Kutlu Tamay Özel Röportaj

Kutlu Tamay Özel Röportaj

Ankara Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD), Bilkent Üniversitesi Mezunlar Derneği (BİLMED) gibi STK’larda etkin rol üstlenen ve yakın geçmişte kurulan TÜSİAV Verimlilik Platformu Başkanlığını yürüten Kutlu Tamay  Yaşam Projeleri’nin sorularını şöyle yanıtladı;

Yaşam Projeleri : Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Kutlu Tamay : 1973 Ankara doğumluyum. Yükseliş Koleji ve ardından Bilkent Üniversitesi’nden    mezun oldum . 1995 yılında iş hayatına Ata Holding’e ait bir kuruluşta başladım, sonrasında 1997’de kendi firmamı kurarak duvar kağıtları ithalatı, satışı ve uygulaması konusunda 10 yıl çalıştım.

Bunun ardından Gayrimenkul Danışmanlığı, Halkla ilişkiler, Satış pazarlama  konularında, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmalarda başarıyla üst / orta düzeyde yöneticilik yaptım ve halen de Türkiye’nin önde gelen Enerji firmalarından birinde Enerji  Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Bu süre zarfında, insan ilişkileri ve satış konusundaki kabiliyetlerimi fazlasıyla geliştirdim.  Ankara cemiyet ve iş hayatı içerisinde oldukça aktif, sosyal ve görsel medyayı en aktif şekilde kullanmaya çalışan, gezdiği gördüğü yediği içtiği her yerden, konuştuğu her kişiden kendisine alıntılar yapan, dersler çıkartan ve bu birikimlerini de insanlarla paylaşmaktan keyif alan biriyim.

Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD), Bilkent Üniversitesi Mezunlar Derneği (BİLMED) gibi STK’ların yönetim kurullarında birtakım sosyal, kültürel ve iş dünyası ile ilgili faaliyetlerine devam ediyorsunuz. Bu yoğun tempo sizi yormuyor mu?

İnsanlar keyif aldıkları işi yaptıklarında yorulmuyorlar. Ben bu yaşıma kadar bunu gördüm ve tecrübe ettim. Bende bu STK’larda bulunmaktan, üyelerle vakit geçirmekten, dostluklar kurmaktan, ziyaretler yapmaktan, projeler üretmekten büyük keyif alıyorum.
O yüzden bu faaliyetler benim için yorgunluktan ziyade bir yaşam ve motivasyon kaynağıdır.

Yaşam Projeleri : Yeni Kurmuş Olduğunuz TÜSİAV Verimlilik Platformu Hakkında bilgi alabilirmiyiz?

Kutlu Tamay : Duayen Başkanımız Sayın Veli SARITOPRAK önderlğinde TÜSİAV Çatısı altında yeni bir oluşum kurduk. Verimlilik olgusunu ele aldık. Verimlilik konusu hayatın her alanında dikkate alınması gereken, önceden planlanıp iyice özümsendikten sonra tüm yönleriyle değerlendirilip uygulamaya konulması gereken bir olgudur.. Bu bilgiler ışığında arkadaşlarıyla bir araya gelip verimlilik konusunu ön plana çıkartmak, insanlara çok da önemsemedikleri bu konunun nasıl da en ön sıralarda dikkate alınması gerektiğini anlatmak amacındayız. Verimlilik konulu panel, etkinlik, oturum ve söyleşiler düzenleyip, verimlilik hakkında bir kamuoyu algısı oluşturmayı hedefliyoruz.

Yaşam Projeleri :Türkiye’de girişimci olmak için sermaye mi? Yoksa fikir mi daha önemlidir? Başarılı bir girişimci olabilmek için neler gerekli?

Kutlu Tamay : Girişimci olabilmenin en önemli olmazsa olmazı özgün bir fikre sahip olabilmektir. Başkaları tarafından düşünülmemiş, düşünülse bile uygulaması yapılmamış bir fikri bulmak ve onu işlemektir. Ekonomide nasıl emek sermaye ilişkisi varsa girişimcilik konusunda da özgün bir fikir ile sermaye arasında bir ilişki vardır. Nasıl sermaye emeğe, emekte sermayeye muhtaçsa her özgün fikirde kapitale yani sermayeye ihtiyaç duyar. Fikir her sürecin başlangıcıdır. Fikir olmadan iş modeli, iş modeli olmadan da ürün ortaya çıkamaz. Fakat fikri icra etmek adına, üretim sürecinden fikrin nihai tüketiciye ulaşma noktasına kadar sermayeye ihtiyaç vardır. Başarılı bir girişimci olabilmek için önce öncelikle özgün bir karaktere ve en önemlisi cesarete ihtiyaç vardır. Girişimciler fikirleri doğrultusunda, ilk yıllarda para kazanamayabilirler. Para kazanmak amacyla çıkılan bir yolculuğun sonu sadece ve sadece hüsrandır. Az kazanıyım ama param gününde yatsın, maaşlı işim olsun benim olsun gibi düşüncelere sahip bir kişi girişimci olamaz. Girişimcilik risk alabilmek ve hedefi doğrultusunda karşısına çıkacak her zorlukta yılmamayı bilmektir.

