Konut yatırımlarında Anadolu’ya ilgi artıyor

Konut yatırımlarında Anadolu’ya ilgi artıyor

Konut sektöründe büyük şehirler dışında Anadolu’ya ilgi artıyor. Keller Willams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, ülke genelinde artan refah artışı nedeniyle İstanbul, İzmir ve Ankara dışında Bursa, Kocaeli, Mersin, Kayseri, Konya ve Gaziantep gibi illerdeki konut satışlarındaki artışı mercek altına aldı.

Son yıllarda İstanbul, İzmir ve Ankara gibi metropol illerin dışında Anadolu’da da konut yatırımları hız kazandı. Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, 2015 yılında Türkiye’de konut sektörünün yüzde 12 büyüdüğünü hatırlatarak “Türkiye’de konut sektörü yüzde 12 büyürken Türkiye ortalamasının üzerinde büyüyen iller var. İstanbul’da yüzde 16, Bursa ve Kocaeli’nde yüzde 21, Mersin’de ise yüzde 17 büyüme yaşandı. Bu bize Türkiye’de artık yerel halkın kendi illerine yatırım yaptığını ve gayrimenkul hareketinin tabana yayıldığının işaretlerini veriyor” dedi.

Gelişen bölgelerde metrekare fiyatları yükseliyor

Türkiye’de satışların yüzde 40’ının hala İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleştiğini belirten Erol “Bursa, Mersin ve Kocaeli’nde 2015 yılında 2014 yılına göre yüzde 20 civarı bir artış yaşandı. Bu da refah düzeyinin ülke genelinde arttığına bir işaret. Sadece büyük illerde değil, Türkiye genelinde yatırım yapılıyor” diye konuştu. Türkiye’deki gelişen illerin metrekare fiyatları ile ilgili de bilgi veren Erol, “Bursa’da metrekare fiyatları yüzde 17 artarak 1.400 liraya ulaştı. Mersin’de yüzde 25 artarak, 1.400 liraya, Kocaeli’nde ise yüzde 24 artarak 1.200 liraya yükseldi.”

Bursa’ya yabancıların ilgisi yüzde 63 arttı

İstanbul’daki kısıtlı arsa stoğu ve fiyatlardaki artış nedeniyle yatırımcıların civar illere yöneldiğini belirten Erol “Gebze, her gün binlerce bireyin İstanbul’dan geldiği bir destinasyon. Çok sayıda fabrika, yüksek hacimli iş yeri var. Bu nedenle bu bögelere de yatırım yüksek ve her gün artıyor” dedi. Yabancı yatırımcıların ise Türkiye genelinde Bursa’ya ilgisi olduğunu belirten Erol “2015 yılında yabancı yatırımcıların konut yatırımlarında Türkiye genelinde yüzde 20’lik bir artış yaşandı. Ağırlıklı olarak Irak, Suudi Arabistan,Kuveyt ve Rusya’dan ilgi yüksek. Bursa özelinde bakacak olursak yabancıya satışta 2014’ten bugüne yüzde 63 artış yaşandı” dedi.

Previous Çankaya 13911 ada imar planı değişikliği
Sonraki Yapı ruhsatı alma oranı azaldı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da satılık spor tesisi ve ticaret merkezi

Ankara Yenimahalle Belediye Başkanlığı tarafından Çayyolu ve Yakacık mevkiilerinde bulunan spor tesisi alanı ve bölgesel ticaret merkezi ihele usulu ile satışa çıkarılıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Apartman yöneticiliği gözde meslek oldu

Büyükşehirlerde site yaşam kültürünün oluşması, apartmanların ‘birbirlerini tanımayan insanların yaşadığı küçük köylere dönüşmesi yeni bir meslek dalını da beraberinde getirdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Manisa Ulucami’nin Tarihi Dokusu Günyüzüne Çıkarılacak

Manisa Belediyesi’nin Ulutepe Caddesi’nde hayata geçireceği çevre düzenlemesi ve peyzaj alanının temeli

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara su kesintisi 2 Şubat 2016

2 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da su kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Müteahhite özel banka geliyor

Dünya müteahhitler sıralamasında ikinci konumda bulunan Türk müteahhitlerine finansman yardımı için kalkınma bankası kurulacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yalova’da 490 Kişinin Tapu Sorununa Çözüm

Bağlarbaşı Mahallesi’nde ikamet eden 490 vatandaşın yıllardır devam eden tapu sorunu çözüldü.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.