Kumkapı Balık Hali Taşınıyor

Su Ürünleri Hali Komisyoncuları Derneği (İSKOMDER) Başkanı Mahmut Uçan, yaptığı açıklamada, mevcut balık halinin, balıkçı esnafının ihtiyacını fazla karşılayamadığını söyledi.

Uçan, Kumkapı’daki balık halinin artık yetersiz kaldığını belirterek, “Kumkapı balık halinin toplam kapasitesi 35 bin. Yeni halin kapasitesi ise 410 bin metrekaredir. Yani buranın 11 katı. Altyapısı da çok zayıf. Bütün işleyişimiz, burada var olanlarla sınırlı. Ama yeni yerimizde cami, buzhanemiz, otelimiz, lokantalarımız ve aklınıza gelen her şey var. Avrupa standartlarının üzerinde bir hal yapıyoruz” diye konuştu.Mahmut Uçan, yeni halde Avrupa ülkelerine ihracatın yanı sıra elektronik ortamda da satış yapabileceklerini söyledi.

İstanbul’un dünyanın en büyük şehirlerinden biri olduğunu anlatan Uçan, “Bu şehirde de böyle bir halin olması gerekir. Geç kalınmış bir şey ama şu anda yapımına başlandı. Geçen hafta gidip inşaat alanını gezdik. Çalışmalar devam ediyor. İnşaatın 7. ayın sonunda bitirilmesini bekliyoruz. İnşallah 2014’ün 9. ayındaki sezonumuzun açılışını Başbakanımızla birlikte yaparız” ifadelerini kullandı.

Yeni halde üretim daha çok artacak …
Yeni haldeki işleyişin daha farklı olacağını vurgulayan İSKOMDER Başkanı Uçan, “Yeni halimizde ülkeye daha çok katma değer sağlayacağımızı ve kayıtdışılığın daha az olacağını düşünüyoruz” dedi.

Şu anda büyük oranda, veresiye yöntemiyle çalıştıklarını ifade eden Uçan, şunları söyledi:
“Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir satış yok. Örneğin son günlerde dövizde bir artış oldu. Ancak biz Türk lirasıyla satış yapıyoruz. SattığımızTürk lirası, aldığımız Türk lirası ancak kendi borcumuz döviz. Bu nedenle esnafımız zarar görüyor. Bu nedenle yeni halimizde satışları peşine çevirmeyi düşünüyoruz. Hem kayıtdışılığın önüne geçeceğiz hem de esnafımızın katma değerini artıracağız. Şu anda halimizde 40 bin tonun üzerinde balık üretimi oluyor. Yeni halde bunun 50-60 bine çıkacağını inanıyoruz.”

Avrupa’nın birçok ülkesinde balıkçılık bakanlığının olduğuna dikkati çeken Uçan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de de bu tür bir bakanlığın olmasını istedi.Uçan, eski halin yerinin de bir bölümünün lastik tekerlekli araçlar için yapılacak tüp geçiş projesinde kullanılacağını, diğer bölümünü de modern balıkçı dükkanlarının yapılacağını belirtti.

(Kaynak:hurriyet.com.tr)

Previous Ev Değişimi İle Tatil Türkiye'de Yaygınlaşıyor
Sonraki Gölbaşı Toki Sakinleri Kültür Merkezi İstiyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler

Ankara su kesintisi 28 Nisan 2015

ASKİ’den yapılan açıklamaya göre Ankara’nın Altındağ, Elmadağ, Etimesgut, Yenimahalle ilçelerinde 28 Nisan 2015 tarihinde su kesintisi uygulanacak. Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

Güncel Haberler 0 Yorum

Kurulan Şirketlerin Sayısı Arttı

Türkiye’de kurulan şirket sayısı, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,73 artarak 4 bin 676, kapanan şirket sayısı ise yüzde 0,09 azalarak bin 99 oldu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara su kesintisi 4 Şubat 2016

4 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da su kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Haydarpaşa kum zeminde yıllara meydan okuyor

Restorasyon çalışmalarına başlanan İstanbul’un simge yapılarından Haydarpaşa Garının, 108 yıl önce kum zemin üzerine ahşap kazıklarla nasıl inşa edildiği araştırılıyor

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da Satılık Konutların Metrekare Fiyatı Yüzde 16 Oranında Arttı

Hurriyetemlak.com Ağustos 2014 Emlak Endeksi açıklandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yeni Keçiören Bulvarı son aşamaya geldi

Büyükşehir Belediyesi, Keçiören trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak yeni Keçiören Bulvarı (Yavuz Sultan Selim Bulvarı) yapımında son aşamaya geldi. Bulvar’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda trafiğe açılması hedefleniyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.