Kültürel Mirasa 180 Milyon Lira Yardım Yapıldı

Türkiye’nin kültürel mirasının korunarak yaşatılmasına yönelik bakanlık desteği, geçtiğimiz yıl, ortalama yüzde 35 oranında arttı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı proje, uygulama, kazı, kamulaştırma işleri ile taşınmaz kültür varlıklarına proje ve uygulama yardım faaliyetleri için 2013 yılında ortalama 180 milyon liralık kaynak kullandı.

Kültür varlıklarına 2012 yılında 135 milyon 245 bin 48 lira ödenek aktaran bakanlık, geçtiğimiz yıl bu rakam yine bakanlığın talimatıyla 179 milyon 539 bin 768 liraya çıkarttı. Ayrıca 2013’de ise 115 projenin gerçekleşmesi için de çalışma başlatıldı.

18 MÜZE ZİYARETE AÇILDI
Taşınmaz kültür varlıkları ile müzelerin rölöve, restitüsyon, restorasyon, teşhir-tanzim, çevre düzenleme ve mühendislik projeleri için ortalama 61 milyon lira aktaran bakanlık, Adana, Hatay, Urfa ve Uşak müzeleri olmak üzere 4 yeni müze inşaatına da başladı. 2013’te anılan müze inşaatlarına 54 milyon 510 bin 256 lira ödenek sağlanırken, İstanbul, Ankara, Samsun, Balıkesir, Gaziantep, Aydın, Kahramanmaraş, Uşak ve Bursa illerinde de toplam 18 özel müze ziyarete açıldı.

11 KÜLTÜR MRKEZİ DAHA AÇILACAK
Türkiye geçtiğimiz yıl içerisinde Elazığ’da Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi, Adana’da Yüreğir Kültür Merkezi ve Hakkari’de Yüksekova Kültür Merkezi olmak üzere üç yeni kültür merkezi açıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültür merkezlerine geçtiğimiz yıl gönderdiği ödenek miktarı ise 108 milyon 750 bin 235 lira oldu. Bu yıl 11 kültür merkezinin daha açılmasını planlayan bakanlık 94 olan kültür merkezi sayısını 105’e çıkaracak.

Türkiye genelinde özel mülkiyetteki tarihi yapılar bakanlığın maddi desteği ile aslına uygun olarak hayata döndürülüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Sağlanmasına Dair Yönetmelik” kapsamında korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil ettiği taşınmazların sahiplerine maddi destek sağlamaya devam ediyor.

Özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetindeki tescilli taşınmazların projelerinin elde edilmesi ve onarımlarının yapılabilmesi amacıyla destek sağlayan bakanlık, 2013 yılında 540 tarihi yapıya toplam 10 milyon 366 bin 917 lira ödenek aktardı. Bu yapılardan 238 adedine 7 milyon 266 bin lira onarım yardımı sağlayan Bakanlık, 302 adedine ise 3 milyon 100 bin 917 liralık proje yardımında bulundu.
(Kaynak:cihan)

Previous 'Eski Antakya Evleri' Ne Olacak?
Sonraki Sözleşmeye Rağmen Asansörsüz Yapılan Binada 5 Yıllık Zaman Aşımı Olmaz

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mamak’ta arsa satıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mamak Üreğil’de bulunan arsasını iki yıl içerisinde bitirmek ve TERMİNALTESİSLERİ yapmak şartıyla 59,580,000.00 TL Muhammen Bedelle satışa çıkardı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ev alırken tercih ara kat oluyor

‘Ev alan ara kat istiyor’

Güncel Haberler 0 Yorum

Yedi Tepenin Yeni Tepesi Sancaktepe

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hayalim” dediği hastane projesine, kamu binalarına ve yeni konut projelerine gebe olan Sancaktepe İstanbul’un çehresini tamamen değiştireceğe benziyor Anadolu yakasının en yeni ilçelerinden birisi olan Sancaktepe,

Güncel Haberler 0 Yorum

Konut sektöründe önümüzdeki 4-5 ay fiyat avantajı var

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından Viega sponsorluğunda yedincisi düzenlenen 600’ü aşkın izleyicinin takip ettiği Konut Konferansı 2016; yapı, gayrimenkul, inşaat, tasarım ve mimarlık alanlarının önde gelen temsilcilerinin katılımıyla 22 Kasım 2016 tarihinde

Güncel Haberler 0 Yorum

Etimesgut Bağlıca ve Şehit Osman Avcı’da imar planı değişikliği

Etimesgut ilçesi, Bağlıca Mahallesi 46927 ada 6  parsel ve Şehit Osman Avcı Mahallesi 46621 ada 1 parsel ine ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği 18  Kasım 2015 tarihinde askıya

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Yenimahalle’de satılık taşınmazlar

Ankara Yenimahalle Belediye Başkanlığı Yakacık, İvedik, Macun bölgelerinde bulunan taşınmazları satışa sunuyor. TAŞINMAZLAR SATILACAKTIR Ankara Yenimahalle Belediye Başkanlığından: 1 – Mülkiyeti Belediyemize ait, Aşağıda mevkii, ada-parsel m² si, emsali, cinsi,

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.