KKTC İçmesuyu Projesi’nde Dev Adım

Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve asrın projesi olarak nitelendirilen KKTC Su Temin Projesi kapsamında yer alan Alaköprü ve Geçitköy barajları tamamlandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, asrın projesi olarak kabul edilen ve KKTC’nin 50 yıllık içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak projede Türkiye tarafında yer alan Alaköprü ve KKTC tarafında yer alan Geçitköy barajları bitiş için söz verilen 7 Mart 2014 tarihi itibarıyla tamamlandı. KKTC’ye yılda 75 milyon metreküp su aktarımı sağlayacak olan barajların yatırım bedeli yaklaşık 80 milyon lirayı buluyor. Dünya’da ilk kez uygulanacak deniz boru hattı ile adaya su sağlayacak olan ve 3 aşamadan oluşan KKTC Su Temini Projesi’nin temelini Alaköprü Barajı oluşturuyor. Projenin Türkiye ayağı olan Alaköprü Barajı, Mersin’in Anamur ilçesindeki Dragon Çayı üzerinde inşa edildi. Temelden 99 metre yüksekliğindeki barajda 130,5 milyon metreküp su depolanacak. Alaköprü Barajı’nın, 7 Mart 2011 tarihindeki temel atma merasiminde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından bitiş tarihi 7 Mart 2014 saat 13.00’e çekilmişti. Geçitköy Barajı’nın temeli ise KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan Yardımcımız Beşir Atalay ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından 30 Mart 2012 tarihinde atılmıştı. Geceli gündüzlü çalışılarak hem Alaköprü saat 13.00’te hem de KKTC tarafında inşa edilen Geçitköy Barajı saat 12.59’da, Başbakan Erdoğan’ın ilan ettiği tarih olan bugün itibarıyla tamamlandı. Tamamlanan bu barajların resmi açılışları daha sonra yapılacak. Projenin tamamlanması ile KKTC’ye yılda 75 milyon metreküp temin edilerek, adanın 50 yıllık içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak. Aktarımı gerçekleştirilecek yıllık 75 milyon metreküp suyun yüzde 50,3’ü içme-kullanma, yüzde 49,7’si zirai sulama suyu olarak değerlendirilecek.(Ankara Son Söz)

Previous Yöresel Mimariyi Minyatürde Yaşatıyor
Sonraki Zincirlikuyu-Maslak'ta 20 Proje Yükseliyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Belediyesi:Atatürk Orman Çiftliği İsminin Değiştirilmesi Kesinlikle Söz Konusu Değildir

Ankara Büyükşehir Belediyesi,  “Atatürk Orman Çiftliği” isminin değiştirildiği iddialarının, kesinlikle doğru olmadığını, verilen bir önergede “Yenimahalle” isminin sehven yer aldığını bildirerek, “Ne Atatürk Orman Çiftliği İsmi değiştirilmiş, ne de bu

Güncel Haberler 0 Yorum

Lüks Konutta Altın Kakma Mermer Modası

RÜSTEM Çetinkaya geçtiğimiz aylarda Etiler Nispetiye Caddesi’nde açılan Temmer Mermer Shovvroom’una özellikle mimarlardan ve mimarlık ofislerinden yoğun taleple karşılaştıklarını söyledi.

Güncel Haberler 0 Yorum

hurriyetemlak.com Emlak Endeksi’ne Göre 5 İlde Kiralar Artıyor

Yeni eğitim ve öğretim yılı her sene olduğu gibi 2014’te de kiralık ev ilanlarında artışa yol açtı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 11 Aralık 2014

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından yapılan açıklamaya göre Ankara’da 11 Aralık 2014 tarihinde elektrik kesintisi uygulanacak ilçeler aşağıda yer almaktadır…

Güncel Haberler 0 Yorum

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın Camisi fotoğraflandı

Yüksek maliyetiyle gündeme oturan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ek olarak inşa edilen cami ve kongre salonunun son fotoğrafları yayınlandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Darıca Kültür Merkezi İnşaatı Yeniden Başladı

Darıca Belediyesi tarafından geçen yıl yapımına başlanan fakat yüklenici firmalardan bir tanesinin iflası dolayısıyla yarım kalan Darıca Kültür Merkezi inşaatı yeniden başladı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.