Konut satışında vergi cezası almamak için dikkat

Konut satışında vergi cezası almamak için dikkat

Konut satışlarında ‘tapuda görünen satış değeri ile ‘fiili gerçekleşen satış değeri’ arasındaki farkı tespit eden Maliye nin binlerce konut satıcısına yüklü cezalar kestiği yazmakta.
Tapuda gerçekleşen konut veya diğer gayrimenkul alım satım işlemleri Maliye için iki açıdan önemli. Birincisi; alım satım değeri üzerinden tapu harcı alınıyor. İkincisi; satıcının kazancı üzerinden Gelir Vergisi (GV) doğuyor.
(Gayrimenkulun edinim tarihinden itibaren beş tam yıl geçtikten sonra satış yapılmışsa kazanç ne kadar yüksek olursa olsun vergi ödenmiyor.) Tapu harcı; satış işlemi sırasında devletin kasasına hemen girerken, Gelir Vergisi nin (GV) kasaya girmesi ise satıcının beyanına bağlı. Satıcı, ertesi yılın mart ayında kazancını beyan etmesi gerekiyor. Satıcı; sattığı konuttan elde ettiği kazancı, Maliye’ye hiç beyanda bulunmamışsa veya düşük değerden beyanda bulunmuşsa sıkıntı burada başlıyor.

Maliye; satıcının banka hesaplarına giren tutan çok rahat tespit edebiliyor.
(Tapu kayıtları ile eğer varsa kullanılan kredi arasındaki fark da rahatlıkla tespit edilebiliyor. Tapu kayıtları ile banka hesabı arasında fark görüldüğünde de cezai işlem yapılıyor. Beyan edilmeyen kazanç için; yüzde 35’i bulan “Gelir Vergisi”, bir o kadar “vergi ziyaı cezası” ve aynca’ gecikme faizi” isteniyor.

Peki cezai işlemle karşılaşmamak için ne yapmalı

Konut alırken satıcının “değeri düşük gösterelim, yoksa vergi çıkıyor” şeklindeki teklifine “Hayır” denilmeli. Satıcının alıcıya “vergi çıkıyor” dediği konu aslında; (alıcıyı da ilgilendiren tapu harcından çok) satıcının ertesi yıl mart ayında ödeyeceği gelir vergisi. Satıcı kendi ödemesi gereken gelir vergisinden kurtulmak için alıcıyı da (değeri düşük göstererek) bir nevi usulsüz işleme ortak ediyor.
Alıcı, aradan birkaç yıl geçtikten sonra aldığı konutu satmak istediğinde (alış değeri düşük göründüğünden) önceki satıcının vergi yükü de kendisine kalıyor.

(Alış değeri düşük, satış değeri gerçek olduğunda kazanç olduğundan daha yüksek görüneceğinden) Dolayısıyla vergi hesabını; konutu sararken değil alırken (gerçek değerinden) yapmak önemli hale geliyor bu durumda.
Konut satışından kazanç elde eden gayrimenkul sahipleri vergi hesabında (2016 gelirleri için) 11.000 lira istisnayı düşebilirler.

Aynca ödeyecekleri vergiyi hesap ederken kazançlarını enflasyondan anııdırabilirler. Konut satışında-, iktisap bedelinin üretici fiyat endeksindeki artış oranında arttırılabilmesi için, alış ve satış tarihleri arasındaki sürede, endeksteki artış oranının yüzde 10 veya üzerinde olması gerekiyor.Ahmet Karabıyık/Hürriyet

Previous PropertyTR Katar'da ofis açtı
Sonraki Mart'ta talep toplayan 5 yeni konut projesi

Diğer Yazılar

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Bir vergi 7 vergiyi birden zıplatıyor

Bilin bakalım hangi vergi? O vergide, ciddi bir artış olursa, olay bununla sınırlı kalmıyor. Kendisi dahil 7 vergi ve harcı zıplatıyor.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Ev alana sıkı takip

Maliye, tutarları ve ekspertiz harcına esas tutarlarda uyumsuzluk varsa ağır cezalar veriliyor.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Yeni ÇED Yönetmeliği yürürlüğe girdi

Yeni ÇED Yönetmeliği 25/11/2014 tarihli ve 29186 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Eviniz sözleşmede vaat edilen tarihte teslim edilmedi mi?

Eğer siz de yakında bir konut projesinden ev aldıysanız ve eviniz size sözleşmede belirtilen tarihten geç teslim edilmiş ise sizin de geç teslim edilen süre için kira kaybı alacağınız olabilir.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

İnşaat Muhasebesi Uygulamasında Tutulması Gereken Defterler

Prof. Dr. Şükrü Kızılot, inşaat muhasebesi uygulamasında tutulması gereken defterlerin, vergi kanunları ve diğer mevzuat yönünden tutulması zorunlu ya da isteğe bağlı olan defterler şeklinde ikili bir ayrıma tabi tutulabileceğini

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Emlak Su ve Çevre Borcuna Af Geliyor

 AK Parti, CHP ve MHP’li vekilleri tarafından verilen önergeyle

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.