Kuraklık, Kış Turizmini Olumsuz Etkiledi

Bolu’daki kayak merkezlerinde yeterli kar olmaması nedeniyle rezervasyon iptalleri başladı.

Bir aydan beri kar yağışı beklenen Kartalkaya’daki kayak merkezlerinde kar kalınlığı 40 santimetreye kadar düştü. Geçen yıl aynı dönemde kar kalınlığı 1,5 metre olan Kartalkaya’da kar yağışına hasret kalan işletmeciler, rezervasyon iptalleri nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor.

Bolu Valisi İbrahim Özçimen, yaptığı açıklamada, yurt genelinde ve Bolu’da yağışların az olmasının turizmi olumsuz etkilediğini söyledi. Okulların bir hafta sonra yarıyıl tatiline gireceğini ifade eden Özçimen, “Kartalkaya’da geçtiğimiz yıllarda özellikle yarıyıl tatili öncesinde oteller yüzde yüz doluluğa ulaşırdı. Şimdi Kartalkaya’da yeterli miktarda kar olmayınca rezervasyon iptalleri başladı” diye konuştu.

Özçimen, Bolu’da geçen yıl ocaktaki yağışa göre 300 misli düşüş olduğuna dikkati çekerek, “Yani bu sene bir yağdıysa geçen sene 300 yağmış. Bolu’da uzun yıllar ocak ayı yağış ortalaması metrekareye 57,7 kilogram iken, ocak ayının ortasına gelmemize rağmen metrekareye düşen yağış miktarı 0,1 kilogram olarak kaydedildi. Bu, tabii çok kötü bir durum. Allah korusun, kuraklığa gidiyor” şeklinde konuştu.

Yakın zamanda Kar yağışı beklediklerini aktaran Özçimen, “Tabii mevsim sarkması da olabilir. Yağışın yine olacağını düşünüyorum ama biraz daha geç olur. Tabii cemreler düştükten sonra ne kadar kalır, onu da bilemiyoruz.  Bolu’da ciddi olarak kar yağışına ihtiyacımız var” ifadesini kullandı.

Özçimen, kentin su kaynakları açısından sıkıntısı olmadığını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:
“Gölköy’de su oranı geçen yılın üçte biri oranında. Tabii bizim alternatif kaynaklarımız da var. Yani ‘susuzluk yaşayacağız’ diyemeyiz ama hepsi birbirini etkiliyor. Bir kere ülkemizde su çok bol değil. Su kaynaklarımız çok az. Suyu dikkatli kullanmaya alışmamız lazım. Öbür taraftan da yağış istiyoruz Rabbimizden.”  

(Kaynak:dunya.com.tr)

Previous Konut Sektörü Türkiye'nin Geleceğine Güveniyor
Sonraki Körfezkent 3. Etap Evleri Fiyat Listesi

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Avrupa Ödüllü Kentler Ankara’da Buluşuyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 6 Eylül Cumartesi günü, uluslararası arenadaki etkin rolüne yakışır önemli bir toplantıya daha ev sahipliği yapacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Doğal Sit Alanları Yeniden Belirlenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya, doğal sit alanları ve kategorilerini yeniden değerlendireceklerini belirterek,

Güncel Haberler 0 Yorum

3’üncü Köprü 25 Gökdelene Eşit

İstanbul’un 3’üncü Köprü projesi hızla yükseliyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Silah İhtisas OSB’si Yatırımcısını Bekliyor

Kırıkkale’de yaklaşık 500 dönümlük alan üzerine kurulacak Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB)

Güncel Haberler 0 Yorum

Basmane Çukuru ihalesi yinelenebilir

Güç Yapı AŞ, ‘Basmane Çukuru’ olarak tanımlanan Ege Dünya Ticaret Merkezi’nin ticari ve iktisadi bütünlüğü için TMSF tarafından açılan ihaleye itirazda bulunulduğunu duyurdu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Gölbaşı’nın 8.Kültür Merkezi Açılıyor

Gölbaşı Belediyesi’nin ‘Her Mahalleye Kültür Merkezi’ projesi kapsamında Selametli Mahallesi’ne yaptırdığı 8. kültür merkezi hizmete açılıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.