Keçiören metrosu açıldı

Keçiören metrosu açıldı

Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaatına başlanan ve Ulaştırma- Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devredilerek yapımı tamamlanan Keçiören Metrosu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma- Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakanlar, Milletvekilleri, Ankara Valisi Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile eşi Nevin Gökçek’in katıldığı törenle hizmete açıldı.  

Keçiören’in ulaşımını büyük oranda rahatlatacak olan Atatürk Kültür Merkezi (AKM)- Keçiören metro hattının açılış törenine binlerce vatandaş katıldı.

Ankara Büyükşehir Belediye tarafından Başkent’in en büyük ikinci ilçesinin toplu taşıma sistemine çözüm olması amacıyla inşaatına başlanarak sonrasında Ulaştırma-Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devredilerek yapımı tamamlanan AKM-Keçiören metrosu,  9 bin 200 metre uzunluğunda  ve  9 istasyondan oluşuyor.  AKM-Keçiören arasındaki seyahat süresini 18 dakikaya indirecek metro hattında, başlangıçta 6 set (3’lü dizi) vagonlarla, 7 dakika aralığıyla hizmet verilecek.

BAŞKAN GÖKÇEK:“ SON ÜÇ YIL KEÇİÖREN İÇİN ALTIN YIL OLDU”

Keçiören Metrosu’nun hizmete açılışı nedeniyle düzenlenen tören,  saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Keçiören Müftüsü İhsan İlhan tarafından okunan KuranTilavet-i ile başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, açılışta yaptığı konuşmada, 2014 yerel seçimlerinin ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından Keçiören’de gerçekleştirilen yatırımları kısaca anlattı.

Mahalli seçimlerin ardından geçen 3 yılın yatırımlar açısından Keçiören ilçesi için altın yıllar olduğunu ifade eden Başkan Gökçek,  “Fatih caddesi üzerinde 3 tane yaya üst geçidi yapıldı. 2’si tamamlandı, birinin yapımı ise devam ediyor. İçerisinde bulunduğumuz Şehitler Meydanı ki Başbakanımız tarafından adı konulmuştu. 15 bin metrekare büyüklüğünde olup oda bitti” dedi.

Yapılan yatırımlar hakkında bilgi vermeye devam eden Başkan Gökçek, yangın sonucu kül olan Osmanlı Halk Pazarı’nın yeniden yapılarak esnafa hediye edildiğini kaydetti. Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Keçiören’in genelinde toplam 100 bin metrekare kaldırım yapıldı. Yavuz Sultan Selim Bulvarı, 70 milyon TL sarf edilerek bitirildi. Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi, OICD ödülü aldı. Esertepe Parkı bitirilerek, Sayın Cumhurbaşkanımız katılımıyla hizmete açıldı.  Bağlum da çok miktarda asfaltlama yapıldı, bütün caddeleri düzeltildi. Saray-Bağlum-Yuva arasında 21 kilometre çevre yolu bitirildi. İnşallah bu sene asfaltlanacak ve açılacak. Ovacık’ın bütün imar yolları açıldı.”

Yükseltepe Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında da yolların tamamen açıldığını ve ASKİ tarafından alt yapının tamamlandığını kaydeden Başkan Gökçek, “ASKİ Ankara Çayı’nı temizledi.  Pissu kollektörleri her iki tarafta da yapıldı. 90 dönümlük dev bir parkımız olan meteoroloji parkı, şu anda devam ediyor, o da bitecek. Kuzey Yıldız Camii yüzde 80 oranlarında tamamlandı. Yaz aylarında İnşallah açacağız. Aynı zamanda Kongre Merkezi’nin temeli atıldı devam ediyor” dedi.

“FEN İŞLERİ 3 YIL İÇİNDE 300 MİLYONLUK YATIRIM YAPTI”

Kazım Karabekir Caddesi’nin genişletildiğini de ifade Başkan Gökçek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2 yıl içinde sadece Fen İşlerinin Keçiören’e yaptığı yatırım 300 milyondur. Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi, Habitat’tan en iyi uygulanabilir Kentsel Dönüşüm Projesi ödülünü aldı. 50 kilometre su kanal, yağmur suyu ayrıca depo iletim hatları yapıldı. Bütün bunların hepsi Keçiörenimize hayırlı olsun.”

