Kentsel Dönüşümde’de Belediye Rant Sağlamayacak

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Kentsel Dönüşüm uygulamasında Belediye’nin rant sağlamayacağını, aksine para harcayacağını kaydetti.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Gökçe Mahallesi’ni ziyaret etti. Gökçe Mahallesi’nin Kentsel Dönüşüm uygulaması içine girdiğini belirten Çoban, vatandaşların uygulamadan kârlı çıkacağını belirtti. İğde Dede Türbesi alanında Gökçe Mahallesi sakinleri ile bir araya gelen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban. ‘Mısri Camii etrafında 250 bin metrekare, Örenbağ dediğimiz bu bölgede 170 bin metrekare alan, kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edildi. Kâr mı edeceğiz zarar mı edeceğiz ne olacak diye sorabilirisiniz. Sizlere şunu söyleyeyim vatandaş bu işten kazanacak. Mısri Camii etrafındaki evler 4 yıl öncc 10 bin TL-15 bin TL satışa çıkarılıyor ama dönüp bakılmıyordu. Şimdi gidin 10-15 bin TL olan yerleri 50 bin TL’ye almak isteseniz vermiyorlar’ ifadelerini kullandı.

VATANDAŞ İÇİN AVANTAJLI
Kentsel dönüşüm çalışmalarında izlenecek yolu da ayrıntılı olarak mahalle sakinlerine anlatan Başkan Çoban. “Biz bu işin önce planlamasını yaptıracağız. Bir şirket gelecek burada tek tek evlerin tespitini yapacak. Bu ev 40 metre kare. şu ev 60 metrekare şeklinde tespitte bulunup bir katsayı belirlenecek. İnşallah buralara yeni bir imar vereceğiz ama böyle olmayacak. Geniş caddeler, çocuklar için oyun olanları, okul alanlan. büyük camimiz olacak. Belediye kendine bir kuruş rant sağlamayacak. bilakis belediye para katacak. Başbakanımız çok güzel bir kanun çıkardı. Bu süre zarfında kira yardımından tutunda düşük faizli ya da laizsiz kredilere kadar birçok imkân var. Sizlerin isteğine göre. TOKİ ya da yerel müteahhitlerle çalışacağız. Başlaması en az iki yıl sürer ama başlandığı zaman hızlı bir şekilde biter. Eğer vatandaşın arsası bir daireyi karşılamaya yetmiyorsa, karşılamayan kısım için çok güzel kredi imkânları var. Aynca vatandaş her türlü ruhsat, harç vesaire ödemelerden muaf olacak” dedi.

BELEŞTEPE YERLE BİR OLACAK
Gökçe Mahallesi’nde ve genel olarak Örenbag bölgesinde son 5 yılda altyapı başta olmak üzere birçok hizmet yaptıklarını ilade eden Başkan Çoban. ‘Sit alanında olmayan mahallelerde, hiçbir sokağımızı beton parke yoldan mahrum etmedik. Yine kaldırımlarımızı geleneklerimize uygun şekilde yaptık. Bu bölgede yıllardır konuşulan Hıdırlık yolu vardı. Bu yolu da biz yaptık. Bakın geçen yıl bu bölgede bir yangın oldu. Geçmişte sokakların darlığından dolayı yangına müdahale etmek zordu; ancak biz iyi ki bu yolu açmışız ki çok rahat bir şekilde bu yangına müdahale ettik. Bu arada Hıdırlık yolunu dogaltaş parke yapmıştık, vatandaşlarımızın talebi üzerine bu yolumuzu ya beton parke ya da sıcak asfalt yapacağız. Allah’a hamdolsun öyle iş makineleri aldık ki artık bize dağlar bile vız geliyor. Ferhat’ın deldiği dağlar gibi biz bugün dağları dcliyoruz. Sadece Hıdırlık’ı değil, Kocatepe’yi deliyoruz. inaz’ın kayalarını deliyoruz. Stadyumun oradaki kaleyi de bir yıl içinde yerle bir edeceğiz ‘ diye konuştu.

