Krediyle ev alacaklar dikkat

Krediyle ev alacaklar dikkat

Yapılan yönetmelik değişikliğiyle kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 75’i aşamayacak.

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik’te yapılan değişiklik ile kredi tutarının, teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 75’i aşamayacak.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Resmi Gazete’de yer alan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğine göre, bu yönetmeliğin 12’nci maddesinden sonra gelmek üzere 12/A maddesi eklendi.
12/A maddesi şöyle:
      
        (1) Tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 75’i aşamaz. Sınırlamaya konu krediler için teminat olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesinin Kurul veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerine yaptırılması ve sınırlamada bu değerlerin kullanılması zorunludur.
      
         (2) Tüketicilere, binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri 50 bin TL ve altında olanlar için yüzde 70’i aşamaz. Bu oran, nihai fatura değeri 50 bin lirayı aşan binek araçlarda, bedelin 50 bin liraya kadar olan kısmı için yüzde 70, 50 bin liranın üstünde olan kısım için yüzde 50 olarak uygulanır. İkinci el binek araçlarda taşıtın değerinin tespitinde kasko değeri esas alınır.”
      
         Bu maddenin 3. fıkrasında da “Konut finansmanı kapsamında kullandırılan krediler ile diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı, taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi 48 ayı aşamaz” ifadesi yer aldı.
      
         Bu maddenin 2. ve 3. fıkralarındaki sınırlamaların maddenin yayımı tarihinden önce kullandırılan krediler ile bu kredilerin yeniden yapılandırılması halinde uygulanmayacağı belirtildi.
      
         12/A maddesinin 2. fıkrası (binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde) 1 Şubat’ta uygulanmaya başlanacak.
(Kaynak:hurriyetemlak.com)

Previous Emlak Konut GYO, TOKİ ile görüşmelere başladı
Sonraki Mahall Ankara projesi

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Yeni Osmanlı Halk Pazarı inşa edilecek

Keçiören’de 20 Aralık’ta elektrik kontağından çıkan yangında tümüyle kullanılamaz hale gelen Osmanlı Halk Pazarı’nın Büyükşehir Belediyesi’nce yeniden yapılmasına ilişkin düzenleme, Belediye Meclisi’nde kabul edildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Türkiye ev fiyatının en hızlı arttığı 7’nci ülke

Türkiye, yüzde 10.4 artışla dünyada konut fiyatlarının en hızlı arttığı 7’nci ülke oldu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Anıttepe’ye Yeni Havuz İnşa Edilecek

Ankara Anıttepe’de yıkılan havuzun yerine daha modern bir havuz inşa edilecek. ANKARA Anıttepe’deki havuzun kapatılması çeşitli tartışmalara neden olmuştu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yüksek binalar şehir dışına kaydırılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, kabinedeki iki kadın bakandan biri.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’ya Otonomi’ye komşu “açık oto pazarı” geliyor

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, Esenboğa Yolu’nda faaliyete geçen Otonomi’nin yanındaki 100 dönümlük arazinin açık oto pazarı yapılacağını açıkladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Etimesgut Turkuaz Toplu Konut Alanı imar planı askıda

Ankara İli, Etimesgut İlçesi, Yukarıyurtçu Mahallesi, Turkuaz Toplu Konut Alanına ilişkin hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği teklifi  05.12.2014 tarihinde  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca  onaylanmıştır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.