“KEÇİÖREN METROSU’NA 306 MİLYONLUK HARCAMA”

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Keçiören Metro hattının yapımına, o zaman Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla temelinin atıldığını hatırlatarak, “Keçiören Metrosu’nun inşaatında Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak 86 milyon dolar, bugünkü parayla 306 milyon TL harcama yaparak inşaatını yüzde 43’e getirdik” dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak metronun yapımına güçlerinin yetmeyeceği için hükümetten ricada bulunduklarını vurgulayan Başkan Gökçek, “Allah razı olsun hükümetimiz bizi kırmadı devir aldı ve bugün de bu hattı bitirdi” diye konuştu.

Keçiören Metrosu’nun teknik özellikleri hakkında da bilgi vererek konuşmasına devam eden Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Metronun uzunluğu 9 bin 220 metredir. Toplam 9 istasyonu bulunuyor. İlk istasyonu Şehitler İstasyonu, son istasyonu AKM’dir.  İki istasyon arasındaki süre yaklaşık 18 dakikadır. Şimdilik 3’lü setler halinde 6 setle 7 dakikada bir servisler yapılacak. Yeni trenler geldikçe de sefer sayıları artacak. Tren sayıları arttıkça 2,5 dakikada bir servis yapılacak. Her seferde 1500 yolcu taşınacak.

Bir saatte tek yönde 40 sefer yapacak olan hatta, tek yönde 36 bin yolcu taşınabilecek. Önümüzdeki süreçte metronun devamı olan AKM-Kızılay uzatması 3,5 kilometre olacak. Bunun müjdesini de bakanımız, başbakanımız ve cumhurbaşkanımız verecek.”

Başkent’te mevcut metro hatlarıyla birlikte günlük 300 bin yolcu taşındığını belirten Başkan Gökçek, “İnşallah nasip olursa Keçiören Metrosu’nun katılımıyla bu sayı daha da artacak. Ben Bakanımız, Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza Keçiören Metrosu’na yapmış oldukları fedakarlıklar için Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Keçiörenliler adına şükranlarımız sunuyorum.  Hayırlı ve uğurlu olsun” diyerek konuşmasını tamamladı.

BAKAN ARSLAN:“ÇOK GÜZEL BİR İŞBİRLİĞİ YAPTIK”

Başkan Gökçek’in ardından konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da, Bakanlık olarak Türkiye’nin her yerinde bir çok projeyi hizmete sunduklarını anlattı. Bakan Arslan, Bakanlığın daha önce de Çayyolu ve Sincan metro hatlarını tamamlayarak, hizmete açtıklarını hatırlatarak, “Ancak özellikle kent içi raylı sistemde biz Bakanlık olarak herhangi görev yapmıyorduk. Fakat Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın başladığı Çayyolu, Sincan, Keçiören metrolarının merkezi hükümet tarafından yapılması ve biran önce bitirilmesi talimatlarınız çerçevesinde sizin başbakanlığınız, Sayın Başbakanımızın Bakanlığı döneminde bu projeler devralındı. 16,5 kilometrelik Çayyolu, 15,5 kilometrelik Batıkent-Sincan Metroları daha önce hizmete sunuldu.  Keçiören’in bulunduğu mahal itibarı ile yer altından gidiyor olması ve özellikle trafik altında bu işin yapılıyor olması nedeniyle biraz daha zaman aldı” dedi.

Keçiören Metrosu’nun bir an önce hizmete sunulması için yoğun bir çalışma yapıldığını belirten Bakan Arslan,  “Sağolsunlar arkadaşlarımız gecesini gündüzüne katarak bu projeyi bu aşamaya getirdiler ve bugün  hizmete sunuyoruz” diye konuştu.

