Kuveyt’te Kumdan Köy Yapılıyor

Binbir Gece Masalları’ndan esinlenen Kuveytliler, kızgın çöl kumlarına şekil vererek dünyanın en büyük kumdan köyünü yapıyor.

Yüzlerce kamyon ile çöllerden getirilen kumlar, ince bir işçilikle Alaaddin’in Sihirli lambasındaki cini ya da Binbir Gece Masalları’ndaki diğer mitolojik yapılara hayat veriyor.

Arap edebiyatının en güzel eserlerinden olan Binbir Gece Masalları’ndaki karakterler ve yapılar tozlu kitaplardan çıkarılarak görsel yapıda sevenlerin beğenisine yeniden sunuluyor. Kuveyt’teki çöllerden yüzlerce kamyonla taşınan kumlar, birkaç kere yıkandıktan sonra maharetli ellerle buluşarak şekil alıyor.

Turizm açısından ülke tanıtımına katkı sağlaması için yapılan bu kumdan şehir, henüz tamamlanmamış olmasına rağmen çok sayıda yerli ve yabancı turistin akınına uğruyor. Özgünlüğünü koruması açısından içerisine yapay maddelerin konulmadığı bu yapılar, çok fazla dayanıklı olmadığı için yapım aşaması da uzun sürüyor. Şu zamana kadar denenmemiş olması bakımından ve yapımında 35 bin ton kum harcanması açısından dünyanın en büyük kumdan köyü unvanına sahip olan bu eserler, daha sonra uluslararası festivallerde de gösterime sunulacak.

Konu ile ilgili olarak Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) açıklama yapan Proje Müdürü Yusuf el Daur, küçük işletmelere destek olmak ve Kuveytli gençlerin özel sektör projelerine katılımını teşvik etmek için her yıl geleneksek etkinlik düzenlediklerini söyledi. Bu yıl bilim – kültür köyü kurmaya karar verdiklerini ifade eden Daur, bu köyün kendi alanında dünyanın en büyük bilim köyü olduğunu kaydetti.

Bu köyün 30 bin metrekarelik bir alanda 35 bin ton kum kullanılarak oluşturulduğunu dile getiren Daur, “Kendi Arap mirasımızı korumak için bu yıl Binbir Gece Masalları’ndan esinlenerek bir Tema oluşturduk. Genel amacımız Kuveyt’te turizmi desteklemek ve buna yönelik projeler üretmek. Kuveyt’in dünyanın en kaliteli kumuna sahip olduğunu gördük bu yüzden bu fırsatı kullanarak gençleri bu projeye dahil ederek turizmi canlandırmak istedik.” şeklinde konuştu.

(Kaynak:haberler.com)

Previous Kapadokya Turizmine Uçak Seferi Dopingi
Sonraki Dekorasyonda Kır Evi Modası

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Edirne’yi su baskınlarından koruyacak proje

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Edirne’de inşa edeceği dev Karağaç Tahliye Kanalı ile yağışlardan ve kar erimelerinden dolayı yaşanan su baskınlarının önüne geçecek.

Güncel Haberler 0 Yorum

100 Bin Gecekondu Dönüştürülecek

62’nci Hükümet’in yeni ekonomi programında Türkiye’nin 500 milyar dolarlık ihracat hedefine geniş yer ayrıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı programda, 2002’de 36 milyar dolar olan ihracat hacminin 2013’te 152 milyar dolara

Güncel Haberler 0 Yorum

İstanbul Hong Kong’la yarışıyor

Dünyanın önde gelen şehirleri arasında yer alan İstanbul, 16 katlık ev edinme maliyetiyle Hong Kong’un ardından ikinci sırada yer aldı

Güncel Haberler

İstanbul Çamlıca Camii ne zaman açılacak ?

İstanbul’da inşaatına 22 ay önce başlanan Camlıca Camii’nin 90 metrelik ilk minaresi tamamlandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Van çevre yolu imar planı masaya yatırıldı

Van Ekonomi Konseyi; çevre yolu, imar planı ve 18. madde uygulamalarının bir an önce çözüme kavuşturulması için toplandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

İsmet Yıldırım: Camisiz proje olmasın

Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, bin konutluk her projede cami bulunması zorunluluğunun getirilmesi gerektiğini söyledi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.