Manyas Gölü, Kuraklık Nedeniyle 200 Metre Çekildi

Balıkesir’deki Manyas Kuş Cenneti’nin suyu, doluluk oranının yüzde 28’e gerilemesi nedeniyle yaklaşık 200 metre çekildi.AA muhabirinin DSİ 25. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, geçen eylülden bu yana uzun yıllar ortalamasının yüzde 16 altında yağış alan, son günlerde hava sıcaklığı ilkbaharı aratmayan Balıkesir’de barajların doluluk oranları düştü.

Özellikle “Kuş Cenneti” olarak bilinen, 690 milyon metreküp kapasiteli Manyas Gölü’ndeki su miktarı 199 milyon metreküpe (doluluk oranı yaklaşık yüzde 28) geriledi.DSİ’nin yıllık planlamalarına göre mayısta 525 milyon metreküp su bulunması gereken gölde, bu miktar şu anda 199 milyon metreküp ölçülse de öngörülen kotların sorun oluşturabilecek seviyenin altına inmediği belirtildi.”Göl suyunun yaklaşık 200 metre çekilmesi, yağışların gecikmesinden kaynaklandı” değerlendirmesini yapan yetkililer, şu anda ciddi bir sıkıntı görülmediğini vurgulayarak, mayısa kadar beklenen yağışların olmaması durumunda sorun yaşanabileceğini kaydetti.Göle kıyısı olan Bereketli Köyünün muhtarı Süleyman Sigo, bu yıl bölgelerine çok az yağış düştüğünü belirterek, bunun da buharlaştığını söyledi.

Tarladaki ürün kadar gölün de acil yağış beklediğini dile getiren Sigo, “Beklenen yağmurun yağmaması halinde göl ve tarım sektörü zarar görecek. Bu şekilde devam ederse, gölde balıklar ölecek. Göl suları 200 metre çekildi. Su olmazsa kuşlar konaklamaz” diye konuştu.Türkiye’nin önemli sulak alanlarından biri olan Manyas Gölü’nde, 2007’de yaşanan kuraklık nedeniyle sular 2 kilometreye yakın çekilmiş, 20 yıl önce düşen bir helikopterin enkazı su yüzüne çıkmıştı.Bölge balıkçıları, 2007 yılını tekrar yaşamak istemiyor.

(Kaynak:haberler.com.tr)

Previous Ankara, 50 Yıl Boyunca Susuzluk Çekmeyecek
Sonraki Ev Değişimi İle Tatil Türkiye'de Yaygınlaşıyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Etimesgut Ahimesut 46129 ada 4 parsel imar planı askıda

Etimesgut İlçesi, Ahimesut Mahallesi, 46129 ada 4 sayılı parsele ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı” değişikliği 6 Nisan 2016 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Şehir hastanelerinde 5 proje ihale aşamasında

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Mersin ve Yozgat Şehir Hastanelerini 2016 yılında hizmete açacaklarını belirterek, 5 projenin de ihale aşamasına geldiğini açıkladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Okullar Depreme Karşı Güçlendirilecek

Milli Eğitim Bakanlığı, bu seneden itibaren her yıl 200 okulun depreme karşı dayanıklı olup olmadığını araştıracak.

Güncel Haberler 0 Yorum

MİM-DER’den Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesine tepki

Mamaklı Müteahhitler, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’ye 2013’ün Mayıs ayında verdiği “yatırım yapılabilir” seviyedeki kredi notunu geri almasına sert tepki gösterdiler.

Güncel Haberler 0 Yorum

Sivas’ta Tescilli Konuk Odaları Restore Ediliyor

Sivas’ta tarihi eserlerin korunmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiren İl Özel İdaresi, il genelindeki köylerde bulunan tescilli konuk

Güncel Haberler 0 Yorum

Engelsiz Binalara Turuncu Bayrak Önerisi

Mimarlar Odası tarafından düzenlenen Ticaret Odası konferans salonundaki ‘Mimarlar Engelleri Aşıyor’ konulu konferansında konuşan Prof. Dr. Aslan, mimari yapıların engellilere göre düzenlemesi konusuna değinerek, mavi bayrak gibi bu tür yapılarla

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.