Konut Sektörü Türkiye’nin Geleceğine Güveniyor

Türkiye’nin yüksek potansiyelinden dolayı gelecek yıllardan umutlu olan konut sektörü paydaşları, sektörün uzun vadede yatırımcısına kazandıracağını düşünüyor.

Konut sektörünün geleceğine ilişkin değerlendirmede bulunan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (Konutder) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, Türk iş adamının Türkiye’deki krizlere alışkın olduğunu, hatta bu krizlere karşı “çeliklendiğini” belirterek, “4-5 yılda bir yaşadığımız bu kriz ortamı kısa vadede sıkıntı oluştursa da uzun vadede hem sektörün hem Türkiye’nin önünü açık” dedi.

Çelik, sektörde sadece nüfus artışına bağlı olarak her yıl 600 bin konut ihtiyacının bulunduğunu ifade ederek, “Yurt içindeki bu talep bile uzun vadede iş yapacak potansiyeli bize sağlıyor. Sektörde güven her zaman olacaktır. Uzun vadeli iş yapmayı planlayanlar için yurt içinde ve yurt dışında ihaleye girmek sektörün ve ülkenin geleceğine olan inancın bir göstergesidir” diye konuştu.

“Türkiye’nin konut sektörüyle ilgili 20 yıllık bir yolculuğu var”
Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, Emlak Konut GYO’nun Zeytinburnu’ndaki arsasına yapılan 4,2 milyar liralık teklife Türkiye’deki gayrimenkul geliştiriciler ve yatırımcıların olumlu baktığını anlatarak, “İhaleye bu rakamın gelmesi sürpriz olmadı. Türk ekonomisi için moral verici gelişmelerden biri oldu. İşadamları Türkiye’ye olumsuz, karamsar, 2001 krizinde olduğu gibi bakmıyor şu anki dönem geçicidir” şeklinde konuştu.

Bu tarz ihalelerin daha devam edeceğini dile getiren Dumankaya, şunları aktardı:
“Bu tarz projelere girebilmek için bizim de Kuveytli bir şirketle görüşmemiz sürüyor. Yeni arazi satın almalarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’deki kısa vadeli dalgalanmalara bakıp da gelmekten vazgeçen yatırımcı Türkiye’deki potansiyeli görememiz, okuyamamış olur. Türkiye’nin gelecek potansiyeline bakanlar görüşmelerine devam ediyor.”

“Sektörün önü çok açık ve geleceği parlak”
Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz da Emlak Konut GYO’nun ihalesine olan yoğun ilginin Türkiye’nin güven ve istikrar ortamının devam ettiğini gösterdiğini belirterek, bu ihalenin, sektörün ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti.

Yılmaz, Türkiye’de 6,5 milyon konutun dönüşmesi gerektiğini ve sektörün geleceğinin parlak olduğunu anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sektörde Emlak Konut’un ihalesindeki gibi büyük ihaleler olacaktır. Ülkemiz büyüyor, milli geliri artıyor, sektörün önü de açık. Kısa vadede durağan dönemler olur, ancak uzun vadede bakıldığında sektör her zaman kazandırıyor. Biz gelişmekte olan bir ülkeyiz. Dünyanın neresinde olursa olsun gelişmekte olan ülkelerde konut sektörüne yatırım yaparsanız kazandırır. Dünya üzerinde konut sektöründe ençok kazandıran ülkelerden biri de Türkiye’dir. Ülkemizin potansiyeli çok yüksek. Özellikle İstanbul’a bakıldığında gelişmekte olan ya da gelişmiş ülkelere baktığınızda bizdeki potansiyel çok fazladır. Onun için yabancılardan talep olacaktır, önemli olan bunları değerlendirip kaçırmamamız gerekiyor.”

(Kaynak:dunya.com.tr)

Previous Türkiye’nin İlk ‘Geofit Bahçesi’nin Temeli Yalova'da Atılıyor
Sonraki Kuraklık, Kış Turizmini Olumsuz Etkiledi

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

İzmir Aliağa Çakmaklı Köyü İmar Planı Askıya Çıktı

İzmir Aliağa Çakmaklı Köyünde yer alan Liman Amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Revizyon ve İlave Uygulama  Planı ve açıklama raporları askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çankaya Mustafa Kemal Mahallesi imar planı değişikliği

Ankara Çankaya İlçesi Mustafa Kemal Mahallesi, 27584 ada 1 sayılı parselde 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği 19 Ocak 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ünlü İsimler Yeşil Binalar Zirvesi’nde

Pek çok ünlü isim 20-21 Şubat’ta 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nde İStanbul’da olacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Keçiören Yavuz Sultan Selim Bulvarı bugün açılıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen Keçiören Yavuz Sultan Selim Bulvarı ile 88 farklı hizmet alanı, bugün (8 Kasım- Salı) saat 14.00’da, açılışı yapılacak bulvarın Basınevler Kavşağı’nda yapılacak törenle hizmete

Güncel Haberler 0 Yorum

Zincirlikuyu-Maslak’ta 20 Proje Yükseliyor

İstanbul’un en prestijli bölgesi olarak bilinen Zincirlikuyu-Leveııt-Maslak hattı, gayrimenkul yatırımcılarının iştahını kabartmaya devam ediyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara su kesintisi 6 Mayıs 2016

6 Mayıs 2016  tarihinde Ankara’da su kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.