Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Ve Öncelikler

Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Ve Öncelikler

Eskiden konut alırken düşünülen tek şey olan “Nohut oda bakla sofa başımızı sokacağımız bir ev alalım” kalıbı artık tarih oluyor.

Müteahhitler,GYO’lar,İnşaat firmaları hayata geçirilen kentsel dönüşüm projelerinde ve diğer tüm projelerde Karma Kullanım, Akıllı Kent, Akıllı Ev konseptini ve Lüks yaşam alanlarını konut alıcılarına sunuyorlar.

Konut alamaya karar verdiniz, beğendiğiniz bir gayrimenkul projesinin satış ofisine gittiniz..
Satışlar brüt metrekare fiyatları üzerinden yapılıyor. Bazı inşaat firmaları kat brütü üzerinden ya da site brütü üzerinden metrekare satış rakamlarını hesaplıyor. Bu hesaplamalara asansör boşlukları, tesisat boşlukları, otoparklar, sosyal alanlar da dâhil ediliyor.

Konut alıcısının örnek dairelerden ,kataloglar üzerinden metrekarelere bakarak almış olduğu dairelerin teslim aşamasında bire bir olmaması alıcıyı oldukça mağdur eden bir durum.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın brüt-net metrekare arasında fark olursa suç sayılacağını açıklaması maket üzerinden yapılan satışlarda yaşanan en büyük problemlerin başında gelen net ve brüt farkları ortadan kaldırarak tüketicinin maket satışlara olan güveni elbetteki arttıracaktır.

28 Kasım 2013 tarihinde  Resmi Gazete’ de yayınlanan ”Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” Gayrimenkul sektöründe köklü değişiklikler getirdi.Konut alıcılarının yeni kanunun içeriğini,tüketiciye sunduğu hakları incelemesi,bu konuda bilinçlenmesi dikkat edilecek en önemli unsur diyebiliriz.

Öncelikler…
Ocak 2014’te GYODER tarafından hazırlanan konut piyasası raporuna göre konut alırken ilk sırada yer alan etken ulaşım avantajı oldu.Diğer etkenler ise: sosyal yaşam alanları, depreme dayanıklılık, otopark, sosyal donatılar, güvenlik, yeni bina olmasışeklinde sıralanmakta.

Markalı konut projeleri sayesinde klasik ev anlayışı baştan sona değişirken konut almak isteyenler artık güzel konutlarda oturmanın yanı sıra projenin sosyal yaşam alanlarına da bakıyor.Yeni konut projeleri bünyelerinde sinema, çocuk bakımı, vale hizmeti, cafe, spor salonu, spor sahaları gibi bir çok sosyal donatılara yer vererek konut alıcılarının hizmetine sunmaktadırlar.

Handan Asal Eser

www.yasamprojeleri.com

Yayınlanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğrafın tüm hakları www.yasamprojeleri.com’a aittir. Ancak alıntılanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğraf, www.yasamprojeleri.com linki verilerek kullanılabilir.

Previous Sofa Loca ne zaman satışa çıkacak
Sonraki Emlak Konut Ankara'da ön talep topluyor

Diğer Yazılar

Makaleler

Bina ve site yönetimi hakkında bilinmesi gerekenler

Yapılaşmaların son yıllarda oldukça fazla artması sonucu bina veya sitelerin eğitimli kişiler tarafından yönetilmesi zorunluluk haline gelmiştir.

Makaleler 0 Yorum

Kürşat Ayhan: “Şirketin başarısı tüm çalışanların başarısıdır”

Ankara’nın yeni cazibe merkezlerinden Batıkent Karacakaya’da Mebuskent projesini hayata geçiren AYMOR Grup’un Yönetim Kurulu Üyesi Kürşat Ayhan, projeyle Başkent’te “yeni bir şehir” inşa ettiklerini ifade etti.

Makaleler 0 Yorum

Köksal Ünal:”Ankara’da yeni bir şehir kuruluyor”

Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal Yaşam Projeleri’ne Ankara emlak sektörünü değerlendirdi.

Makaleler 0 Yorum

Ev Sahibinin Hakları

Kira hukukunda Ev sahibi ve Kiracı ilişkisi düşünülürken Ev sahibinin, sahibi olduğu evi istediği gibi kullanabilecek iken kiraya vermesi ile kiracının o evde huzurlu bir şekilde oturması arasında bir denge

Makaleler 0 Yorum

Muhanver Gözüm:“İnşaata giren işin inceliğini bilmeli”

Başkent Ankara’da çok sayıda kaliteli konut ve iş merkezi projesinde imzası bulunan MFZ Grup’un ortaklarından Muhanver Gözüm, inşaat sektörünün ekonominin dinamosu olduğunu vurgulayarak “Böylesine önemli bir sektöre girenlerin sayısı artıyor.

Makaleler

Kutlu Tamay Özel Röportaj

Ankara Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD), Bilkent Üniversitesi Mezunlar Derneği (BİLMED) gibi STK’larda etkin rol üstlenen ve yakın geçmişte kurulan TÜSİAV Verimlilik Platformu Başkanlığını yürüten Kutlu Tamay  Yaşam Projeleri’nin sorularını

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.