Kızılot: LTD’lerinizi A.Ş. Şirketlere Çevirin

Kızılot: LTD’lerinizi A.Ş. Şirketlere Çevirin

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları  Derneği (İMSIAD) taralından düzenlenen İnşaat İşlerinin Vergilendirilmesi konulu panelde konuşan Vergi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Kızılot, “Limited şirketlerinizi anonim şirketlere çevirin, bu sizin için büyük kolaylıklar sağlayacak ve belirli işlemlerde vergiden kaçınma imkânı sağlayacaktır” dedi.

Kızılot’tan müteahhitlere uyarı, “LTD. şirketlerinizi A.Ş. şirketlere dönüştürün” Vergi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Kızılot, “Limited şirketlerinizi anonim şirketlere çevirin, bu sizin için büyük kolaylıklar sağlayacak ve belirli işlemlerde vergiden kaçınma imkânı sağlayacaktır” dedi.

Sheraton Otel’de gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan IMSIAD Başkanı Namık Ziya Mescioğlu, inşaat sektörünün ülke ekonomisine önemli katkılar sağladığını ve bu katkının sürekli olarak arttığını belirtirken, “İnşaat işlemlerinde ve kazancının belirlenmesinde özellikli vergi uygulamaları söz konusudur.

Maalesef bizler inşaat işlerinde KDV, Damga Vergisi ve Gelir Vergisi stopajı uygulamaları, yıllara yayılan inşaat işlerinde maliyetin ve kazancın tespiti gibi özellikli vergi konularını çok da iyi bilmiyoruz” şeklinde konuştu. İnşaat sektöründe genel vergi uygulamalarına ilişkin bilgilerin büyük önem taşıdığını sözlerine ekleyen Mescioğlu “Vergi risklerini tespit edebilmek, ihtilaflı durumlardan kaçınmak ve önlemini alabilmek hepimiz için büyük önem taşıyor. İşte bu yüzden zaman zaman bazı sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Bunların bir kısmı belki mevzuatı çok iyi bilmiyor olmamızdan, bir kısmı da sektörümüzün kendisine özgü hassasiyetlerinden kaynaklanıyor olabilir” dedi.

İMSIAD tarafından düzenlenen İnşaat İşlerinin Vergilendirilmesi konulu panelde ilk olarak konuşan Vergi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Kızılot, vergi affı konusunda görüşlerini açıklarken, “Bugünlerde vergi affı gündemde. TBMM Genel kurulunda görüşülüyor. Ancak bu tasarıda bazı eksiklikleri var. Matrah artırımı olabilir, stok ve demirbaş affı eklenip ihtilaflı dosyalar da dahil edilebilir. Ayrıca vergisini zamanında ödeyene de indirim getirilebilir. Bunlar yapılırsa kamu vicdanı daha rahat eder” diye konuştu.

Konut sektörünü ilgilendiren yasal düzenlemelerin devam ettiğini söyleyen Kızılot, 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe giren Tüketicinin Korunması Kanunu’nun müteahhitlere bilhassa konut satışında yeni yükümlülükler getirdiğini ifade etti. İnşaat faaliyetlerinde kazancın tespitinden arsanın hasılat paylaşımı karşılığı müteahhide verilmesine kadar farklı konularda teknik ve vergisel başlıklara değinen Şükrü Kızılot, “Limited şirketlerinizi anonim şirketlere çevirin, bu sizin için büyük kolaylıklar sağlayacak ve belirli işlemlerde vergiden kaçınma imkanı sağlayacaktır” dedi. Panelin ikinci bölümünde konuşan YMM ve Vergi Müfettişi Abdullah Tolu, Yeni KDV Tebliği’nin inşaat sektörüne getirdiği yenilikler, YMM ve Hesap Uzmanı Nur Ekesan da inşaat işlerinde vergi incelemesi konularında açıklamalarda bulundu.(Ekohaber)

Previous Fikirtepe'de Tapularını Birleştiren Ruhsat Alıyor
Sonraki Uzungöl İmar Planı Askıya Çıktı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Mamak Kıbrıs Mahallesi 2505 parsel ve çevresi nazım imar planı değişiklikleri

Ankara Mamak İlçesi Kıbrıs Mahallesi 2505 parsel ve çevresine ait tavsiye 1/25000 ölçekli nazım imar planı, tavsiye 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişiklikleri 16/11/2016 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara su kesintisi 2 Nisan 2015

ASKİ’den yapılan açıklamaya göre Ankara’da bazı ilçelerde 2 Nisan 2015 tarihinde su kesintisi uygulanacak.Kesintiden etkilenecek bölgeler ise;

Güncel Haberler

Ankara Yenimahalle’ de 3 Mahallenin parselasyon planları askıya çıktı

Ankara Yenimahalle Susuz, Macun ve Özevler mahallelerinin parselasyon planları 24 Temmuz 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

REIDIN Emlak Endeksi “Kasım” ayı raporu açıklandı

Gayrimenkul sektörünün nabzını ölçen ve Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle hazırlanan, 68 il, 242 ilçe ve 1202 mahalleyi kapsayan REIDIN Emlak Endeks aylık sonuçları açıklandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Barış Aydın : Ankara’nın markalaşma sürecine ivme kazandırılmalı

Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı Barış Aydın, artık bir sanayi kenti olan Ankara’nın, turizmde de potansiyelini kullanarak hamle yapabilmesi için etkin bir markalaşma stratejisi ile “marka kent” olma

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 16 Mart 2016

16 Mart 2016 tarihinde Ankara’da elektrik kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.