Markalı konut sektörü öğrenciyi keşfetti

Markalı konut sektörü öğrenciyi keşfetti

Türkiye yeni bir eğitim öğretim yılına giriyor. Dünden itibaren milyonlarca öğrenci yeniden okul yollarını aşındırmaya başlarken özellikle üniversite çağındaki gençler için barınma ihtiyacının en üst düzeye çıktığı bir döneme girildi. Türkiye’de yüksek öğretime kayıtlı 5,5 milyon öğrenci var. Dört yıllık üniversitelerde okuyan öğrenci sayısı ise 3 milyonu buluyor. Buna karşm yurtların toplam kapasitesi 415 bin yatak ile sınırlı.

Son dönemde pek çok yurdun kapanmasının da etkisiyle yurtlarda kalacak yer bulamayan öğrenciler ve aileleri, bütçelerine uygun kiralık ev arayışını sürdürüyor. Yıllardır okul çevresindeki bölgelerde kiralık ev fiyatlarının yükselmesine neden olan bu hareketlilik nihayet inşaat sektörünün dikkatini çekti. Markalı proje üreten şirketler, öğrenci rezidansı veya öğrenci evi konseptinde projeler geliştirmeye başladı. Bu hafta sizler için bu konseptin en bilinen iki örneğini incelemeye aldık.

ERKANLI GRUP SAKARYA’DAN BAŞLADI

Erkanlı Grup, geçtiğimiz yıl Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Sakarya’da Univa Student Residence adıyla tapulu olarak şahlan öğrenci evi projesini geliştirdi. Avrupa ve ABD’de yaygın olan bu sistemi tanıyan yabancı yatırımcılar Univa Student Residence’e büyük ilgi gösterdi. Proje, ABD’nin en büyük öğrenci evi işletme ve yatırım firması Asset Campus Housing işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

Univa Öğrenci Evleri projesini diğerlerinden ayıran özellik, tapulu olarak satılması ve sekiz yıl gibi kısa dönemli amortisman süresi. Erkanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı toplam 2 bin 48 öğrencinin kalabileceği projenin 428 adet bağımsız birim ve 856 odadan oluştuğunu açıkladı. 60 bin m2’lik inşaat alanma 126 milyon TL’lik yatırımla 45 m2’lik öğrenci evleri yapılacak. 123 bin 500 TL’den satılan öğrenci evleri için banka kredisi almak mümkün. Erkanlı “2018 eğitim-öğretim yılma yetiştirmeyi planlıyoruz ama öne de alabiliriz” dedi. Sisteme göre, Sakarya’da 123 bin 500 TL’den öğrenci evi yatırımı yapan yatırımcı, 15 yıl boyunca evlerin işletmesini Erkanlı Grup ve Asset Campus’a teslim edecek. 2018’nin son çeyreğinde evlerin faaliyete geçmesiyle her ay düzenli kira alacak.

NEF Novu markasıyla yürüyor

Novu markasıyla ‘Öğrenci rezidansı’ konseptine başlayan Nef, ilk projesini Merter’de hizmete açıyor. Nef tarafından hayata geçirilen Novu Öğrenci Yurdu projesi İstanbul Merter’de Nef Merter 12 projesinin yurt olarak ayrılan iki bloğunda eylül ayında faaliyete başlayacak. Su, elektrik ve temizlik ihtiyaçlarının karşılanacağı Novu Öğrenci Yurdu projesinde tek, çift ve dört kişilik odalar olacak.

Odalarda kiralama veya satın alma yapılabiliyor. 1 Eylül 2016-30 Haziran 2017 tarihleri arasında 10 aylık ücret tek kişilik odalarda peşin 18 bin TL, çift kişilik odalarda 12 bin 500 TL olarak belirlendi. Tek kişilik odalarda aylık taksitlerin 1.900 TL olacağı projede çift kişilik odaların taksiti 1.300 TL. Novu Öğrenci Yurdu Merter projesinde çamaşır salonu, müzik odası, spor odası, mutfak, market, etüt odası, resepsiyon, sinema odası gibi sosyal olanaklar bulunuyor.

Proje metro ve metrobüs istasyonuna yürüme mesafesinde yer alıyor. Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, hedeflerinin 5 yılda 10 Novu kampusu ve 15 bin yatak kapasitesine ulaşmak olduğunu söyledi Timur, “750 müyon liralık 10 proje hayata geçireceğiz. Merter’deki projemizin ardından Novu’yu önce İzmir ve Ankara’ya sonra da yurtdışına taşıyacağız” dedi. Öğrencilerin sağlıksız, depreme dayanıksız, eski apartmanlarda yaşadığına dikkat çeken Timur, “Öğrencüerin kettle’da makama pişirdiği, ütüde pizza ısıttığı günler artık geride kalacak” şeklinde konuştu.YeniBirlik

Previous Coordinat Bornova Mart 2018'de teslim
Sonraki Saraycık Kentsel Yenileme Projesi başlıyor

Diğer Yazılar

İstanbul

Emaar Square: Şehrin merkezinde yaşam alanı

İstanbul Anadolu Yakası’nın gözde semtlerinden Çamlıca’da projelendirilen Emaar Square konut projesi , ana arterler ve bağlantı yollarına yakınlığıyla yaşamınızı kolaylaştırıyor.

İstanbul 0 Yorum

2016 başında satışa sunulacak İstanbul konut projeleri

2015 yılını birçok olumsuz etkene rağmen rekor seviyede satışla kapatan inşaat sektöründeki hareketlilik 2016’da da hız kesmeden devam ediyor.

Anadolu Yakası 0 Yorum

Dumankaya projelerinde bahar kampanyası

Dumankaya, havaların ısınmaya başladığı bahar aylarında yeni ev arayanlara yönelik başlattığı bahar kampanyasında  cazip avantajlar sunuyor.

İstanbul 0 Yorum

Ormanada’da yüzde 20’ye varan indirim fırsatı

Eczacıbaşı Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım’ın Zekeriyaköy’de hayata geçirilen Ormanada projesinde, sınırlı sayıda çatı dubleksleri 28 Şubat’a kadar doları 1,99 TL’ye sabitleme avantajıyla satışa sunuluyor.

İstanbul 0 Yorum

Greenox Urban Residence’ta Anneler Günü’ne özel indirim

Aycan&Feres İş Ortaklığı tarafından Büyükdere Caddesi’ne 400 metre mesafede hayata geçirilen Türkiye’nin ilk ve tek dikey ormanı Greenox Urban Residence’ta, Anneler Günü’ne özel 8 Mayıs Pazar günü mevcut indirimin üzerine

İstanbul 0 Yorum

Beylikdüzü 11. Mahalle satılık

İstanbul Beylikdüzü’nde hayata geçirilen 11. Mahalle Projesi yeşil alanlarıyla dikkat çekiyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.