Köksal Ünal:”Ankara’da yeni bir şehir kuruluyor”

Köksal Ünal:”Ankara’da yeni bir şehir kuruluyor”

Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal Yaşam Projeleri’ne Ankara emlak sektörünü değerlendirdi.

Ankara’da gayrimenkul yatırımı için yıldızı parlayan bölgeler hakkında bilgi veren Ünal, Yaşam Projeleri’nin sorularını şöyle yanıtladı:

Yaşam Projeleri:2014 yılı Ankara emlak sektörünü nasıl değerlendirirsiniz?

Köksal Ünal: 2014 çok sıkıntılı bir yıl değildi. Eylülden sonraki dönemde gayet iyiydi. Ankara’da en büyük sıkıntı Ramazanın tatile gelmesi. İki aylık tatilin bir ayı ramazanla bir aylık kısmı da insanların tatilleri ile geçiyor. Özellikle temmuz ve ağustosta sektör biraz durağanlaşıyor. Eylülde okulların açılması ile birlikte tekrar canlanma başlıyor. Biz 2014’te de bir problem yaşamadık. Kriz oldu denecek bir şey yok. Konutta balon var söylentilerinin de doğru olduğunu söyleyemem. Ankara’da yeni bir şehir kuruluyor. Ümitköy, Yaşamkent, İncek Bağlıca, Çakırlar, Eryaman gibi yeni yerleşim alanlarında büyük bir yapılaşma var. 600 bin liraya daire satılıyor. Onun için bence en azınından şimdilik konutta balon yok.

Yaşam Projeleri:Ankara’da son dönemde  en çok hangi bölgeler prim yaptı?

Köksal Ünal: 2014’ün en çok kazandıran bölgeleri, Batıkent Çakırlar, Mamak Doğukent Bulvarı, Eskişehir yolu ve İncek. Şehrin gelişen yerleri buralar.  Bağlıca’daki değişim son 1 yılda yüzde 45’lere ulaşarak adeta rekor kırdı. Burası Başkent’in parlayan yıldızı konumunda.Eskişehir yolunda yüzde 30-40 prim getiren olan yerler var. Yatırım yapılacak bölgelerden biri de Yapracık. Bu bölge, imar çalışması olunca prim yaptı. Bağlıca’da Ankara Üniversitesi’nin sağlık kampusu kuracağı bölgede geçen sene arsa metrekare fiyatı 600lira dolayındaydı. Bu sene bin  liralar konuşuluyor. Getirisi yüzde 60’ın üzerinde. 2015 yılında da bu lokasyondaki arsa fiyatlarının en az yüzde 30-40 artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz

Yaşam Projeleri:Ankaralıların yatırım tercihi nedir?

Köksal Ünal: Biri diğerinden daha fazla değil. Aslında %50-50. Bizlere çocukluktan itibaren şu öğretildi; “Bir ailen ve çocukların olacak, bir evin olacak çocuklarına da birer ev bırakcaksın.” Biz de ev değerli bir şey. Türk insanının genetiğinde oturduğu eve sahip olma dürtüsü hep var. Bu kadar inşaat yapılması biraz da onu gösteriyor. Piyasada oyuncular var. Sizin cebinizde birikmiş bir paranız varsa ve eviniz yoksa arsa almazsınız. İlk hedef ev almak. Eğer ev alabilmişseniz arsa bakarsınız. Artık Ankara’da 100 bin 200 binlik arsa oyuncuları yok. Ankara’da arsa yatırımında artık büyük gruplar bir araya gelmeye başladı. Yatırımda arsa tercihi de konut terichinin altında kalmıyor. Hemen hemen aynı oranlarda olduğunu söyleyebiliriz.

Yaşam Projeleri:Ankara’da konut almak isteyenlere önerileriniz nelerdir?

Köksal Ünal: Ankara’nın değerlenen yeni bölgesi Bağlıca’ya bakmalarını öneririm. Bağlıca’nın hemen üstünde Ankara Üniversitesi’nin de geleceği arazi değerlendirilebilir.

Yaşam Projeleri:Ankaralılar konut alırken en çok hangi özelliklere önem veriyor?

