Konut yatırımlarında Anadolu’ya ilgi artıyor

Konut yatırımlarında Anadolu’ya ilgi artıyor

Konut sektöründe büyük şehirler dışında Anadolu’ya ilgi artıyor. Keller Willams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, ülke genelinde artan refah artışı nedeniyle İstanbul, İzmir ve Ankara dışında Bursa, Kocaeli, Mersin, Kayseri, Konya ve Gaziantep gibi illerdeki konut satışlarındaki artışı mercek altına aldı.

Son yıllarda İstanbul, İzmir ve Ankara gibi metropol illerin dışında Anadolu’da da konut yatırımları hız kazandı. Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, 2015 yılında Türkiye’de konut sektörünün yüzde 12 büyüdüğünü hatırlatarak “Türkiye’de konut sektörü yüzde 12 büyürken Türkiye ortalamasının üzerinde büyüyen iller var. İstanbul’da yüzde 16, Bursa ve Kocaeli’nde yüzde 21, Mersin’de ise yüzde 17 büyüme yaşandı. Bu bize Türkiye’de artık yerel halkın kendi illerine yatırım yaptığını ve gayrimenkul hareketinin tabana yayıldığının işaretlerini veriyor” dedi.

Gelişen bölgelerde metrekare fiyatları yükseliyor

Türkiye’de satışların yüzde 40’ının hala İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleştiğini belirten Erol “Bursa, Mersin ve Kocaeli’nde 2015 yılında 2014 yılına göre yüzde 20 civarı bir artış yaşandı. Bu da refah düzeyinin ülke genelinde arttığına bir işaret. Sadece büyük illerde değil, Türkiye genelinde yatırım yapılıyor” diye konuştu. Türkiye’deki gelişen illerin metrekare fiyatları ile ilgili de bilgi veren Erol, “Bursa’da metrekare fiyatları yüzde 17 artarak 1.400 liraya ulaştı. Mersin’de yüzde 25 artarak, 1.400 liraya, Kocaeli’nde ise yüzde 24 artarak 1.200 liraya yükseldi.”

Bursa’ya yabancıların ilgisi yüzde 63 arttı

İstanbul’daki kısıtlı arsa stoğu ve fiyatlardaki artış nedeniyle yatırımcıların civar illere yöneldiğini belirten Erol “Gebze, her gün binlerce bireyin İstanbul’dan geldiği bir destinasyon. Çok sayıda fabrika, yüksek hacimli iş yeri var. Bu nedenle bu bögelere de yatırım yüksek ve her gün artıyor” dedi. Yabancı yatırımcıların ise Türkiye genelinde Bursa’ya ilgisi olduğunu belirten Erol “2015 yılında yabancı yatırımcıların konut yatırımlarında Türkiye genelinde yüzde 20’lik bir artış yaşandı. Ağırlıklı olarak Irak, Suudi Arabistan,Kuveyt ve Rusya’dan ilgi yüksek. Bursa özelinde bakacak olursak yabancıya satışta 2014’ten bugüne yüzde 63 artış yaşandı” dedi.

Previous Çankaya 13911 ada imar planı değişikliği
Sonraki Yapı ruhsatı alma oranı azaldı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

2016 yılında en çok arsa yatırımı kazandıracak

Gayrimenkul sektörünün önde gelen firmalarından Onursal Gayrimenkul AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün’e göre de, 2016 yılının en fazla kazandıracak yatırım aracı arsa olacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

İnşaat Maliyet Bedelleri Belirlendi

Emlak vergisine esas olmak üzere gelecek yıl uygıılanacak bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri, meskenler açısından 45,13 lira ile 2 bin 70,19 lira arasında değişecek.

Güncel Haberler 0 Yorum

İnternetten ev alırken dikkat!

Mersin Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, internet üzerinden satılan evlerle ilgili büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, “En çok dolandırıcılık internet üzerinden yapılıyor.

Güncel Haberler

Alanya Avşallar’da imarın durması inşaat sektörünü zor durma soktu

Yaklaşık 6 aydır imarı olmayan Avsallar’da yeni ruhsat verilmesine tepki gösteren sektör temsilcileri, “İmarın durması lokomotif bir sektör olan inşaat sektörüne büyük darbe vurdu. Hiç bir yatırımcı firma inşaat ruhsatı

Güncel Haberler 0 Yorum

Çubuk Yavuz Selim imar planı değişikliği

Ankara Çubuk ilçesi yavuz selim mahallesi 272 ada 73 no’lu parsele ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği 26 Ekim 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ayhan Çelik :Yerköy’e Fakülte Yapılması İçin Ön Çalışma Yapılacak

Yozgat Genç Sanayici ve İşadamları Derneği (YOGİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Çelik

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.