Konutta net ve brüt metrekarelerin belirtilmesi zorunlu olacak

Konutta net ve brüt metrekarelerin belirtilmesi zorunlu olacak

Ön ödemeli konut satışlarında artık dairenin ve eklenti alanlarının net ve brüt metrekarelerinin ayrı ayrı belirtilmesi zorunlu olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Selami Merdin, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde konutların kendisinin, eklenti kısımlarının ve bu ikisinin toplamının net ve brüt alanlarının tanımları olduğunu söyledi. Merdin, müteahhitler veya satıcılar tarafından bu bölümler ayrı ayrı belirtilmediğinde veya ön ödemeli satışlarda direkt brüt metrekare söylendiğinde daha sonra ihtilaf doğabildiğini dile getirdi. Ön ödemeli konut satışında müteahhitlerin toplam brüt alanı belirtebildiğini kaydeden Merdin, alıcıların bu rakamı net alan zannettiğini, bu rakamın içerisinde eklentilerin, duvarların ve ortak kullanılan alanların da bulunduğunu aktardı.

Merdin, “Normalde net 125 metrekareye sahip bir daire brütte 135-140 metrekaredir. Merdiven holleri, kapıcı dairesi ve eklentileriyle birlikte dairenin alanı 200 metrekareye ulaşır. Satışta, bu ortak alanlar dahil edilerek 200 metrekarelik daire sözü verilebiliyor” diye konuştu. Bunun, bilerek yapıldığında dolandırıcılığa, bilmeden yapıldığında ise yanlış bilgilendirmeye girdiğini vurgulayan Merdin, böyle durumlarda alıcı ile satıcının mahkemelik olabildiğini, anlaşmazlığın çözümünün uzun süreler alabildiğini kaydetti.

6 RAKAMIN BELİRTİLMESİ ZORUNLU

Merdin, bu konudaki ihtilafların giderilmesi için Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik uyarınca genelge yayımlandığını belirterek, şöyle devam etti:

“Ön ödemeli konut satışlarında imzalanan tüm sözleşmelerin ekine dairenin, dükkanın net yani çıplak metrekare alanının belirtilmesi zorunlu olacak. Bu bağımsız dairenin yanı sıra yönetmeliğe göre eklenti yani o daireye özel ayrılan otopark, depo gibi eklentilerin net alanı, bu bölümlerin toplam net alanının da belirtilmesi mecburi olacak. Ayrıca bağımsız daire veya dükkanın brüt alanı, eklenti bölümünün brüt alanı ve bu ikisinin toplamının belirtilmesi de zorunlu olacak. Satıcılardan bu 6 kalemin belirtilmesini istiyoruz. Yani alınacak konutla ilgili tüm metrekarelerin sözleşmede yer alması zorunlu kılındı.”

Merdin, genelge uyarınca sözleşme düzenlenmeden en az bir gün önce tüketiciye bağımsız bölüm planı, vaziyet planı, kat planı ve mahal listesinin de verilmesinin zorunlu olduğunu bildirdi. Merdin, genelgenin belediye, il özel idareleri, organize sanayi bölge müdürlükleri, serbest bölge müdürlükleri gibi yapı ruhsatı düzenlemeye yetkili tüm idarelere, büyükşehir belediyelerine ve noterlere gönderildiğini söyledi.Milliyet

Previous Naturalm Çiftlik Evleri’nde bahar fırsatı
Sonraki Bakanlık SOER 2015 tanıtım toplantısı düzenleyecek

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Türkiye’de Çiftlik Sayısı Yüzde 26 Arttı

Büyük şehirlerin yoğun temposundan kaçıp, doğayla iç içe bir yaşam sürdürmek isteyenlerin tercihi çiftlikler oldu.

Güncel Haberler

İvedik Arıtma Tesisi’ne sanal tur imkanı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, aboneleri için sunduğu web hizmetlerine bir yenisini daha ekledi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kuzey Alanya imar planı onaylandı

Büyükşehir Meclisi, Alanya Belediyesi’nin hazırladığı Kütürüp, Sugözü ve Fığla Mahallesi’nin 1/5000 ölçekli nazım imar planlarını onaylandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Dev Teleskop İçin Dev Operasyon

Şili’deki Cerro Armazones dağının tepesi 25 metre tıraşlanacak. Dünyanın en büyük teleskobunu taşıyacak olan dağın tepesinde çalışmalar başladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Balıkesir Üniversitesi’ne Botanik Bahçesi Yapılacak

Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü ile Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi

Güncel Haberler 0 Yorum

İnşaatta İhracat Hedefi 25 Milyar Dolar

İMSAD Başkanı Yetişener, inşaat sektörünün 2013 yılında yüzde 5-6 arasında büyüme sağlayacağını kaydetti.