“KEÇİÖREN METROSU KIZILAY’A BAĞLANACAK”
Konuşmasında Keçiören Metrosu’nun Kızılay’a kadar kesintisiz ulaşımının da sağlanacağını belirten Başkan Arslan şöyle devam etti:

“Ankara açısından baktığımızda değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız burada rakamları söylediler.
Keçiören Metrosunun Atatürk Kültür Merkezine kadar gelip Batıkent raylı sistemi ile entegre olması önemli, ancak Kızılay’a kadar kesintisiz hizmet etmesi çok daha önemli. O yüzden hemen ilk işimiz bu yılın ilk çeyreğinde Atatürk Kültür Merkezi’nden Kızılay’a kadar olan 3,5 kilometrenin de ihalesini yapıp iki sene içersinde orayı da bitirip Keçiörenlilerin kesintisiz bir şekilde Kızılay’a gitmesini sağlamak olacak. Yine bu metro sisteminin hava limanına kadar uzatılması vardı ki Kuyubaşı’ndan, Havalimanı Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne kadar olan proje çalışmaları da bitmek üzere.”

Başbakan Binali Yıldırım, Keçiören Metrosu’nun açılışında yaptığı konuşmada, sözlerine, “Güzel bir vesileyle bir aradayız. Bugün nüfusu 1 milyonu bulan Keçiören’in heyecanla beklediği bir hizmeti Keçiören Metrosu’nun açılışını yapıyoruz” diyerek başladı.
“Bugün Keçiören ve Ankara için çok önemli bir gün. Bu açılışı, sizin (Cumhurbaşkanı Erdoğan) huzurlarınızda gerçekleştirmek bizim için ayrı bir mutluluk vesilesi” şeklinde konuşmasını sürdüren Başbakan Yıldırım, 2016 yılı mayıs ayında Osmanlı Çarşısı’nın açılışının yapıldığını, Ağustos ayında da Keçiören Metrosu’nun test sürüşünü gerçekleştirildiğini hatırlatarak, “Daha sonra yine sizin (Cumhurbaşkanı Erdoğan) katılımınızla Yavuz Sultan Selim Bulvarı’nın açılışını yaptık. Az önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız, son birkaç yılda Keçiören’e yapılan yatırım ve hizmetleri anlattı. Şimdi de bu bölgenin trafik yükünü hafifletecek Keçiören ve Ankara’da yaşayan hemşehrilerimizin hayatını kolaylaştıracak önemli bir eseri açıyoruz” dedi.

KEÇİÖREN METROSU BİTTİ HAYIRLI OLSUN…
Ulaştırma Bakanlığı döneminde bir gencin yanına yaklaşarak, o dönem meşhur olan “Aşkımız Keçiören metrosu gibi olsun, aman hiç bitmesin” cümlesini söylediğini ifade eden Başbakan Yıldırım, “Bundan doğrusu çok etkilendim, ama gençlerimiz için de yeni bir tavsiyem var; Siz yeni bir slogan bulun. Aşkınız bitmesin devam etsin, ama Keçiören metrosu bitti, hayırlı uğurlu olsun” sözleriyle seslendi.

Ankara merkezli hızlı tren hatlarının bir yandan İstanbul, Eskişehir ve Konya’ya doğru tamamlandığını, şu anda da Sivas ve İzmir’e doğru çalışmaların sürdüğünü de ifade eden Başbakan Yıldırım, “2019 yılında da inşallah bu hatları tamamlamış olacağız.  Böylece Türkiye’nin 14 büyükşehrini Türkiye’nin başkentiyle hızlı tren ağlarıyla birleştirmiş olacağız. Bu sayede de 55 milyona varan nüfusumuz, hızlı trenle seyahat etmenin, rahatlığını, konforunu, bu güzel trenlerle gerçekleştirmiş olacak” dedi.

“ANKARALILAR DÜNYANIN ÖNEMLİ BAŞKENTLERİNDEN BİRİNDE YAŞIYORLAR”

“Ankara Anadolu medeniyetlerinin kavşağıdır, başkenttir, siyasetin, devletin merkezidir. Başkenti, turizmden, sağlığa, ulaşımdan kentsel dönüşüme kadar hayata geçirdiğimiz projelerle yeniden ayağa kaldırıyoruz” sözleriyle açıklamalarını sürdüren Başbakan Binali Yıldırım, “Ankara’yı Dünyanın tanıdığı bir kent haline getiriyoruz. Geçtiğimiz Ekim ayında Ankara’ya Avrupa’nın üçüncü büyük hızlı tren garının da açılışını gerçekleştirdik. Ankaralılar artık dünyanın önemli başkentlerinden birinde yaşadıklarını çok daha iyi anlıyorlar. İnanıyorum ki Ankara bu projelerle dünya şehirleri arasındaki yeri kısa sürede alacaktır” diye konuştu.