KALE ETRAFI HİZMET GÖRDÜ
Beş yıl içinde Afyonkarahisar’daki değişimin herkes taralından fark edildiğini kaydeden Başkan Çoban; “Kale etrafındaki 20 tane mahallemizde kanalizasyon yoktu hepsini bitirdik. Bu şekilde toplam 67 mahallemizi tamamladık. Akarçay da dahil olmak üzere 60 tane park yaptık. Tabii Akarçay’a park demek doğru olmaz. Çünkü Türkiye çapında proje oldu. Yine çocuklanmızm eğitim hakkı için şuana kadar 8 tane Bilgi Evi yaptık, dokuzuncunun inşaatına başladık. Eski otogar alınan bulunduğu alana Türkiye’nin en büyük katlı pazaryerini yapıyoruz. Öyle pazaryeri ki hem asansörü var hem de yürüyen bandı var. Otoparkı ve çevre düzenlemesiyle Türkiye’ye ömek bir pazaryeri olacak. Sadece pazaryeri için 12 milyon 500 bin lira para harcadık. Yüzde 90’ı bitti” ifadelerini kullandı.  Ziyareti nedeniyle Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a teşekkür eden Gökçe Mahallesi Muhtarı Kemal Akman, Başkan Çoban dan sadece mahalle fırını istediklerini söyledi. Şu ana kadar 12 mahalle fırını yaptıklarını belirten Başkan Çoban. “Bu bölgede belediye ait bir yer bulun ya da arsa bina satan varsa hemen alalım ve İşlemlere başlayalım” dedi. Başkan Çoban, mahalle halkı ile birlikte yemek yiyip, istek ve önerilerini dinledi. Yemek sonrası mahalle halkına hitap eden Çoban, göreve geldiği günden bugüne bu tür organizasyonlan, her ay bir mahallede gerçekleştirdiklerini belirterek, seçimle çalışmasıymış gibi algılanmamasını istedi. Sözlerini örneklerle destekleyen Başkan Çoban. 2011 yılında bu bölgede yer alan İlacı Yahya Mahallesi. 2012 yılında yine bu bölgedeki İlacı Masuh ve diğer mahallerin halkı ile bir araya geldiğini hatırlattı. Halkla her zaman iç içe olduğunu belirten Başkan Çoban, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilenne talimat verdiğini belirterek şöyle konuştu: “Başbakanımız bize, ‘vatandaşla iç içe olacaksınız, sizinle vatandaş arasında duvarlar olmayacak, vatandaş sizinle her zaman görüşebilecek’ diyor. Bu nedenle öğleden sonra gelmek kaydıyla ben Başkan’la görüşmek istiyorum diyen herkes mutlaka benimle görüşür. Ayrıca, göreve geldiğim ilk ay Yardım Birim Sorumlusu Mesut Akkaş’a ‘elimizden geldiğince gücümüz yettiğince garip guraba ile beraber olacağız, onların dertleriyle dertleneceğiz ve ihtiyaçlarını gidermeye çalışacağız şeklinde talimat verdim. Dul hanımefendilere ve kocası cezaevine düşmüş hanımlara öncelik vereceğiz dedim. Allah’a şükür o günden bu güne kadar geçmişle kıyaslanmayacak şekilde desteklerimiz oldu. Bunun yanında Sayın Valilerimizle işbirliği yaparak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla çok ciddi yardımlar yapılmasını sağladık. Örneğin son yılda ihtiyaç sahibi 20 vatandaşımıza ev yaptık”(Afyon Kocatepe Gazetesi)

Previous Kristal Residence Cazip Fiyatlarla Satışta
Sonraki Turizmi 12 Aya Yaymalıyız

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Pursaklar Ülümbüş imar planı değişikliği askıda

Pursaklar Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden:

Güncel Haberler 0 Yorum

Konya Ereğli’de Kurumlara Arsa Tahsisi Yapılacak

Konya’nın Ereğli ilçesinde kurumlara arsa tahsisi düzenlenen toplantıda ele alındı.

Güncel Haberler

3.Köprü inşaatı durduruldu mu?

Yapımı hızla devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Beykoz ve Rumeli Hisan bölgelerindeki bağlantı yollarının yapımı mahkeme kararıyla durduruldu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Apartman yöneticiliği gözde meslek oldu

Büyükşehirlerde site yaşam kültürünün oluşması, apartmanların ‘birbirlerini tanımayan insanların yaşadığı küçük köylere dönüşmesi yeni bir meslek dalını da beraberinde getirdi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Etimesgut Bağlıca ve Şehit Osman Avcı’da imar planı değişikliği

Etimesgut ilçesi, Bağlıca Mahallesi 46927 ada 6  parsel ve Şehit Osman Avcı Mahallesi 46621 ada 1 parsel ine ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği 18  Kasım 2015 tarihinde askıya

Güncel Haberler 0 Yorum

Etimesgut Bağlıca parka ilişkin imar planı değişikliği

Belediye Meclisimizin 06/05/2016 tarih ve 295 sayılı kararı ile uygun görülen,

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.