Konut alırken nelere dikkat edilmeli

Konut alırken nelere dikkat edilmeli

Türkiye pazarına girdiği 2013 yılından bu yana sektörde hızla ilerleyen Keller Williams’ın Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, tüketicilere ikinci el konut alırken dikkat etmeleri gereken noktalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

2014 yılında 1 milyonu aşkın evin el değiştirdiğini belirten Emre Erol, en çok satışın başta İstanbul ve İzmir olmak üzere Mersin, Tekirdağ, Kocaeli, Konya ve Muğla’da gerçekleştirdiğini söyledi. İkinci el konut alım ve satımlarında objektif üçüncü bir gözün mutlak ihtiyacına vurgu yapan Erol, özellikle yaşanan tapu problemlerinin profesyonel danışmanların araştırmasına bırakılmasının doğru bir yöntem olduğunun altını çizdi.

Türkiye pazarına girmesiyle sektörde hızla ilerleyen Amerikalı gayrimenkul devi Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, ikinci el konut alımında takip edilmesi gereken adımları belirtti. 

Her geçen gün hızla artan yeni konut projelerine rağmen ikinci el konuta talebin azalmadığını belirten Emre Erol; “2014 TÜİK istatistiklerine göre Kasım ayının sonunda 1.030,715 konut el değiştirdi. Yine TÜİK istatistikleri ele alındığında İstanbul ve İzmir başta olmak üzere Mersin, Tekirdağ, Kayseri, Kocaeli, Konya ve Muğla’da ikinci el konut satışı gerçekleşti.

İkinci el konut alımlarının her geçen yıl arttığı düşünülürse konut alacak tüketicileri daha dikkatli ve bilinçli olmaları konusunda uyarıyoruz. Alınması planlanan ikinci el konutta herhangi bir ipotek, haciz, borç vb. gibi bir kayıt olup olmadığının kontrol edilmesi, binanın deprem yönetmeliğine uygun olup olmaması ve evin topu durumunun araştırılması ileride sorun yaşamamanız için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar.”

Brüt ile net metrekare farkına dikkat
Net ve brüt metrekare konusunda yaşanan karışıklığı gidermek için tapuya bakmanın mutlak gerekliliğini vurgulayan Emre Erol gayrimenkul alacakları uyardı. Emre Erol; “Topuda mülk brüt olarak belirtilir. Dolayısıyla fiyatlandırılması da brüt üzerinden yapılır. Yani balkon, asansör boşluğu vs. gibi alanlar brüt metrekarenin içerisindedir.  Ancak hane halkı için yaşam alanı oldukça önemli. Dolayısıyla bireyler net metrekare üzerinden yaşam alanlarını planlamalı ve bu planlamaları yaparken bütçelerine dikkat etmeliler ” dedi.

Konut alırken profesyonelliğe dikkat
Kurumsal, güvenilir, daha önce iş yapılan ya da bir tanıdığınızın tavsiyesi ile bulunan profesyonel danışmanlar ile çalışmanın; yaşanması muhtemel riskleri en aza indirgeyeceğini belirten Erol; “Mal sahibi ile doğrudan temas etmek bazen iki taraf için de sorunlara yol açabilir. Objektif ve profesyonel üçüncü bir kişiden fikir ve destek almak, satın alma sürecinin hızlı ve sağlıklı yönetilmesine destek olur. Profesyonel gayrimenkul danışmanı, alıcıya aradığı evin en iyisini, en kısa sürede bulmasına yardımcı olmasının yanı sıra gerekli resmi dokümanların eksiksiz temini ve süreç takibi, ev tesisatın yapısal bir hasara sahip olup olmadığın kontrolü, ortaya çıkan ya da çıkabilecek problemler konusunda alıcının bilgilendirilmesi ve bu problemlerin giderilmesi için çözümler üretilmesi gibi tüm süreç boyunca alıcıya birçok hizmet sağlamaktadır. Keller Williams olarak biz, yeni yasalar ve gelişmeler hakkında danışmanlarımıza sürekli eğitim vererek, müşterilerimize en iyi hizmeti sunmalarını sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Zemin etüdü önemli
Türkiye’nin Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı ve Ege Graben Sistemi üzerinde bulunması olası deprem riskini arttırıyor. Herkesin kabul ettiği deprem gerçeğinin konut seçerken göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Emre Erol; “Ülkemizdeki ikinci el konut stokundaki kalite ve yasal altyapının düşük olmasının mevcut stoktaki dönüşümü etkiliyor. Satın alımlarda konut sahiplerinin daha sonra herhangi bir sorun yaşamamaları ve can güvenliklerini korumaları için binanın yaşına, altyapısına ve özellikle bina ve zemin etüdü iyi yapılmış deprem yönetmenliğine uygunluğuna dikkat etmeleri gerekiyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Previous Hangi sektör ne kadar para kazandı?
Sonraki İmar planı değişikliği nedeniyle zarar edene devlet desteği

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

İlk 3 Ayda Emlak Konut’tan 1.3 milyar TL’lik satış

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), 1,3 milyar TL değerinde 2 bin 101 adet bağımsız bölümün satışının gerçekleştirildiğini bildirdi.

Firma Haberleri 0 Yorum

KİPTAŞ’ın Dev Projesi Vaditepe Bahçeşehir

Türkiye’de 70 bin nitelikli konutun inşasına imza atan KİPTAŞ, 4 bin konutluk Vaditepe projesiyle, yatırımcıdan yoğun talep görüyor. İnşa çalışmalarının hızla devam ettiği projede 8 ay gibi kısa bir sürede

Firma Haberleri 0 Yorum

Kayıtdışı günlük ev kiralama turizmcileri harekete geçirdi

Dünya Gazetesi’nden Selenay Yağcı’nın haberine göre, önceki gün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Türkiye’de evini internetten kiralayan yabancıları vergi takibine aldık” açıklamasının ardından TÜRSAB’ın konuyla ilgili raporu çıktı.

Firma Haberleri 0 Yorum

Andromeda Gold’a LEED Sertifikası

Ataşehir’de, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’ne komşu, yüksek yatırım fırsatı sunan Ağaoğlu’nun

Firma Haberleri 0 Yorum

Başaran Prefabrik Avrupa ülkelerine odaklanacak

Yaşam konteynerleri alanında anahtar teslim projeler sunan Başaran Prefabrik, tek katlı ve çift katlı prefabrik çeşitleri, konteyner, panel kabin ve çelik hangarların üretimini yaparak hizmet veriyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Gayrimenkul Satışlarında Faiz Uygulamayan Projeler

Gayrimenkul satışlarında faiz uygulamayan  projeler  şöyle sıralanıyor:

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.