Kuraklık, Kış Turizmini Olumsuz Etkiledi

Bolu’daki kayak merkezlerinde yeterli kar olmaması nedeniyle rezervasyon iptalleri başladı.

Bir aydan beri kar yağışı beklenen Kartalkaya’daki kayak merkezlerinde kar kalınlığı 40 santimetreye kadar düştü. Geçen yıl aynı dönemde kar kalınlığı 1,5 metre olan Kartalkaya’da kar yağışına hasret kalan işletmeciler, rezervasyon iptalleri nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor.

Bolu Valisi İbrahim Özçimen, yaptığı açıklamada, yurt genelinde ve Bolu’da yağışların az olmasının turizmi olumsuz etkilediğini söyledi. Okulların bir hafta sonra yarıyıl tatiline gireceğini ifade eden Özçimen, “Kartalkaya’da geçtiğimiz yıllarda özellikle yarıyıl tatili öncesinde oteller yüzde yüz doluluğa ulaşırdı. Şimdi Kartalkaya’da yeterli miktarda kar olmayınca rezervasyon iptalleri başladı” diye konuştu.

Özçimen, Bolu’da geçen yıl ocaktaki yağışa göre 300 misli düşüş olduğuna dikkati çekerek, “Yani bu sene bir yağdıysa geçen sene 300 yağmış. Bolu’da uzun yıllar ocak ayı yağış ortalaması metrekareye 57,7 kilogram iken, ocak ayının ortasına gelmemize rağmen metrekareye düşen yağış miktarı 0,1 kilogram olarak kaydedildi. Bu, tabii çok kötü bir durum. Allah korusun, kuraklığa gidiyor” şeklinde konuştu.

Yakın zamanda Kar yağışı beklediklerini aktaran Özçimen, “Tabii mevsim sarkması da olabilir. Yağışın yine olacağını düşünüyorum ama biraz daha geç olur. Tabii cemreler düştükten sonra ne kadar kalır, onu da bilemiyoruz.  Bolu’da ciddi olarak kar yağışına ihtiyacımız var” ifadesini kullandı.

Özçimen, kentin su kaynakları açısından sıkıntısı olmadığını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:
“Gölköy’de su oranı geçen yılın üçte biri oranında. Tabii bizim alternatif kaynaklarımız da var. Yani ‘susuzluk yaşayacağız’ diyemeyiz ama hepsi birbirini etkiliyor. Bir kere ülkemizde su çok bol değil. Su kaynaklarımız çok az. Suyu dikkatli kullanmaya alışmamız lazım. Öbür taraftan da yağış istiyoruz Rabbimizden.”  

(Kaynak:dunya.com.tr)

Previous Konut Sektörü Türkiye'nin Geleceğine Güveniyor
Sonraki Körfezkent 3. Etap Evleri Fiyat Listesi

Diğer Yazılar

Güncel Haberler

Türk Alman Çevre Yürütme Komitesi 12. Toplantısı gerçekleşti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar’ın başkanlığında “Türk – Alman Çevre Yürütme Komitesi 12. Toplantısı” düzenlendi.

Güncel Haberler

Belgesi olmayan bu meslekleri yapamayacak

Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere ilişkin Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Güncel Haberler

Ankara’da 7’nci Kelebek mağazası açıldı

Türkiye’nin köklü markası Kelebek’in, yurt genelinde gerçekleştirdiği mağazalaşma atağı sürüyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Fatma Güldemet Sarı’nın 23 Mart 2016 programı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı, 23 Mart 2016 Çarşamba Günü Türkiye’nin ilk Kentsel Dönüşüm Projesi olan Esenler Havaalanı Mahallesi’nde incelemelerde bulunacaktır.

Güncel Haberler 0 Yorum

3’üncü Köprü 25 Gökdelene Eşit

İstanbul’un 3’üncü Köprü projesi hızla yükseliyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kamu Müteahhitleri Ödeme Alamıyor

Yeni yerel yönetim yasasıyla birlikte değişen Büyükşehir Belediyesine devredilen İl Özel idare müdürlükleri bir çıkmaz içine düştükleri ve Kamu Müteahhitlerine ödeme zorluğu içine girdikleri görüldü.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.