Konut fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir?

Konut fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir?

Gayrimenkul sektöründe yaşanan proje yarışı rekabeti artırırken risk almak istemeyen şirketleri de fizibilite araştırmalarına yönlendiriyor. Artan rekabete karşın inşaat firmaları da yatırım konusunda daha bilinçli, doğru yerde, doğru projeyle olmak istiyor. Bu bağlamda projeler için yapılacak araştırmalar yatırımların geleceği bakımından büyük öneme sahip. Akademetre Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Zeytin, yaptıkları araştırmalarla konut projelerinin fiyatlarını etkileyen unsurları ortaya koyduklarını belirtiyor.

Zeytin, bir konut projesinde yüzde 84.7 oranıyla fiyatları en çok etkileyen faktörün sosyal alanlar olduğunu söylüyor. Bir konut projesinde fiyata etki eden birçok faktör bulunuyor. Baz fiyatı 100 olan bir konutu düşünürsek, projedeki sosyal alanlar hedef kitlenin ödeyebileceği fiyatı l84. TL.ye çıkarabiliyor. Projelerde AVM’lerin fiyata etkisi yüzde 38.4 olurken, sağlık hizmetleri de AVM kadar katma değer sağlıyor.

Anadolu’da sağlık hizmetlerinin etkisi daha da yüksek. Toplu taşımaya yakınlık ise konut fiyatlarını yüzde 14.1 artırıyor. Halil İbrahim Zeytin, “Markalı konut projelerinin değer ortalaması genel konut projelerine göre daha yüksek. Konut markasının fiyatları etkileme oranı yüzde 15 civarında” diye konuşuyor.

Gayrimenkul projelerinin yüksek maliyetli olmaları ve pazardaki yoğun rekabet nedeniyle iyi planlanması gereken çok ciddi yatırımlar olduğuna dikkat çeken Zeytin, “Son yıllarda şirketler fizibilite çalışmasının önemini fark ettiler. Araştırma hassasiyetinin özellikle markalı konut projelerinde daha da artacağını ve yaygınlaşacağını düşünüyorum” diyor.(Ekonomist)

Previous Ankara su kesintisi 29 - 30 Mart 2015
Sonraki TOKİ Başkanı Ergün Turan birçok ilde TOKİ projelerini inceledi

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından önemli uyarılar

Bakanlıktan 2010 yılında çevre görevlisi belgesi alan 1069 Çevre denetçisinin belge geçerlilik süresi doldu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çankaya Beytepe Mahallesi 26053 ada 13 parsel imar planı değişikliği

Ankara “Çankaya İlçesi, Beytepe Mahallesi 26053 ada 13 no’lu parsele ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği” 30 Mayıs 2016 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Araplar Karadeniz’e Geliyor

Tatillerini Karadeniz’de geçiren Araplar, şimdi de dev inşaat projeleri için geliyor.

Güncel Haberler

ASKİ’den çevre ilçelere 250 milyon liralık yatırım

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, hizmet sınırlarına geçen yıl dahil olan ilçelerdeki mahalle statüsüne kavuşan köylerin içme suyu ve kanalizasyon sıkıntılarını çözüme kavuşturuyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Belediyesi:Atatürk Orman Çiftliği İsminin Değiştirilmesi Kesinlikle Söz Konusu Değildir

Ankara Büyükşehir Belediyesi,  “Atatürk Orman Çiftliği” isminin değiştirildiği iddialarının, kesinlikle doğru olmadığını, verilen bir önergede “Yenimahalle” isminin sehven yer aldığını bildirerek, “Ne Atatürk Orman Çiftliği İsmi değiştirilmiş, ne de bu

Güncel Haberler 0 Yorum

Başiskele’ye Bin Kişilik Spor Salonu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Başiskele’de yapacağı bin kişilik spor salonu inşaatında yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.