Kredi kartında yeni dönem!

Kredi kartında yeni dönem!

Bir kişinin bütün taksitleri, aylık maaşının belli bir kısmını geçmeyecek.

Bu taksitler ev, araba, ihtiyaç kredisi gibi bütün kredileri kapsayacak.
Radikal’den Neşe Karanfil’in haberine göre, bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartında taksit uygulamasına maaş sınırlaması getirmeye hazırlanıyor. BDDK’nın çalışmalarını başlattığı modele göre bir kişinin bütün taksitleri, aylık maaşının belli bir kısmını geçmeyecek. Bu taksitler ev, araba, ihtiyaç kredisi gibi bütün kredileri kapsayacak.

Bir kişinin maaşı 1000 liraysa, BDDK’nın belirleyeceği sınır da yüzde 45 ise, o kişi 450 liranın üstünde taksit yapamayacak. Yani bir kişi hem konut hem araba hem de ihtiyaç kredisi kullandıysa bu üç kredi için kullandığı taksit miktarı maaşının yüzde 45’ini geçemeyecek. BDDK’nın belirleyeceği sınır tavan olacak.

Gelire bağlı borçluluk…
BDDK’dan üst düzey bir yetkili yaptıkları çalışmayı ‘gelire bağlı borçluluk’ olarak nitelerken, “Yeni hedefimiz gelire bağlı borçluluğu getirmek. Kredi kartında sınırlama var, diğerleri de sırayla devreye giriyor. Şimdi hedefimiz gelire göre borçlanılmasını sağlamak. Bir kişinin aylık geliri 1000 liraysa toplam taksitleri 450 lirayı geçemeyecek. Yoksa geri kalanı ile ne yiyeceksin? Örneğin kişilerin 1000 lira geliri var. 990 lira ile taksit ödüyor, 10 lira ile geçiniyor. Nasıl yaşayacak bu insan” diye konuştu. Söz konusu sistemin ABD ’de uygulandığını dile getiren yetkili, “Bu sistem ABD’de var. ABD’de de 1000 lira gelirin varsa en fazla 450 lirasını taksite yatırabilirsin diyor“ dedi.

Kartta taksitler değişebilir...
BDDK kredi kartına taksit sınırlaması düzenlemeleri ile ilgili görüşleri de topladı. Yakın bir zamanda kurulun toplanacağı ve taslaklara son şeklini vereceği belirtildi. BDDK yetkilisi, 9 ay genel taksit ile ilgili bir değişiklik olmayacağını ancak 6 taksit olarak belirlenen elektronik eşya bölümünde bütün elektronik eşya için olmasa da bazı ürün grupları için taksit sayısının arttırılmasının gündeme gelebileceğini belirtirken, “Biz şunu da düşünüyoruz. Riskler sadece banka üzerinde birikmesin. İstiyoruz ki biraz da esnaf riski kendi üzerine alsın. Kendi alınca biraz zorlanacaktır. Esnaf, riski bankacılık sektörü üzerine attığı için rahat rahat satıyor. Tanımıyorsa vermesin, kredibilitesi yoksa vermesin. Esnaf alsın riski. Bu durum enflasyonu da arttırıyor. 36 ay vadeli buzdolabı satıyor kredi kartı ile onun içinde en az yüzde 20 faiz var. İndirince 1000 liralık televizyon 800 liraya iniyor. Otomatik olarak enflasyonu da aşağı indirmeye katkısı olacak” diye konuştu.

Aidata üst sınır gelecek…
Bu arada BDDK Tüketici Yasası’nın yasalaşmasının ardından kredi kartından alınan masraflarla ilgili çalışmayı da başlattı. Öncelikle kredi kartı aidatları üzerinde yapılan çalışmada bankalar tarafından alınan aidatlara bir üst sınır getirilmesi kararlaştırıldı. Bankalar bir yıl önce aldıkları aidatı ertesi yıl hiçbir kritere bağlı olmadan istedikleri oranda arttırabiliyorlar. Bir önceki yıl 40 lira olan yıllık aidat ertesi yıl 60 ya da 80 liraya çıkabiliyor. BDDK bu konuda da alınabilecek üst sınırı belirleyecek.
(Kaynak:www.milliyet.com.tr)

Previous 500 milyon TL’lik yatırım için Körfez’le el sıkıştı
Sonraki Asgari ücret açıklandı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Kayseri’de 75 bin konuta ihtiyaç duyuluyor

İnşaat sektörü Kayseri’de son yıllarda en çok gelişen sektörler arasında gösteriliyor.

Güncel Haberler

İstanbul’un en değerli ilçesi Beşiktaş

Beşiktaş Mart’ta 5 bin 885 lirayla, İstanbul’un konut metrekare fiyatı en yüksek ilçesi oldu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Karamürsel’e Yeni Sosyal Yaşam Alanları

Kayacık Mahallesi sakinleri ile toplantı yapan Başkan İsmail Yıldırım sahil projesini tanıttı.

Güncel Haberler 0 Yorum

ALO 181 Aramalarında Yüzde 127 Artış Oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çağrı Merkezi ALO 181’i yılın ilk on ayında 149 bin vatandaş ararken, Kentsel dönüşüm aramalarında geçen yıla göre % 127 artış olduğu belirtildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Gayrimenkul Yaralarını Mütekabiliyetle Saracak

Gezi Parkı ve 17 Aralık olayları, artan faizler derken 2013 yılını yaralı kapatan inşaat sektörü yaralarını mütekabiliyet yasası ile sarmaya çalışıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Aksaray’da her yıl 3 bin konut yapılıyor

Aksaray Müteahhitler Birliği Başkanı İşadamı Ömer Gümüşay 2015 yılında alınan ruhsat sayısının 2 bin 500 olduğunu söyledi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.