Konutta net ve brüt metrekarelerin belirtilmesi zorunlu olacak

Konutta net ve brüt metrekarelerin belirtilmesi zorunlu olacak

Ön ödemeli konut satışlarında artık dairenin ve eklenti alanlarının net ve brüt metrekarelerinin ayrı ayrı belirtilmesi zorunlu olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Selami Merdin, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde konutların kendisinin, eklenti kısımlarının ve bu ikisinin toplamının net ve brüt alanlarının tanımları olduğunu söyledi. Merdin, müteahhitler veya satıcılar tarafından bu bölümler ayrı ayrı belirtilmediğinde veya ön ödemeli satışlarda direkt brüt metrekare söylendiğinde daha sonra ihtilaf doğabildiğini dile getirdi. Ön ödemeli konut satışında müteahhitlerin toplam brüt alanı belirtebildiğini kaydeden Merdin, alıcıların bu rakamı net alan zannettiğini, bu rakamın içerisinde eklentilerin, duvarların ve ortak kullanılan alanların da bulunduğunu aktardı.

Merdin, “Normalde net 125 metrekareye sahip bir daire brütte 135-140 metrekaredir. Merdiven holleri, kapıcı dairesi ve eklentileriyle birlikte dairenin alanı 200 metrekareye ulaşır. Satışta, bu ortak alanlar dahil edilerek 200 metrekarelik daire sözü verilebiliyor” diye konuştu. Bunun, bilerek yapıldığında dolandırıcılığa, bilmeden yapıldığında ise yanlış bilgilendirmeye girdiğini vurgulayan Merdin, böyle durumlarda alıcı ile satıcının mahkemelik olabildiğini, anlaşmazlığın çözümünün uzun süreler alabildiğini kaydetti.

6 RAKAMIN BELİRTİLMESİ ZORUNLU

Merdin, bu konudaki ihtilafların giderilmesi için Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik uyarınca genelge yayımlandığını belirterek, şöyle devam etti:

“Ön ödemeli konut satışlarında imzalanan tüm sözleşmelerin ekine dairenin, dükkanın net yani çıplak metrekare alanının belirtilmesi zorunlu olacak. Bu bağımsız dairenin yanı sıra yönetmeliğe göre eklenti yani o daireye özel ayrılan otopark, depo gibi eklentilerin net alanı, bu bölümlerin toplam net alanının da belirtilmesi mecburi olacak. Ayrıca bağımsız daire veya dükkanın brüt alanı, eklenti bölümünün brüt alanı ve bu ikisinin toplamının belirtilmesi de zorunlu olacak. Satıcılardan bu 6 kalemin belirtilmesini istiyoruz. Yani alınacak konutla ilgili tüm metrekarelerin sözleşmede yer alması zorunlu kılındı.”

Merdin, genelge uyarınca sözleşme düzenlenmeden en az bir gün önce tüketiciye bağımsız bölüm planı, vaziyet planı, kat planı ve mahal listesinin de verilmesinin zorunlu olduğunu bildirdi. Merdin, genelgenin belediye, il özel idareleri, organize sanayi bölge müdürlükleri, serbest bölge müdürlükleri gibi yapı ruhsatı düzenlemeye yetkili tüm idarelere, büyükşehir belediyelerine ve noterlere gönderildiğini söyledi.Milliyet

Previous Naturalm Çiftlik Evleri’nde bahar fırsatı
Sonraki Bakanlık SOER 2015 tanıtım toplantısı düzenleyecek

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da Altgeçitlere kameralı güvenlik

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Akay Alt Geçidi ile Akay Altgeçidi’ne bağlı İsmet İnönü Bulvarı üzerindeki altgeçitler ve Atatürk Bulvarı üzerindeki “Kuğulu1” ve “Kuğulu 2” altgeçitlerini, kameralarla 24 saat takip ediyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Etimesgut 30 Ağustos Mahallesi parselasyon planı askıda

Etimesgut Belediye Başkanlığı Plan ve Proje Müdürlüğünden:

Güncel Haberler 0 Yorum

Yaşayan İstanbul Maketi görücüye çıktı

CNR Emlak Fuarı’nda İTO’nun ‘Yaşayan İstanbul Maketi görücüye çıktıGayrimenkul sektörünün öncü konut ve işyeri projeleri,  CNR Emlak Fuarı’nda görücüye çıkarıldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

2B Arazilerinde Satışlar Başladı

Orman vasfını yitirmiş 2B alanlarındaki taşınmazların, kullanıcılarına satışlarının başlamasıyla birlikte, 2B arazilerinin yoğun olduğu bölgelerde hareketlilik yaşanmaya başladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

3.Köprüye ve Kuzey Marmara Otoyoluna Uluslararası Finansman Ödülü

3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, uluslararası ekonomi dergisi EMAE Finance tarafından verilen ‘Finansman ödülü’ün sahibi oldu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Beytepe 28763 ada 1 parsel nazım imar planı değişikliği

Ankara Çankaya İlçesi, Beytepe Mahallesi, 28763 ada 1 parsele ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği 6 Haziran 2016 tarihinde askıya çıktı.