Yaşam Projeleri : STK’ lar dışında iş hayatınızda edindiğiniz amaçlar nelerdir?

Kutlu Tamay : Özellikle ANGİAD ve diğer STK’lar bir amaç değil sadece birer araçtır. Başarıya ulaşabilmek için çıkmanız gereken basamaklardan biridir. Benim iş hayatındaki amacım para kazanmanın yanı sıra ömrüm boyunca itibarımdan ödün vermeden çalışıp, başarıyı yakalamak ve ardından ulaştığım noktada kalabilmektir.

Yaşam Projeleri : Hayatta öğrendiğiniz en önemli şey?
Kutlu Tamay : İnsanları iyi günümde değil kötü günümdeki davranışlarına göre değerlendirmek.

Yaşam Projeleri : Sizin ‘’ Sivil Toplum Kuruluşları, Bir Yol Arkadaşlığıdır’’ sözünüz çok beğenildi bunu biraz daha açabilirmisinzi?

Kutlu Tamay : STK’ lar bir aile gibidir. Bir üyemizin her hangi bir sorunu olduğunda, onun yanında yer alırız. Ayrıca STK’lar bir çok alanda da tramplen görevi görür iş hayatında yükselmek, daha çok tanınan bir insan olmak veya siyasete geçme hedefiniz varsa ‘’yol arkadaşlarınız’’ olamlıdır. Bu açıdan bakıldığında, sivil toplum kuruluşunda yer almayı, yol arkadaşlığı olarak görmekteyiz

Yaşam Projeleri : Genel anlamda ‘’ Hayata Bakışınız’’ dersek bize neler söyleyebilirsiniz?
Kutlu Tamay : Ben hayatın tüm zorluklarına rağmen, bardağın dolu kısmına bakmaya çalışan yapımla, elimdekilerden keyif almaya çalışıyorum. Mümkün olduğu kadar insanlarla kaynaşarak, konuşarak üzerimde oluşan negatif enerjiden kurtuluyorum. Herkese de bunu tavsiye ediyorum. Gerçekten hayat çok kısa ve inanılmaz bir süratle elimizin altından kayıp gidiyor.

Yaşam Projeleri : Son olarak okuyucularımıza, Ankara’da yaşayan genç işadamlarına ve üst düzey yöneticilere neler söylemek istersiniz?

Kutlu Tamay :  Genç işadamı ve üst düzey yöneticilerine tavsiyem odur ki; Artık iş hayatında başarılı    olmanız için her gün değişebilen dinamikleri çok yakından takip etmeniz çok önemlidir.  Ekonomik konjonktür, piyasaların geçmişe oranla hacmi ve özellikle teknolojinin geldiği noktaya bakarsanız zaten bu önem kendiliğinden ortaya çıkıyor. İyi bir ekibiniz ve yol arkadaşlarınız olması gerekiyor. ‘’Başarı asla tesadüf değildir ve yalnız kazanılmaz.’’
Başarıya ulaşabileceğiniz gibi istenmeyen sonuçlarla da karşılaşabilirsiniz. Bunlara hazırlıklı olmak ve asla vazgeçmemek gerekir. Her gün yeniden başlayabilmek ve inancı asla yitirmemek gereklidir.

 

www.yasamprojeleri.com

Previous Ankara elektrik kesintisi 19 Haziran 2015
Sonraki Patronların tercihi “Exclusive” oldu

Diğer Yazılar

Makaleler 1 Yorum

10 Soruda Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Hangi Tür Gayrimenkullerde Zorunlu Deprem Sigortası Yapılır

Makaleler 0 Yorum

Yabancı yatırımcı GYF’lere ilgi duyuyor

Avrupa’nın sektöründe en büyük fuarı olan ve bu yıl 18’incisi gerçekleştirilen Expo Real Fuarı için 5-7 Ekim tarihlerinde yine Münih’teydik.

Makaleler 0 Yorum

Salih Bezci:”Ankara’nın yurtdışında layıkıyla tanıtılmasını istiyoruz”

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM Fransa’nın Cannes şehrinde 10-13 Mart 2015 tarihinde düzenlenecek.

Makaleler 0 Yorum

Sezai Mallı : Mütehhitlerin Mamak’a ilgisi artıyor

Mamak İnşaat Müteahhitleri Derneği (Mim-Der) Başkanı Sezai Mallı,Yaşam Projelerine önemli açılamalarda bulundu.

Makaleler

Kar ettiren arsa yatırım sırları

Bu aralar çok fazla tarla ve arsa yatırımı üzerine sorular almaya başladım ve de yatırımcı takipçilerimden, arsa ve tarla yatırımı nasıl yapılır bu konulara ne zaman değineceksin serzenişleri de alınca,

Makaleler 0 Yorum

Ankara’da Yaşam Alanı ve Kentsel Dönüşüm

Nüfusu 6 Milyon kişiye yaklaşan Başkent Ankara’da Gayrimenkul sektörü açısından büyük bir gelişme yaşanmakta.