Konut sektörü Merkez Bankası’nı bekliyor

Konut sektörü Merkez Bankası’nı bekliyor

Konut sektörünün önde gelen temsilcileri faizde yapılacak indirimin başta inşaat olmak üzere piyasaya hareketlilik getireceğini belirtti

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin, “Faiz indirimi konusunda hâlâ atılacak adım var” açıklaması konut sektöründe gözleri faiz indirimi için Merkez Bankası’na çevirdi. Sektörün önde gelen temsilcileri faizdeki indirimin başta inşaat olmak üzere piyasaya hareketlilik getireceğini belirtti.

Gelişmeleri değerlendiren Besa Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, Türkiye ekonomisi için gelecekte ciddi bir risk görünmediğini belirterek, bu ortamın faizlerin bir miktar daha indirilmesine imkân sağladığını söyledi. Bezci, faiz indiriminin başta konut ve otomotiv olmak üzere birçok sektöre canlılık getireceğini ifade etti.

MFZ Grup ortaklarından Muhanver Gözüm de faizde bir miktar daha indirime gidilmesinin birçok sektör için faydalı olacağını ifade ederek, Merkez Bankası’nın piyasadaki olumlu havayı değerlendirmesi gerektiğini belirterek, “İnşaat sezonun başladığı bu aylarda Merkez Bankası’nın alacağı bir faiz indirim kararı, konut sektöründe doping etkisi yaratacak. Bu olumlu etki önce hiç şüphesiz doğrudan ve dolaylı birçok sektörde, ardından da ekonominin tamamında bahar havası sağlayacak” diye konuştu.

Elit Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Çelik ise faiz oranlarının düşürülmesiyle nisan ve mayıs aylarının konut sektörü için yoğun alış ve satışın yaşandığı bir dönem olacağını söyledi. Gayrimenkulde “balon” söylentilerine katılmadığını ve büyükşehirlerde konut ihtiyacının bulunduğunu belirten Çelik, konut satışlarındaki dönemsel yavaşlamanın olası bir faiz indirim kararının ardından sona ereceğini vurguladı.(Sabah)

Previous Çankaya Türkiye'nin en iyi yerleşim bölgeleri arasında
Sonraki Emlak Konut Kayabaşı 6.Etap arsa ihalesini Artaş kazandı

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Devlet desteği ile dar ve orta kesim konut sahibi olacak

Konut alacaklara yapılacak yüzde 15’lik yardım açıklamasına göre; kişi, 5 yıl içinde ev almak için 100 bin TL biriktirse ve bu tutar alacağı konutun en az yüzde 25’ine denkse, 15

Firma Haberleri

Sıfır oto satışlarında patlama, ikinci elde durgunluk var

Otonomi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, sıfır otodaki canlanmada 24 ay vadeye sıfır faiz kampanyalarının etkili olduğunu, bunun ikinci elde durgunluğa yol açtığını belirtti.

Firma Haberleri 0 Yorum

Cleaneo Akustik Alçıpan

Knaufun Yılın Ses Yalıtım Ürünü Ödülü’ne ve Gümüş Çekül Yapı Ürün Ödülü’ne sahip ürünü Cleaneo Akustik Alçıpan ile

Firma Haberleri 0 Yorum

Bayram Sağlam : Asgari ücret artışı üretkenliği arttıracaktır

Bakırcı Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Sağlam, asgari ücretin 1300 TL’ye çıkması halinde inşaat sektöründe yaşanabilecek gelişmeleri değerlendirdi.  

Firma Haberleri 0 Yorum

Franchise Ofisleriyle Birinciliğe Oturdu

RE/MAX, 2013 yılı ödüllerini 3-6 Mart 2014 tarihleri arasında Las Vegas’ta düzenlenen Dünya Kongresi’nde açıkladı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Hilton Denizli’de Otel Yapacak

Eski çağlarda termal sağlık merkezi olduğu bilinen Pamukkale’nin Karahayıt bölgesinde TOKİ’nin kentsel dönüşüm çalışmaları yürüttüğü mevkinin yanında yapımı planlanan termal yatırımlar, burayı cazibe merkezine dönüştürdü.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.