Konut satışında vergi cezası almamak için dikkat

Konut satışında vergi cezası almamak için dikkat

Konut satışlarında ‘tapuda görünen satış değeri ile ‘fiili gerçekleşen satış değeri’ arasındaki farkı tespit eden Maliye nin binlerce konut satıcısına yüklü cezalar kestiği yazmakta.
Tapuda gerçekleşen konut veya diğer gayrimenkul alım satım işlemleri Maliye için iki açıdan önemli. Birincisi; alım satım değeri üzerinden tapu harcı alınıyor. İkincisi; satıcının kazancı üzerinden Gelir Vergisi (GV) doğuyor.
(Gayrimenkulun edinim tarihinden itibaren beş tam yıl geçtikten sonra satış yapılmışsa kazanç ne kadar yüksek olursa olsun vergi ödenmiyor.) Tapu harcı; satış işlemi sırasında devletin kasasına hemen girerken, Gelir Vergisi nin (GV) kasaya girmesi ise satıcının beyanına bağlı. Satıcı, ertesi yılın mart ayında kazancını beyan etmesi gerekiyor. Satıcı; sattığı konuttan elde ettiği kazancı, Maliye’ye hiç beyanda bulunmamışsa veya düşük değerden beyanda bulunmuşsa sıkıntı burada başlıyor.

Maliye; satıcının banka hesaplarına giren tutan çok rahat tespit edebiliyor.
(Tapu kayıtları ile eğer varsa kullanılan kredi arasındaki fark da rahatlıkla tespit edilebiliyor. Tapu kayıtları ile banka hesabı arasında fark görüldüğünde de cezai işlem yapılıyor. Beyan edilmeyen kazanç için; yüzde 35’i bulan “Gelir Vergisi”, bir o kadar “vergi ziyaı cezası” ve aynca’ gecikme faizi” isteniyor.

Peki cezai işlemle karşılaşmamak için ne yapmalı

Konut alırken satıcının “değeri düşük gösterelim, yoksa vergi çıkıyor” şeklindeki teklifine “Hayır” denilmeli. Satıcının alıcıya “vergi çıkıyor” dediği konu aslında; (alıcıyı da ilgilendiren tapu harcından çok) satıcının ertesi yıl mart ayında ödeyeceği gelir vergisi. Satıcı kendi ödemesi gereken gelir vergisinden kurtulmak için alıcıyı da (değeri düşük göstererek) bir nevi usulsüz işleme ortak ediyor.
Alıcı, aradan birkaç yıl geçtikten sonra aldığı konutu satmak istediğinde (alış değeri düşük göründüğünden) önceki satıcının vergi yükü de kendisine kalıyor.

(Alış değeri düşük, satış değeri gerçek olduğunda kazanç olduğundan daha yüksek görüneceğinden) Dolayısıyla vergi hesabını; konutu sararken değil alırken (gerçek değerinden) yapmak önemli hale geliyor bu durumda.
Konut satışından kazanç elde eden gayrimenkul sahipleri vergi hesabında (2016 gelirleri için) 11.000 lira istisnayı düşebilirler.

Aynca ödeyecekleri vergiyi hesap ederken kazançlarını enflasyondan anııdırabilirler. Konut satışında-, iktisap bedelinin üretici fiyat endeksindeki artış oranında arttırılabilmesi için, alış ve satış tarihleri arasındaki sürede, endeksteki artış oranının yüzde 10 veya üzerinde olması gerekiyor.Ahmet Karabıyık/Hürriyet

Previous PropertyTR Katar'da ofis açtı
Sonraki Mart'ta talep toplayan 5 yeni konut projesi

Diğer Yazılar

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Kimler emlak vergisi ödemeyecek

Boş yere ödemeyin Emlak Vergisi Kanunu’na göre; belli şartları taşıyan gayrimenkul sahipleri Emlak Vergisi’nden muaf.

Mevzuat Haberleri

İnşaatta yeni dönem başlıyor

İNTES Türkiye inşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

İş Güvenliği Reformu Açıklandı

Başbakan Davutoglu, yeni düzenlemeleri Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bakanlar Taner Yıldız, Faruk Çelik ve Cevdet Yılmaz İle birlikte açıkladı

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

İnşaat harcamasına KDV iadesi geliyor

TBMM’ye sunulan Torba Yasa Tasarısı’nda yer alan yatırımlardaki inşaat harcamalarının KDV’si geri ödenecek.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

İş güvenliğine uymayan işçi tazminat almadan işten çıkartılacak

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nunda yapılan değişiklik ile artık iş güvenliğine uymayan işçi, hiçbir tazminat ödenmeksizin işten çıkartılabilecek.

Mevzuat Haberleri 0 Yorum

Özel Maliyet Bedeli-Vergilemede Özellikli Durumlar

Bilindiği gibi, Vergi Usul Kanunu’nun (VUK) 272’nci maddesine göre, gayrimenkulü genişletmek veya iktisadi kıymetlerini devamlı olarak artırmak amacıyla yapılan giderler, gayrimenkulün maliyet bedeline eklenir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.