METRO İÇİN TEŞEKKÜR…

Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere, Keçiören Metrosu’nun yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerini tamamlayan Başbakan Yıldırım, “Ankara milletvekilleri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Keçiören Belediye Başkanımız da projeyi titizlikle takip ettiler, biran önce bitmesi için gayret gösterdiler, bunun için onlara da teşekkür etmek istiyorum… Keçiören metrosu bitti ama millete hizmet aşkımız asla bitmedi” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Meydanı dolduran binlerce Başkentlinin tezahüratları arasında konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine, “Açılışını yaptığımız Keçiören metro hattının ülkemize, şehrimize, ilçemize, milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu metro hattının başkentimize kazandırılmasında emeği geçen, Sayın Başbakan, ondan sonraki Bakan arkadaşlarımız, tüm bürokrat arkadaşlarımız, Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyemiz, yüklenici firmalarımız, mimarından işçisine kadar emeği geçen herkesi huzurlarınızda tebrik ediyorum, kendilerine şükranlarımı bildiriyorum” dedi.

Keçiören Metrosu’nun, bölgenin trafik çilesinin çözümüne önemli katkı sağlayacağının da altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin de yaklaşık 11 yıl Keçiören’de ikamet ettiğini hatırlatarak, metro inşası süresince bölgede yaşanan sıkıntıları yakından bildiğini söyledi.

“Fakat sabrın sonu selamettir” sözleriyle açıklamasını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hem biraz geç, hem de biraz güç olan bu projenin nihayet bitirilmiş olmasını en az sizler kadar sevinçle karşıladığımı belirtmek istiyorum. Ben de tüm Keçiörenli kardeşlerimden, komşularımdan özellikle tekrar haklarını helal etmesini diliyorum” isteğinde bulundu.

“AKM-GAR-KIZILAY HATTININ EN KISA SÜREDE SONUÇLANDIRILMASINI TEMENNİ EDİYORUM”

Projenin tamamlayıcısı niteliğindeki AKM-Gar-Kızılay hattının da ihalesinin ve inşasının en kısa sürede sonuçlandırılmasını özelikle temenni ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabi Esenboğa Havalimanı istikametinde yapılacak banliyö hattının, Kuyubaşı istasyonuna bağlantısının tesisiyle, Keçiören’in ulaşım sorunu tüm istikametlere, tamamen ulaşmak suretiyle ortadan kalkmış olacak” diye konuştu.

Keçiören’in hikayesinin bir yönüyle de Ankara ve Türkiye’nin hikayesi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçenin hemen yanı başında bulunan Solfasol köyünün Ankara’nın manevi mimarı ve muhafızı Hacı Bayram Veli Hazretleri’nin köyü olduğunu da hatırlatarak, Ankara’nın ve Keçiören’in tarihinden kısaca bahsetti. İç Anadolu bölgesinden Ankara’ya göç edenlerin en çok rağbet ettikleri yerlerin başında yine Keçiören’in geldiğini ve bu dönemdeki plansız yapılaşmadan Keçiören’in de nasibini aldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz çeyrek yüzyıl Keçiören, adeta küllerinden yeniden doğdu, plansız yapılaşmadan, kendini mahalle samimiyetini muhafaza ederek, kurtarıp, yenilendiği bir bölge oldu. Bugün Keçiören hem modern konutlara sahip, hem de geleneksel mahalle hayatının devam edebildiği, ender ilçelerimizden biridir” diye konuştu.

