Konutta yeni rekabet alanı kampanya oldu

Konutta yeni rekabet alanı kampanya oldu

Son yıllarda konut projeleri kampanyalarla konut alıcılarının dikkatini çekmeye çalışıyor.

Bu nedenle konut üretiminde olduğu kadar satış yöntemlerinde rekabet içine giren inşaat yatırımcıları birbirinden farklı çok sayıda kampanyayı devreye aldı. Uygun fiyat ve ödeme seçenekleri ile müşteri kazanmaya çalışırken, kampanyaları çeşitlendiren inşaat firmalarının peşinatı kaldırma, ya da öteleme faizi sıfırlama, fiyatları indirme, taksitleri ödemeye bir sonraki yıl başlama ve hemen teslim konutlara uzun dönemli vade gibi birçok seçeneği sunduğu dikkat çekiyor.

Alıcıya ödeme kolaylığı amaçlayan kampanyaların satışlara hız kazandırdığı göze çarparken, şirketlerin satışlarının artık önemli bir kısmını kampanyalar üzerinden gerçekleştirdiği görülüyor.

Şirketlerin sonbaharda başlattıkları kampanyaların büyük bir kısmı ise yılsonunda sona eriyor. Satışların yarısı kampanyalarla yapılıyor Kampanyayöntemleri her yıl çeşitlenirken, şirketler artık satışlarının önemli bir bölümünü kampanyalar üzerinden yapıyor. Kimi projelerde satışların yarısından fazlası kampanya döneminde gerçekleşirken, kimi projelerde ise kampanyalar satışları tamamlayıcı bir hal alıyor.

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, firmaların yaptıkları kampanyalarla satışlarım yüzde 50’ye varan oranlarla arttırırken, neredeyse konut alan her iki kişiden birinin kampanya döneminde ev sahibi olduğunu ifade ediyor. Elmas, “Bunun sonucunda gerçekleşen konut satışları tüm satışların yarısı gibi bir oranı ortaya çıkarmış oluyor” diye konuştu.

İstanbul 216 projesini 36 ay sıfır faiz imkânı sunan Baysaş İnşaat’ın ayrıca peşin ödemek isteyen müşterilere ise yüzde 5 indirim yaptığını aktaran Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın, kampanya ile şu ana kadar projenin yüzde 25’ini sattıklarını belirtti. Aydın, toplamda ise yüzde 50’yi geçen bir satış grafiği yakalayacaklarını dile getirdi.

Kampanyaların satış sürecini tetikleyen en büyük etken olduğunu aktaran Kılıçoğlu Group Yönetim Kurulu Başkanı Talat Kılıç da, sektörde satışların yüzde 35 ila 40’nın kampanyalar aracılığıyla gerçekleştiğini belirtti.

Sektöre baktıklarında, düşük faiz oranları ve teslimde ara ödeme seçeneklerinin en çok tercih edilen kampanyalar arasında başı çektiğini aktaran Talat Kılıç şu değerlendirmeyi yaptı: “Müşteriler açısından bakıldığında ise, projeye yapılan yatırımın ne kadar zamanda geri döneceği ve kazandırma oranı çok önemli bir noktada yer alıyor. Çünkü bugünün gayrimenkul alıcıları, aldığı konutu oturmak ya da yatırım yapmak amaçlı olarak satın alırken sunacağı kazancı dikkate alıyor.”

D planı kapsamında “eskisini getir, yenisini götür”, “kira garantisi”, “iade garantisi”, “ev güncelleme”, ilave teknik destek” gibi hizmetler verdiklerini söyleyen Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, sektörde ise çoğunlukla ödeme planları veya indirim fırsatları üzerinde çeşitli kampanyalar sunulduğuna dikkat çekti. Uğur Dumankaya, “Fakat bu kampanya tarzı tüketiciler için değer oluşturma noktasında eksik kalıyor. Bu yüzden biz, ödeme planları dışında tüketicilerin karar alma sürecinde etkili olabilecek ve artı değer oluşturabilecek farklı hizmetler ile farklılaşmak istedik. Yakın bir gelecekte sektördeki alışılagelmiş kampanya yöntemlerinde de bir değişim yaşanacaktır” açıklamasını yaptı. (LEYLA İLHAN/Dünya)

Previous Ede Tower'da satışlar sürüyor
Sonraki Sayfiye Projesi’nde 31 Aralık'a kadar cazip fiyat avantajları

Diğer Yazılar

Avrupa Yakası

Nidapark Beşiktaş, yeni sakinleri ile buluştu

Hayata geçirdiği projelerle gayrimenkul sektörüne farklı bir bakış açısı getiren Tahincioğlu’nun lüks konut projesi olarak konumlandırdığı Nidapark Beşiktaş, yeni sakinleri ile buluştu.

Anadolu Yakası 0 Yorum

Still İstanbul Adoria’dan 25 farklı ödeme planı

Yeşilyurt İnşaat tarafından Anadolu yakasının yeni merkezi Kurtköy’de hayata geçirilen Still İstanbul Adoria oluşturduğu çeşitli ödeme seçenekleriyle konut alıcılarının yüzünü güldürüyor.

İstanbul 0 Yorum

Seven Life Pendik, 255 bin TL’den satışa çıktı!

Abdullah Tarakcıoğlu İnşaat ve ortakları Varyapı ile Kumantaş Yapı tarafından Pendik Velibaba’da hayata geçirilecek olan Seven Life Pendik projesi görücüye çıktı.

İstanbul 0 Yorum

Cennet Koru Evleri Ulaşım

Cennet Koru Evleri Keleşoğlu İnşaat tarafından  Küçükçekmece’de inşa ediliyor.

İstanbul 0 Yorum

Büyükyalı projesinde 452 konut satışa çıkacak

Özak GYO, Ziylan Gayrimenkul ve Yenigün İnşaat’ın İstanbul Kazlıçeşme sahil yolunda hayata geçirdiği Büyükyalı projesi Mipim Fuarı’nda tanıtıldı.

İstanbul

Nef Ataköy 22 ‘de son 150 konut ve 50 mağaza sahiplerini bekliyor

İstanbul Ataköy’ün en prestijli ve konum olarak en avantajlı yerinde bulunan Nef Ataköy 22 konut projesi , yatırımcılardan ve konut sahibi olmak isteyenlerden büyük ilgi gördü.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.