Kuveyt’te Kumdan Köy Yapılıyor

Binbir Gece Masalları’ndan esinlenen Kuveytliler, kızgın çöl kumlarına şekil vererek dünyanın en büyük kumdan köyünü yapıyor.

Yüzlerce kamyon ile çöllerden getirilen kumlar, ince bir işçilikle Alaaddin’in Sihirli lambasındaki cini ya da Binbir Gece Masalları’ndaki diğer mitolojik yapılara hayat veriyor.

Arap edebiyatının en güzel eserlerinden olan Binbir Gece Masalları’ndaki karakterler ve yapılar tozlu kitaplardan çıkarılarak görsel yapıda sevenlerin beğenisine yeniden sunuluyor. Kuveyt’teki çöllerden yüzlerce kamyonla taşınan kumlar, birkaç kere yıkandıktan sonra maharetli ellerle buluşarak şekil alıyor.

Turizm açısından ülke tanıtımına katkı sağlaması için yapılan bu kumdan şehir, henüz tamamlanmamış olmasına rağmen çok sayıda yerli ve yabancı turistin akınına uğruyor. Özgünlüğünü koruması açısından içerisine yapay maddelerin konulmadığı bu yapılar, çok fazla dayanıklı olmadığı için yapım aşaması da uzun sürüyor. Şu zamana kadar denenmemiş olması bakımından ve yapımında 35 bin ton kum harcanması açısından dünyanın en büyük kumdan köyü unvanına sahip olan bu eserler, daha sonra uluslararası festivallerde de gösterime sunulacak.

Konu ile ilgili olarak Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) açıklama yapan Proje Müdürü Yusuf el Daur, küçük işletmelere destek olmak ve Kuveytli gençlerin özel sektör projelerine katılımını teşvik etmek için her yıl geleneksek etkinlik düzenlediklerini söyledi. Bu yıl bilim – kültür köyü kurmaya karar verdiklerini ifade eden Daur, bu köyün kendi alanında dünyanın en büyük bilim köyü olduğunu kaydetti.

Bu köyün 30 bin metrekarelik bir alanda 35 bin ton kum kullanılarak oluşturulduğunu dile getiren Daur, “Kendi Arap mirasımızı korumak için bu yıl Binbir Gece Masalları’ndan esinlenerek bir Tema oluşturduk. Genel amacımız Kuveyt’te turizmi desteklemek ve buna yönelik projeler üretmek. Kuveyt’in dünyanın en kaliteli kumuna sahip olduğunu gördük bu yüzden bu fırsatı kullanarak gençleri bu projeye dahil ederek turizmi canlandırmak istedik.” şeklinde konuştu.

(Kaynak:haberler.com)

Previous Kapadokya Turizmine Uçak Seferi Dopingi
Sonraki Dekorasyonda Kır Evi Modası

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 8 Aralık 2015

8 Aralık 2015 tarihinde Ankara’da elektrik kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

DeppoEfes Yarın Açılıyor

Selçuk Belediyesi, gurur projesi DeppoEfes’ı yarın açıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Dünyada Ses Getiren 10 Yeni Bina Al Bahr Towers/ Abu Dabi

Aedas tarafından tasarlanan Abu Dhabi’deki bu ikiz kuleler bir teknik inovasyon harikası olarak görülüyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 11 Nisan 2015

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 11 Nisan 2015 tarihinde Ankara’da bazı ilçelerde elektrik kesintisi uygulanacak.Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da elektrik kesintisi 19 kasım 2014

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 19.11.2014 tarihinde enerji verilemeyecek yerler şöyle:

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 13 Ocak 2016

13 Ocak 2016 tarihinde Ankara’da elektrik kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.