Konut alana devlet katkısı geldi

Konut alana devlet katkısı geldi

Birçok vatandaşımızın en önemli beklentisinin konut sahibi olmak olduğunu söyleyebiliriz.

6637 sayılı Kanunla Türk vatandaşlarının belirli koşulları sağlamaları karşılığında konut yardımına devlet katkısı yapılacağı düzenlenmiştir. Konut hesabının ödenmesine ilişkin katılımcıların, bankaların ve Devlet kurumlarının yapacakları işlemleri açıklamak üzere Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik yayınlandı. Buna göre, Türk vatandaşları 26.08.2016 tarihinden itibaren bankaların yurtiçi şubelerinde Türk Lirası cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu olarak açılabilecek. Konut hesabı olarak ortak hesap açılması veya birden fazla konut hesabı açılması mümkün olmayacak. Konut hesabı bankalar arasında taşınamayacak. 18 yasından küçükler veli ve vasisi tarafından konut hesabı açılabilecek.

Katılımcı, konut hesabmm açılış tarihinde, bir defaya mahsus olmak üzere, 30.000 TL’yi geçmeyecek şekilde üst sınırı asan bir tutar yatırabüecek. Konut hesabmm acüdıgı tarihte tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyeti, kat irtifakı ve yapı kullanma izin belgesini haiz müstakil tapu sahipleri adında konut hesabı acılamayacak. Bu hususta katılımcının konut hesabı açmasına engel bir durum olup olmadığı Tapu ve Kadastro Paylaşım Sistemi üzerinden tespit edilecek. Devlet katkısına konu olan konutların; Kat mülkiyeti tapusu olan konutlar, Kat irtifakı tapusu olan ve yapı kullanım izin belgesi bulunan konutlar, Konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi olan müstakil taşınmazlar, Olması gerekecek. Ancak, devre mülklere devlet katkısı ödenmez.

AYLIK ÖDEMELERE DİKKAT!
Konut hesabma ilişkin ödemeler aylık ve üç aylık düzenli ödeme seklinde yapılabilecek Düzenli aylık ödemelere üiskin alt smır 250 TL, üst sınır 2500 TL olacak. Düzenli ödemeler, alt ve üst sınırlar dâhilinde kalınmak kaydıyla, farklı tutarlarda yapılabilecek. Ödemelerin üç aylık ödeme plamna göre yapılması durumunda aylık ve üst sınırların üç kat geçerli olacak. Katılımcılar ilgili ay veya üç aylık dönem içerisinde toplamda üst sınırı geçmeyecek şekilde birden fazla ödeme yapabilecek, Sözleşme dâhilinde yapılan ödemeler toplamı alt sınıra ulaştığı veya alt sınıra geçtiği durumda katılımcı ilgili ay veya üç aylık dönem için düzenli ödemesini tamamlamış sayılacak.

HANGİ ŞARTLAR GEREKİYOR?
Katılımcının devlet katkısında hak kazanabilmesi için katılımcının; Türk vatandaşı olması, 07.04.2015 tarihi itibariyle tamamı kendi adma kayıtlı konut sahibi olmaması, Konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca devlet katkısına konu olan konutlara uygun olarak konut hesabma düzenli ödeme yapmış olması, Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 07.04.2015 tarihinden itibaren 7. Madde kapsamında başka konut edinmemiş olması, Konut edinim tarihini müteakip altı ay içerisinde gerekli belgeler ile konut hesabının bulunduğu bankaya başvurması gerekiyor.

NASIL HESAPLANIYOR?
Devlet katkısının hesaplanmasmda, konut edinim tarihindeki birikim esas alınacak. Devlet katkısı tutarı, konut edimim tarihindeki birikimin %20’sini ve azami 15.000 TL Türk Lirasını geçemeyecek. Katılımcımn esinden ve birinci derece kan hısımlarından satm aldığı konutlara devlet katkısı ödenmeyecek. Devlet katkısı katılımcı tarafından konut hesabma yapüan düzenli ödeme sürelerine göre aşağıdaki şekilde hesaplanacak; Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay olanlar için hesaptaki birikim tutarımn %15 idir. Ancak ödenecek tutar 13.000 TL’yi geçemeyecek. Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 48 üe 59 ay olanlar için hesaptaki birikim tutarımn %18 idir. Ancak ödenecek tutar 14.000 TL’yi geçemeyecek. Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 60 ile üzeri olanlar için hesaptaki birikim tutarımn %20 sidir. Ancak ödenecek tutar 15.000 TL’yi geçemeyecek.

NASIL ÖDENECEK?
Devlet katkısı, hak sahibine konut hesabımn bulunduğu banka aracılığıyla ödenecek, Katılımcı, konut edinim tarihinden 6 ay içerisinde konut hesabmm bulunduğu bankaya başvuracak. Banka, Tapu ve Kadastro Paylaşım sistemi üzerinden katılımcı bügüerinin kontrolünü sağlayacak. Banka, kat irtifakı tapusu olan konutlar ve konut nitelikli müstakil taşınmazlar için yapı kullanma izin belgesinin olup olmadığını Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinden sorgulayacak.

Konutun yapı kullanma izin belgesinin bulunması ancak Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinde bu bilginin bulunmaması halinde katüımcı kat irtifakına konu olan konut veya müstakil tapulu konut için yapı kullanma izin belgesinin bir örneğini bankaya verecek. Banka ay içerisinde yapüan Devlet katkısı ödeme başvuruların kontrol eder ve takip eden aym ilk 10 işgünü içerisinde Bakanlık tarafından hazırlanan form çerçevesinde tek liste halinde Bakanlığa iletecek. Bakanlık söz konusu bügileri bankalardan elektronik ortamda da istemeye yetkili olacak. Resul Dündar/Star

Previous Tuzla değer kazanıyor
Sonraki Otogaleriler için yasal süreç beklenecek

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara su kesintisi 7 Mart 2016

7 Mart 2016  tarihinde Ankara’da su kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Anıtkabir tören alanı yenileniyor

Genelkurmay Başkanlığı, Anıtkabir’in tören alında bulunan kilim motifli zemin taşlarının aslına uygun olarak yenilenmesine başlandığını açıkladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Karakusunlar 27558 ada 4 parsel imar planı değişikliği

Ankara  Çankaya, Karakusunlar 27558 ada 4 sayılı parselde plan notu ilavesine ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği 8 Ocak 2016 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler

Yaz sıcaklarında ANKAmall’dan bahçe ve teras keyfi

Yaz sıcaklarında ANKAmall’dan bahçe ve teras keyfi ANKAmall’a alışverişe giden aileler artık, değişik ağaç ve bitkiler, yürüyüş yolu, havuz, çocuk parkı ve kafelerin olduğu geniş bahçesinde hafta sonu gezisi keyfini

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara su kesintisi 19 Ekim 2015

19 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da su kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

İnegöl Belediyesi Etüd Proje Müdürlüğü Hizmete Açıldı

Yerel seçimlerle birlikte Büyükşehir Yasası kapsamında, bünyesinde müdürlükler ihdas eden İnegöl Belediyesi, hayata geçirilecek olan projelerinin mutfağı olacak “Etüd Proje Müdürlüğünü hizmete açtı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.