MARBLE İzmir Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı 2015

MARBLE İzmir Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı 2015

Doğal taş sektöründe dünyanın en önemli fuarlan arasında gösterilen MARBLE İzmir Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı, bu yıl yeni fuar alanıyla birlikte yabancı katılımcı rekoru kıracak.

Ege Maden İhracatçı Birlikleri Başkanı Mevlüt Kaya, fuara bu yıl dünya devlerinin katılım karan aldığını, son rakamlara göre MARBLE’ın, İtalya’daki Marmomacc Fuarı’nı geride bırakarak dünya ikinciliğine ulaştığını ifade etti Dünyanın en önemli doğal taş rezervlerine sahip olan Türkiye, doğal taş ürünlerinde ihracatını son 10 yılda hızla artırdı.

Geçen yıl 2 milyar dolarlık ihracatın yapıldığı sektörün gelişiminde önemli bir paya sahip olan MARBLE Fuan, bu yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yatınmı tamamlanan yeni fuar alanı ‘Fuar İzmir’de düzenlenecek. 25-28 Mart 2015 tarihleri arasında düzenlenecek fuara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ege Maden İhracatqlan Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, yeni fuar alanıyla birlikte artık tüm yer taleplerine yanıt verebilir duruma geldiklerini, bu yıl fuarın 56 bin metrekarelik alanda yaklaşık bin 300 yerli ve yabana firmanın katılımıyla gerçekleşeceğini ifade etti.

100 yabancı katılımcı
Fuarda bu yıl, metrekare ve katılıma sayısının yanında yabancı firma ve alım heyeti bakımından da sevindirici bir artış görüleceğini dile getiren Kaya, Avrupa’da yaşanan krizin İzmir’deki fuan ön plana çıkardığına işaret etti. Kaya, şunları kaydetti: ‘Bu yıl Avrupa’da inşaat sektöründe durgunluğun devam etmesi nedeniyle bir kriz havası var. Bu durgunluk Verona’daki Marmomacc Fuan’na da yansıdı. Katılıma sayılannda gerilemeler var. MARBLE’ın katılıma sayısında ise rekor bir artış yaşandı. Her yıl 50-55 yabancı firma fuanmıza katılırken elimizdeki son rakamlara göre bu rakam bu yıl için 100’e ulaştı.

Dünyanın sayılı doğaltaş firmalan bu yıl İzmir’de stant açma kararı aldı. Bize ulaşan son bilgilere göre İtalya’daki Marmomacc Fuan’nı da geride bırakarak dünyanın en büyük 2’inci doğal taş fuannı organize edeceğiz. Bu İzmir için bir şanstır. Fuar kent ekonomisine geçen yıllara göre çok daha yüksek oranda katma değer kazandıracak.’ Fuarda bu yıl özellikle İtalya, Çin, İspanya, Portekiz, Yunanistan, Pakistan, İran ve Hindistan gibi ülkelerden firmalann yoğun stant talebinin bulunduğunu bildiren Kaya, yabancı alım heyetlerinin sayısı ve niteliğinde de bir artış yaşanacağını tahmin ettiklerini dile getirdi

Otel fiyatları düzenlenmeli
MARBLE Fuarı’nın dünya çapında bir marka olduğunu, İzmir kentinin dünyadaki imajına da büyük katkı yaptığını ifade eden Kaya, kentin fuarcılık hedeflerine ulaşmada MARBLE’ın büyük payının bulunduğunu söyledi. Yeni fuar alanıyla birlikte İzmir’in uluslararası anlamda ciddi bir hamle yapacağına işaret eden Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘İzmir’in bir fuar kenti olarak tanınması hedefinde tüm kesimlerin aynı duyarlılıkla hata yapmadan hareket etmesi gerekiyor. Bugün İzmir’de istediğiniz oteli arayın ve fuar haftası için yer sorun. Size 100-150 dolarlık geceleme fiyatım 250-300 dolar olarak söyleyecekler. El insaf. Talebin yükselmesi fiyatlan yükseltir. Bunu kabul ediyoruz. Ama bu konuda aşmya kaçılmaması gerekiyor. İnsanlar bu fiyatlar nedeniyle bu kentte 4 gün kalacağına bir gecede işini bitirip kaçmayı tercih eder hale geldi Bu fiyatların kente zarar verir duruma gelmesinden endişeliyiz.’(Haber Ekspres/İzmir)

Previous Ev peşinatlarının yüzde 15'i devletten
Sonraki İnşaatçılar sorunlarını Başbakan Davutoğlu'na iletti

Diğer Yazılar

Etkinlikler 0 Yorum

3.İnşaat ve Konut Konferansı

Eventuum tarafından düzenlenen ve sektörün vazgeçilmez VIP buluşması haline gelen İnşaat ve Konut Konferansı, 13 Ocak 2015 Salı günü, Marriott Hotel Asia’da 3. kez kapılarını açacak.

Etkinlikler 0 Yorum

Altın çekül başvuruları başladı

 22. Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” sahibini arıyor.

Etkinlikler 0 Yorum

Yenimahalle’nin en büyük yatırımı start alıyor

Yenimahalle Belediyesi, Yenimahalle tarihinin en büyük yatırımlarından birini Karşıyaka Mahallesi’nde hayata geçiriyor.

Etkinlikler 0 Yorum

Bursa İnşaat Fuarı’na Körfez ilgisi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde düzenlenecek olan Bursa İnşaat Fuarı, 9-12 Nisan tarihleri arasında yapılacak.

Etkinlikler 0 Yorum

39. Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul 10- 14 Mayıs’ta!

Dünyanın beş büyük yapı fuarından biri olan, 39 yıldır Türk yapı sektörünün ve bölgenin en büyük fuarı Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, 10-14 Mayıs’ta 111.000 ziyaretçisiyle yapı sektörünü buluşturuyor.

Etkinlikler 0 Yorum

GYODER Zirvesi 6-7 Mayıs tarihlerinde Balıkesir’de yapılacak

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, bu ay Fransa’daki MIPIM fuarının ardından Mayıs ayında da Balıkesir’in yine çok önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacağını açıkladı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.