“15 TEMMUZ KEÇİÖREN’İN DİK DURUŞUNUN EN GÜZEL ÖRNEĞİDİR”

Açılışı yapılan metro hattıyla Keçiören’in en ciddi sorunu olan ulaşım meselesinin çözümü konusunda çok önemli bir adım atıldığını ve artık Keçiören’de yaşamak ve buralı olmanın çok daha büyük bir ayrıcalık haline dönüşeceğini de ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Keçiörenli vatandaşlarımızın sergiledikleri birlik, beraberlik ve dayanışma örneği, aynı zamanda Türkiye’de son dönemde sürekli tahrik edilmeye çalışılan farklılıklarımızı, çatışma unsuru haline dönüştürme çabalarına karşı verilmiş, en güzel cevaptır… 15 Temmuz Keçiören’in dik duruşunun en güzel örneğidir” dedi.
Meydanı dolduran binlerce Başkentli’nin, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları atması üzerine de Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Keçiören şehitler ve gaziler verdi. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, gazilerimize Allah’tan şifalar temenni ediyorum” diyerek cevap verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz hep her yerde her zaman tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet dediğimizde en büyük cevabı Keçiören’den aldığımız biliyoruz. Türkiye’yi ayakta tutan ruh işte budur. Bunun için her fırsatta kimi zaman etnik, kimi zaman da meşrep farklılıkları yüzünden milletimizi birbirine düşürmek istiyorlar…. Ama başarılı olamadılar Allah’ın izniyle de olamayacaklar” diye konuştu.
“Metro hattının hayırlı olmasını dilerken, emeği geçenleri başta sayın başbakanımız olmak üzere hepsini tebrik ediyorum” şeklinde sözlerini tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir de müjde verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir müjde verelim…Fiyatı 2,5 lira olarak belirlendi. Ancak, bu ayın 15’ine kadar ücretsiz olarak hizmet verecek” dedi.
Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, Başkan Gökçek ve katılımcılar, birlikte Keçiören Metrosu’nun açılış kurdelesini kestiler.

-MEYDANDAN NOTLAR…
-Keçiören Metrosu’nun açılış törenine katılan binlerce Keçiörenli vatandaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in konuşmasını dinlemek için soğuk ve yağışlı havaya aldırış etmeden Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlemesi yeni tamamlanan Keçiören Meydanı’nı doldurdu.
-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığının ilk döneminden itibaren 13 yıl ikamet ettiği Keçiören’de Keçiörenliler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “Gazi Cumhurbaşkanımız Evinize Hoşgeldiniz” yazılı dev afiş ile karşıladılar.
-Keçiören Metrosu’nun açılış törenine, Ankara 15 Temmuz Gazileri ve Şehit Yakınları Derneği pankartı ile katılanlar sık sık “Şehitler Ölmez, vatan bölünmez” sloganları attılar.
-Vatandaşlar, Keçiören Meydanı’na (Şehitler Meydanı) kurulan dev ekranlardan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarını dinlediler. Meydanda Atatürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ile Başkan Gökçek’in posterleri yer aldı.

Previous Özen Kuzu : 2017'de konut satış rakamları yükselecek
Sonraki Konutta yeni trend: Modern teknoloji ve doğal yaşam

Diğer Yazılar

Güncel Haberler
Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Etimesgut elektrik kesintisi 4 Aralık 2014

4 Aralık 2014 tarihinde Ankara Etimesgut ilçesinde uygulanacak elektrik kesintisinden etkilenecek mahalle ve sokaklar  aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler

Ankara elektrik kesintisi 11 Mayıs 2015

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 11 Mayıs 2015 tarihinde Ankara’da bazı ilçelerde elektrik kesintisi uygulanacak.Kesintiden etkilenen bölgeler ise;

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da kazı çalışması nedeniyle yol çöktü

Çankaya Büyükesat Mahallesi’nde bulunan Mercan Caddesi’nin bir bölümü, komşu parselde süren inşaatta, tekniğine uygun yapılmayan kazı çalışması nedeniyle çöktü.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 27 Aralık 2014

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 27 Aralık 2014 tarihinde Ankara’da uygulanacak elektrik kesintisinden etkilenecek bölgeler aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Yapı sektörü 1.Çukurova Yapı Zirvesi’nde buluştu

“Yaşanabilir bir kent… Nasıl?” sloganıyla düzenlenen 1. Çukurova Yapı Zirvesi, yapı sektörünün tüm paydaşlarını buluşturdu.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.