Köksal Ünal: İnşaat sektörünün gelişimi ve teknolojinin gelişimini üst üste koyduğunda Eskişehir yoluna yakın bölgelerde güvenlikli site içerisinde, ya 50-60 m2’lik küçük daireler ya da 200 m2’lik büyük daireler tercih ediliyor. Konutun kendine ait sosyal alanları içinde barındırması önemli hale geldi. Fitness salonu, kapalı otoparkı olan yerleri tercih ediyorlar.

Yaşam Projeleri:Yabancı yatırımcıların Ankara’ya ilgisi hangi düzeyde?

Köksal Ünal: Listenin en sonlarındayız. TÜİK’in son verilerinde Ankara sıralamaya bile girmiş değil. Yabancı yatırımcının gittiği çoğu şehir sahil kenarı. Bir ara bu konuya fazlaca kafa yordum, Ankara’ya yabancı yatırımcı niye gelir diye. Çok da bir şey yok. Başkent olmanın dışında bir cazibemiz yok. Termal turizmin son zamanlarda gelişmesi bir fırsat ama bunun da yabancılara Ankara’da ev aldırmak için yeterli bir sebep olmadığını düşünüyorum. Yabancı Ankara’ya büyük çapta ticarete gelir ama konuta gelmez.

Yaşam Projeleri:Son olarak 2015 yılı beklentileriniz nelerdir?

Köksal Ünal: 2015’te de çok bir şey değişmeyecek. Yatırımcı, yatırımına devam etsin. Ekonomik anlamda hep bir seçim korkusu oluyor, ama buna gerek yok. Son 10 yılda birçok seçim yapıldı, hiçbirinin ardından kaygılanacak bir durum olmadı. Ülkede herkes korkarsa kendi kendimize kriz oluştururuz. Bu da hepimize zarar verir. Ben 2015’te kriz beklemiyorum. Faizlerde indirimler olmaya başladı. Bunun yansıması kısa sürede, konut kredisi faizlerine de olacaktır.0,85-0.87’lerde gezen oranın 0,80’e yaklaşacağını varsayabiliriz. Eğer konut kredisinde 0.75-0,78 ’ler konuşulmaya başlanırsa, konutta büyük canlılık yaşanacaktır.

 

Köksal Ünal Ankara Gayrimenkul Sektörünü Değerlendirdi

www.yasamprojeleri.com

 

Yayınlanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğrafın tüm hakları www.yasamprojeleri.com’a aittir. Ancak alıntılanan röportaj, makale, özel haber ve fotoğraf, www.yasamprojeleri.com linki verilerek kullanılabilir.

Previous Avrupa ofis pazarında en yüksek artış Türkiye'de
Sonraki Kuzey Marmara Otoyolu bağlantı yolları ihaleleri ertelendi

Diğer Yazılar

Makaleler 0 Yorum

Belediye Başkanı ve Encümenin Görevleri

Yerel yönetimlerin başında gelen belediyelerin hangi sistemde işlediği başkan ve encümen üyelerinin yetkileri hakkındaki bilgileri gibi merak edilen konuları yasamprojeleri.com okurları için tarafımca hazırlanmıştır.

Makaleler 0 Yorum

Profesyonel Gayrimenkul Yöneticisi Nasıl Olunur

Merhaba yasamprojeleri.com okurları bu yazımda sizlerle nasıl profesyonel gayrimenkul yöneticisi olunacağı hakkında çeşitli bilgileri paylaşacağım.

Makaleler

Kutlu Tamay Özel Röportaj

Ankara Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD), Bilkent Üniversitesi Mezunlar Derneği (BİLMED) gibi STK’larda etkin rol üstlenen ve yakın geçmişte kurulan TÜSİAV Verimlilik Platformu Başkanlığını yürüten Kutlu Tamay  Yaşam Projeleri’nin sorularını

Makaleler 0 Yorum

Turizm Tesisleri Türleri ve Genel Özellikleri

Her geçen gün artan turist potansiyeli ile Türkiye turizm yatırımlarının cazibe merkezi haline gelmektedir. Sadece kıyılarda yaz turizmine yönelik yatırımlar ile sınırlı olmayan, şehir içi ve kültür turizmine yönelik olması

Makaleler 0 Yorum

Mimar Yaman Pamukçu Uptown İncek’in detaylarını anlattı

Mimari projesi İki Derece Mimarlık ve Lejant Proje tarafından yapılan Uptown İncek ‘in mimarı Yaman Pamukçu inşaat sektörü ve tasarıma yönelik sorularımızı içtenlikle cevapladı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.