Konut projesi borsası kuruluyor

Konut projesi borsası kuruluyor

Hükümetin eylem planında yer alan ‘Gayrimenkul Sertifikası’ modeliyle vatandaş, devlet güvencesinde borsada işlem görecek konut projelerinden m2 bazında hisse satın alabilecek.

Uygulamayla vatandaş dönüşüme daha sıcak bakacak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı eylem planında yer alan ‘kentsel dönüşümde kullanılacak gayrimenkul sertifikası modeli’nin detayları ortaya çıkmaya başladı. Yeni modeli, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı önderliğinde Hazine, SPK, TOKİ, GYODER ve KONUTDER oluşturacak. Kentsel dönüşüm alanlarındaki uygulamaların ülke genelinde öncelik haline gelmesi ve inşaat sektörünün önünün açılması için 6 ay içinde yeni finansman modelleri uygulamaya geçirilecek. Bu model, hakların belirlenmesi, alım ve satımı gibi unsurları kapsayacak. Modele ilişkin mevzuat çalışmasına nihai şeklini Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) verecek.

M2 BAZINDA HİSSE ALINACAK
Edinilen bilgilere göre, hayata geçirilmesi planlanan bu modelle vatandaş, devlet güvencesinde borsada işlem görecek konut projelerinden metrekare bazında hisse satın alabilecek. ‘Gayrimenkul sertifikası’ adı altında işlem görecek olan söz konusu bu hisseler, istendiği zaman paraya çevrilebilecek veya proje tamamlandığında alman hisse oranına göre konut sahibi olunabilecek.

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, reform niteliğindeki bu hareketin hem şehir, hem vatandaş hem de sektör açısından çok radikal bir açılım olduğunu söyledi. Söz konusu modelin kentlerin doğru gelişmesine yardımcı olacağının altını çizen Çelik, “Sertifika emsal transferi içerirse, şehre nefes aldıracak yeşil alanlar ortaya çıkar. Böyle bir uygulama şehre değer katar” diye konuştu. Çelik, inşaat sektörü temsilcileri olarak önümüzdeki hafta Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’dan randevu talep ettiklerini belirtti. Çelik, “Bu görüşmelerin en az ayda bir tekrarlanmasını istiyoruz” dedi.

BORSA OLUŞTURULACAK

Bu modelin Avrupa’da birçok ülkede uygulandığını anlatan Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, şunları söyledi: “Eğer bir alanı ilave hak vererek dönüşüm yapamıyorsanız, buradaki hak sahiplerinin inşaat hakkı menkul hale getirilecek. Daha sonra bu menkulün alınıp, satıldığı bir borsa oluşturulacak. Aslında bu model, yoğun alanlardaki hakları müsait olan alanlarda kullanılmasına yardımcı olacak. Şehrin aynı zamanda nüfus hareketini de yaymaya dönük bir rahatlık sağlayacak. Avrupa’da bu uygulama daha çok tarihi bölgelerde kullanılıyor. Kaçak yapılaşmış bölgelerde mevcutta 5 emsal inşaat alanı var. Burasının dönüştürülmesi için yıkıldıktan sonra emsal 2’ye düşecek. 3 emsallik hak ise başka yerlerde kullanılacak. Vatandaş bunu nakte de çevirebilecek.”

İŞİN MUTFAĞINDA OLMAK İSTİYORUZ’
Çevre ve Şehircilik Bakanlığından KONUTDER olarak görüşme talep ettiklerini söyleyen Altan Elmas, “Bu işin mutfağında olmak istiyoruz. Elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. Dönüşümün aksayan noktalarının masaya yatırılması, tabiri caizse anjiyo yapılması şart” diye konuştu.Yine Haber

Previous Sincan 1421 ada 1 parsel imar planı değişikliği
Sonraki Ankara Yenimahalle 7585 ada çevresi imar planı değişikliği

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

19 Mayıs Barajında İmzalar Atıldı

 Samsun 19 Mayıs Barajı inşaatı söyleşmesi imzalandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Etimesgut Eryaman Şeker Şehitali Mahalleleri imar planı değişikliği

Etimesgut Belediye Başkanlığı Plan ve Proje Müdürlüğünden:

Güncel Haberler 0 Yorum

Sivas’ta Tescilli Konuk Odaları Restore Ediliyor

Sivas’ta tarihi eserlerin korunmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiren İl Özel İdaresi, il genelindeki köylerde bulunan tescilli konuk

Güncel Haberler 0 Yorum

İlk Banka Finansmanlı Kentsel Dönüşüm Projesi Tamamlandı

DenizBank’ın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile 21 Ocak 2013 tarihinde imzaladığı, Faiz Desteği Protokolü kapsamında onayladığı Türkiye’nin ilk banka finansmanlı kentsel dönüşüm projesi, tamamlanarak kat maliklerine teslim edildi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Depreme dayanıklı konut nasıl anlaşılır?

Mevcut binaları ikiye ayırmamız yanlış olmaz.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kamuda Yeşil Bina Dönemi

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, kamuda yeşil bina için ilk adımı attı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.