıyor. Anadolu Yakası, her zaman Avrupa yakasına göre konutların ağırlıkta olduğu, daha sessiz, daha düzenli yapısıyla ön plana çıkmıştır. Bu yüzden kontrollü bir büyümeden yanayız. Şu anki durumu incelediğimiz zaman mevcut imar yönetmeliğiyle yapılacak binalarla Kadıköy nüfusunun 20 yıl içerisinde 500 binden 800-900 bine çıkacağını öngörüyoruz.

Kadıköy’de en az 20 yıl sürecek bir kentsel dönüşüm sürecine girdik. Yeni yapılacak binalarla birlikte nüfus artarken altyapı, otopark, yol gibi konu başlıklarını da düşünmemiz gerekiyor. Kadıköy’de 2014 yılı içerisinde bina yapımı için 843 ruhsat verildi. 2015 yılı sonunda ise ruhsat verilen bina sayısı 1000’i geçti. AYİDER olarak yeşil alanlara daha fazla yer ayrılan, sosyal donatıların ön planda olduğu, enerji verimliliğinin önemsendiği konut projelerinin yapılmasını destekliyoruz.

Yaşam Projeleri : Son olarak, konut satın almak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Melih Tavukçuoğlu : Öncelikle konut satın alacakların, satın alma amaçlarını belirlemeleri gerekiyor. Yatırım için mi, yoksa oturmak için mi konut satın alacaklar? Yatırım amacıyla konut satın alacakların konutun getirisini ön planda tutmaları gerekiyor. Bu anlamda yeni gelişen lokasyonlar, daha uygun fiyatayken satın alınabilir. Bunun dışında Avrupa Yakası’nda şehrin merkezi olarak ettiğimiz Levent, Ulus, Beşiktaş gibi Anadolu Yakası’nda ise Bağdat Caddesi, her zaman yatırımcısının yüzünü güldüren lokasyonlardır.

Oturmak için ise ihtiyaçlar ön planda tutulmalıdır. Güvenliğinden sosyal donatılarına kadar ancak şehir merkezinden çok uzakta yer alan konut projeleri mi, yoksa okula, hastaneye, işe yakınlığıyla artı değer kazandıran şehrin merkezindeki konut projeleri mi? Örneğin; şehir merkezinden çok uzakta olmasına rağmen A’dan Z’ye tüm lüksün ön plana çıktığı site hayatı ilk başta cazip gelebilir. Ancak evin, işyerine, okula uzak olması nedeniyle bir süre sonra yol problemi ortaya çıkabilir.

Bu sorulara cevap verildikten sonra projedeki teknik şartnamenin çok iyi okunması gerekiyor. Brüt ve net metrekare arasında maksimum yüzde 20’lik bir fark olmalıdır. Yine inşaat firması, sözleşmede belirttiği inşaat malzemelerini kullanmış mı? Örneğin; mutfakta kullandığı markaları sıralarken “vs” olarak tabir ettiği markalar hangisidir? Projeyi maketten görmek yerine örnek daire mutlaka gezilmelidir.

www.yasamprojeleri.com

Yayınlanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğrafın tüm hakları www.yasamprojeleri.com’a aittir. Ancak alıntılanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğraf, www.yasamprojeleri.com linki verilerek kullanılabilir.

Previous Pursaklar Yeşilkent Konutları 2 projesi
Sonraki Ulaştırma projeleri tam gaz ilerliyor

Diğer Yazılar

Makaleler 0 Yorum

Ebru Öz:”Lal Gayrimenkul Değerleme MIPIM 2015’te stant açacak”

MİPİM 2015 Fransa’nın Cannes şehrinde 10-13 Mart 2015 tarihlerinde  düzenlenecek.

Makaleler 0 Yorum

Kürşat Ayhan: “Şirketin başarısı tüm çalışanların başarısıdır”

Ankara’nın yeni cazibe merkezlerinden Batıkent Karacakaya’da Mebuskent projesini hayata geçiren AYMOR Grup’un Yönetim Kurulu Üyesi Kürşat Ayhan, projeyle Başkent’te “yeni bir şehir” inşa ettiklerini ifade etti.

Makaleler 1 Yorum

10 Soruda Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Hangi Tür Gayrimenkullerde Zorunlu Deprem Sigortası Yapılır

Makaleler

Emlak sektöründe franchise almanın faydaları

İş kurma hayali ile araştırma yapanların karşısına çıkan ilk seçenektir Emlak sektörü.

Makaleler 0 Yorum

Bülent Aydın : Ankaralılar yalıtımlı ve konforlu binalara önem veriyor

Steelife Genel Müdürü Mimar Bülent Aydın Ankara Aden Ballıkpınarı projesi hakkında Yaşam Projelerine detaylı bilgiler verdi. Aydın Yaşam Projeleri’nin sorularını, şöyle cevapladı;

Makaleler 0 Yorum

Emlak sektöründe blog yazmanın önemi

Blog yazmak başlı başına son derece önemli bir faaliyettir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.