MARBLE 26-29 Mart Tarihleri Arasında Düzenlenecek

Dünya doğaltaş sektörünün İzmir buluşması olan MARBLE (Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı), 20’nci kez kapılarını açıyor. 26-29 Mart tarihlerinde Kültürpark’ta düzenlenecek olan fuara dünyanın dört bir yanından bin 200’e yakın firma katılacak. 80 civarındaki ülkeden on binlerce müşteri fuarı ziyaret edecek. Bu yıl 3 milyar dolarlık ihracat hedefleyen doğaltaş sektörüne milyonlarca dolarlık yeni sipariş getirmesi beklenen MARBLE Fuarı’nın, kentin ekonomisine 80 milyon doların üzerinde katkı yapacağı tahmin ediliyor. Doğaltaş fuarına özellikle petrol ve doğalgaz zengini Arap ülkeleri ile inşaat sektörünün çok canlı olduğu Çin’den müşteriler gelecek. Küresel krizin etkilerinden çıkmaya çalışan Amerikalılar da fuarda Türk doğaltaş sektörünün önemli alıcıları arasında yer alacak.

Adresi değişecek
İZFAŞ Genel Müdür Vekili Mehmet Şakir Örs, 20. MARBLE Fuarı’nın ayrı önemi olduğunu dile getirerek, “Doğaltaş fuarımızı son kez Kültürpark’ta yapıyoruz. Artık 2015 yılında MARBLE Fuarı’nın adresi Gaziemir’deki uluslararası kongre ve fuar merkezimiz olacak. Bu yıl da hem yurtdışından hem yurtiçinden çok sayıda katılımcı bekliyoruz. Gerekli hazırlıkları yaptık. Fuara gelen ziyaretçileri İzmir’de en iyi şekilde ağırlayacağız. İzmirliler de kente büyük ekonomik katkı sağlayan bu fuarı yine sahiplenecek” dedi. Yeni fuar alanında katılımcı ve ziyaretçi olarak büyük artış beklediklerini dile getiren Örs, “Katılımcı sayısı geçen yılın aynı seviyesinde olacak. 4 kıtadan ziyaretçiler gelecek. Son yıllarda Çinliler doğaltaş ve mermerde hatırı sayılır şekilde öne çıkıyor. Avrupa ve Amerika’dan gelecek müşteriler var. Artık Türk doğaltaş sektörü dünyaya hitap ediyor. Biz de fuarı tanıtmak için çalışmaları uluslararası boyutta yaptık” diye konuştu.

Çin ve Amerika
Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, MARBLE Fuarı’nın doğaltaş ihracatına milyonlarca dolar katkı sağlayacağını, kent ekonomisine de en az 80 milyon dolar bırakacağını söyledi. Türkiye’nin doğaltaş ihracatının ilk iki ayda yüzde 15 arttığını söyleyen Erdinç, “Bu artış oranı gelecek yaz yüzde 25 seviyesine ulaşacak. Geçen yıl 2.5 milyar dolar olan ihracatımız bu yılın sonunda 3 milyar doları geçecek. Bu büyümede MARBLE Fuarı’nda kurulacak iş bağlantılarının büyük rolü olacak” dedi. Fuarın müşteri kitlesinin ağırlıklı olarak Çin ve Amerika’dan geleceğini belirten Erdinç, Ortadoğu ülkelerinden, özellikle de EXPO 2020’yi kazanan Dubai’den de çok sayıda alıcının geleceğini açıkladı. Erdinç, “Sektörümüz 167 ülkeye ihracat yapıyor. Türkiye doğaltaşın cenneti. Bizim petrolümüz doğaltaşımız. Kazandırdığı net döviz ve sağladığı istihdam ile ülke ekonomisine katkı koymaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Rakamlarla doğaltaş sektörü

Dünya rezervlerinin yüzde 40’ı Türkiye’de
Geçen yıl 177 ülkeye ihracat yapıldı
İhracat rakamı 2.2 milyar dolar
Ege’nin ihracatı 845 milyon dolar
En büyük pazarlar Çin ve Amerika
MARBLE, Xiamen ve Verona ile beraber üçüncü büyük fuar(Yeni Asır)

Previous Elazığ İçme Suyu Projesi'nin İhalesi İptal Edildi
Sonraki Sivas'ta Tescilli Konuk Odaları Restore Ediliyor

Diğer Yazılar

Etkinlikler 0 Yorum

Konut satış uzmanlığı eğitimi başlıyor

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yılda ortalama 500 bin konuta ihtiyaç duyulan Türkiye’de, nitelikli konut satış uzmanı ihtiyacı da günden güne artıyor.

Etkinlikler 0 Yorum

Adana İnşaat Fuarı açıldı

Adana’da, 192 firma temsilciliğinin katıldığı Adana İnşaat 2015-9. İnşaat Teknolojileri, iş ve İnşaat Makineleri, Altyapı, Müteahhitlik Hizmetleri Fuarı, Adana Yapıda Yenilikler, Dekorasyon, Tadilat, Yenileme ve Teknolojileri Fuarı, Adana IHS 2015-Adana

Etkinlikler 0 Yorum

IŞIKSEM site yöneticiliği sertifika programı

Günümüzde gayrimenkul sektöründeki büyümeye paralel olarak site sayısında ciddi bir artış yaşanıyor.

Etkinlikler

Akıllı ev hırsızı cepten yakalıyor

Tayvan güvenlik firmaları, 17-20 Eylül tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde 19. kez düzenlenecek ISAF 2015’te dünya standartlarındaki ürünlerini üretici ve tüketiciler ile buluşturacak.

Etkinlikler 0 Yorum

Adana’da kentsel dönüşüm paneli düzenlendi

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi, ‘Kentsel Dönüşüm Sürecinde Riskli Yapı Tespiti ve Sorunları’ konulu panel düzenledi.

Etkinlikler 0 Yorum

Kastamonu Entegre fuarda göz doldurdu

Ağaç Bazlı Panel Sektöründe Türkiye’nin en büyük üreticisi olan Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, bu yıl 18’ncisi düzenlenen İntermob Fuarı’nda son trendleri yansıtan yeni ürün grupları ile yer aldı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.