Konutta net ve brüt metrekarelerin belirtilmesi zorunlu olacak

Konutta net ve brüt metrekarelerin belirtilmesi zorunlu olacak

Ön ödemeli konut satışlarında artık dairenin ve eklenti alanlarının net ve brüt metrekarelerinin ayrı ayrı belirtilmesi zorunlu olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Selami Merdin, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde konutların kendisinin, eklenti kısımlarının ve bu ikisinin toplamının net ve brüt alanlarının tanımları olduğunu söyledi. Merdin, müteahhitler veya satıcılar tarafından bu bölümler ayrı ayrı belirtilmediğinde veya ön ödemeli satışlarda direkt brüt metrekare söylendiğinde daha sonra ihtilaf doğabildiğini dile getirdi. Ön ödemeli konut satışında müteahhitlerin toplam brüt alanı belirtebildiğini kaydeden Merdin, alıcıların bu rakamı net alan zannettiğini, bu rakamın içerisinde eklentilerin, duvarların ve ortak kullanılan alanların da bulunduğunu aktardı.

Merdin, “Normalde net 125 metrekareye sahip bir daire brütte 135-140 metrekaredir. Merdiven holleri, kapıcı dairesi ve eklentileriyle birlikte dairenin alanı 200 metrekareye ulaşır. Satışta, bu ortak alanlar dahil edilerek 200 metrekarelik daire sözü verilebiliyor” diye konuştu. Bunun, bilerek yapıldığında dolandırıcılığa, bilmeden yapıldığında ise yanlış bilgilendirmeye girdiğini vurgulayan Merdin, böyle durumlarda alıcı ile satıcının mahkemelik olabildiğini, anlaşmazlığın çözümünün uzun süreler alabildiğini kaydetti.

6 RAKAMIN BELİRTİLMESİ ZORUNLU

Merdin, bu konudaki ihtilafların giderilmesi için Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkında Yönetmelik uyarınca genelge yayımlandığını belirterek, şöyle devam etti:

“Ön ödemeli konut satışlarında imzalanan tüm sözleşmelerin ekine dairenin, dükkanın net yani çıplak metrekare alanının belirtilmesi zorunlu olacak. Bu bağımsız dairenin yanı sıra yönetmeliğe göre eklenti yani o daireye özel ayrılan otopark, depo gibi eklentilerin net alanı, bu bölümlerin toplam net alanının da belirtilmesi mecburi olacak. Ayrıca bağımsız daire veya dükkanın brüt alanı, eklenti bölümünün brüt alanı ve bu ikisinin toplamının belirtilmesi de zorunlu olacak. Satıcılardan bu 6 kalemin belirtilmesini istiyoruz. Yani alınacak konutla ilgili tüm metrekarelerin sözleşmede yer alması zorunlu kılındı.”

Merdin, genelge uyarınca sözleşme düzenlenmeden en az bir gün önce tüketiciye bağımsız bölüm planı, vaziyet planı, kat planı ve mahal listesinin de verilmesinin zorunlu olduğunu bildirdi. Merdin, genelgenin belediye, il özel idareleri, organize sanayi bölge müdürlükleri, serbest bölge müdürlükleri gibi yapı ruhsatı düzenlemeye yetkili tüm idarelere, büyükşehir belediyelerine ve noterlere gönderildiğini söyledi.Milliyet

Previous Naturalm Çiftlik Evleri’nde bahar fırsatı
Sonraki Bakanlık SOER 2015 tanıtım toplantısı düzenleyecek

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Mehmet Özhaseki’nin 21 Eylül 2016 İzmir programı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki, 21 Eylül 2016 ( Çarşamba ) tarihinde İzmir’de olacaktır. Programın ayrıntıları aşağıdadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Feyat Asya : Muş’un birçok sorununu çözüme kavuşturduk

Belediye Başkanı Feyat Asya, iki yıllık çalışmaları ile ilgili yerel ve yaygın basın mensupları ile bir araya gelerek bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Fatma Güldemet Sarı Çelik Yapılar Yönetmeliği açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, 1 Eylül 2016’da yürürlüğe girecek Çelik Yapılar Yönetmeliği hakkında açıklamada bulundu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Etimesgut park ile otopark alanı imar planı askıda

Etimesgut ilçesi Park Alanı ile  Genel Otopark Alanına ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği bugün askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Trabzon Çaykara teleferik projesi hangi aşamada ?

Teleferikte son gelişme Trabon Valisi Abdil Celil Öz, Çaykara’nın Uzungöl Mahallesi’nde işadamı Şükrü Fettahoğlu’nün yürüttüğü teleferik projesine ilişkin son gelişmeleri paylaştı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 5 Mart 2015

Başkent Elektrik A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 5 Mart 2015 tarihinde Ankara’da Altındağ, Çankaya, Çubuk, Etimesgut ilçelerinde elektrik kesintisi uygulanacak.