Manyas Gölü, Kuraklık Nedeniyle 200 Metre Çekildi

Balıkesir’deki Manyas Kuş Cenneti’nin suyu, doluluk oranının yüzde 28’e gerilemesi nedeniyle yaklaşık 200 metre çekildi.AA muhabirinin DSİ 25. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, geçen eylülden bu yana uzun yıllar ortalamasının yüzde 16 altında yağış alan, son günlerde hava sıcaklığı ilkbaharı aratmayan Balıkesir’de barajların doluluk oranları düştü.

Özellikle “Kuş Cenneti” olarak bilinen, 690 milyon metreküp kapasiteli Manyas Gölü’ndeki su miktarı 199 milyon metreküpe (doluluk oranı yaklaşık yüzde 28) geriledi.DSİ’nin yıllık planlamalarına göre mayısta 525 milyon metreküp su bulunması gereken gölde, bu miktar şu anda 199 milyon metreküp ölçülse de öngörülen kotların sorun oluşturabilecek seviyenin altına inmediği belirtildi.”Göl suyunun yaklaşık 200 metre çekilmesi, yağışların gecikmesinden kaynaklandı” değerlendirmesini yapan yetkililer, şu anda ciddi bir sıkıntı görülmediğini vurgulayarak, mayısa kadar beklenen yağışların olmaması durumunda sorun yaşanabileceğini kaydetti.Göle kıyısı olan Bereketli Köyünün muhtarı Süleyman Sigo, bu yıl bölgelerine çok az yağış düştüğünü belirterek, bunun da buharlaştığını söyledi.

Tarladaki ürün kadar gölün de acil yağış beklediğini dile getiren Sigo, “Beklenen yağmurun yağmaması halinde göl ve tarım sektörü zarar görecek. Bu şekilde devam ederse, gölde balıklar ölecek. Göl suları 200 metre çekildi. Su olmazsa kuşlar konaklamaz” diye konuştu.Türkiye’nin önemli sulak alanlarından biri olan Manyas Gölü’nde, 2007’de yaşanan kuraklık nedeniyle sular 2 kilometreye yakın çekilmiş, 20 yıl önce düşen bir helikopterin enkazı su yüzüne çıkmıştı.Bölge balıkçıları, 2007 yılını tekrar yaşamak istemiyor.

(Kaynak:haberler.com.tr)

Previous Ankara, 50 Yıl Boyunca Susuzluk Çekmeyecek
Sonraki Ev Değişimi İle Tatil Türkiye'de Yaygınlaşıyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ulaştırma projeleri tam gaz ilerliyor

Türkiye’ye çağ atlatacak olan ve maliyetleri 100 milyar doları aşan mega projeleri tam gaz ilerliyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Antalya Dogu Garajı Projesi tanıtıldı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yaklaşık 10 yıl önce temel kazısı sırasında Antalya kent tarihini değiştiren nekropol, tarihi mezarlık alanının çıktığı bilinen adıyla Doğu Garajı’nda uygulanacak ‘Doğu Garajı ve

Güncel Haberler 0 Yorum

AÜ Çevre Hizmet Ödülleri Açıklandı

Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Mühendislik Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülleri-2013” sahipleri belli oldu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Türkiye’nin İlk Ekolojik Yaşam Kenti Antep Fıstığıyla Isınacak

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Enerji Yöneticisi Tekerekoğlu, ” Kilis-Gaziantep yolu üzerinde 3 bin 200 hektarlık alanda kurulacak ekolojik kentin ısınmasında fıstık kabuğu kullanılacak” dedi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Tandoğan Meydanı’nın ve İncek Bulvarı’nın adı değişti

Büyükşehir Belediyesi’nin bugün yapılan toplantısında Tandoğan Meydanı’nın adı Anadolu Meydanı olarak değiştirilirken, İncek Bulvarı’na  ise geçtiğimiz günlerde makamında teröristlerce şehit edilen savcının adı verildi İncek Bulvarı’nın adı İncek Şehit Savcı

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da korkutan patlama

Elmadağ’daki MKE Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda akşam saatlerinde meydana gelen patlamada 3 işçi yaralandı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.