Bina alırken geçmişine bakın

Bina alırken geçmişine bakın

Körfez’de inşaat işiyle uğraşan Özcanlar Mimarlık ve Mühendislik’in sahibi Özcan Kazgan bina alırken es geçilmemesi gereken ayrıntıları hatırlattı. Genç iş adamı Özcan Kazgan, “Bina ya da daire alırken inşaatı » yapan firmanın, imzaları Ozcan olan mühendislerin geçmişine ve karnelerine mutlaka bakın” dedi.

Kazgan: geçmişine Körfez’de inşaat işiyle uğraşan Özcanlar Mimarlık Mühendisliğin sahibi Özcan Kazgan, bina alırken mühendisin ve inşaat firmasının geçmişine mutlaka bakılması gerektiğini söyledi Körfez’de birçok alanda adından söz ettiren Kazgan ailesinin en küçükleri olan Özcan Kazgan, Tütünçiftlik Yavuz SulNabı tan seljm Mahallesi’nde  açtığı Özcanlar Mimarlık Mühendislik adlı iş yeriyle sektöre hızlı ve iddialı girdi.

Özcan Kazgan, üniversitede inşaat bölümünü bitirdi, diplomasını alarak iş hayatına atıldı. İş hayatında yeni olmasına rağmen kısa zamanda birçok inşaata imzasını atmayı başardı. Ailesiyle birlikte yap-sat işine de atılan Özcan Kazgan, meslekteki zorlukların çok olduğunu ve maliyetlerin hızla artması nedeniyle de satılan binaların yatırımcılar için çok değerli olduğunu belirterek alıcılara tavsiyede bulundu: “Bina yada daire alırken inşaatı yapan firmanın, imzaları olan mühendislerin geçmişine ve karnelerine mutlaka bakın.”

Özcan Kazgan kimdir, kendinizden bahseder misiniz?

1990 Kars doğumluyum. Sakarya Üniversitesi inşaat bölümü mezunu, bekarım. Özcanlar İnşaat firmasını kurduk. 3 yıllık firma olmamıza rağmen yap-sat işi yapan abim Eren Kazgan ile çalışarak okulda öğrendiklerimi başarıyla uyguluyorum. Kısa zamanda Kocaeli genelinde 1 00 projeye imza atmayı başardım.

Bina almak isteyen vatandaş neye dikkat etmeli?

Alınan binada firmanın geçmişi ve referansları çok önemlidir. Binanın dış görünüşünden önce, kullanılan malzemelerin kalitesi, çalışan usta ve işçilerin ehli olmaları da oldukça önemlidir. Alıcı, binanın görünümünden önce bunlara önem vermeli ve kısa da olsa bir araştırma yapmalıdır. Binayı teslim eden firma, ileriki kullanım aşamalarında ortaya çıkabilecek aksaklıklarda da müşterinin yanında olmalı ve bir nevi garanti verebilmelidir. Bizim en önemli özelliğimiz, müşterilerle aile gibi oluruz, ortaya çıkan her türlü olumsuzluk ve aksaklıklarda, bizden kaynaklanmasa dahi sorunu giderme aşamasında vatandaşın yanında oluruz. İkinci önemli nokta, bina alınırken yatırım amacı düşünülerek alınmalıdır. İnşaatın konumu, kalitesi, projenin kalitesi gelecekte binaya değer katan unsurlardır. İlk aşamada yatırım düşünülmese bile, bu özelliklere dikkat edilmelidir. Tekrar söylüyorum, projenin altındaki imzalar önemlidir. Projeyi hazırlayan, onaylayan, denetleyen ve uygulayan sorumluların karnesi, geçmişi önemlidir. Bunlar, alınan binanın değerinin korunmasında, yatırımın kazandırmasında önemli rol oynar.

TELAFİSİ İMKANSIZ HATALAR

Proje hazırlanması ne kadar önemli? -İnşaat mühendisleri ve mimarlar odası olarak proje yaptırmaya gelen vatandaşlarla, standart uygulama olmaması nedeniyle sıkıntılar yaşanıyor. Normalde, standart olan proje fiyatları bizde standarda bağlanamıyor. Vatandaş da, fiyatını ucuz bulduğu projeleri çizdirme yoluna gidiyor. Bu da kayıt dışı proje ofislerinin, ucuz proje çizen, faturasız hizmet veren ofislerin türemesine neden oluyor. Burada vatandaş, ucuz hizmet alımı peşinde koşarken, bilmeden ilerde telafisi imkansız hatalarla dolu, güvencesiz, sorumluluk taşınmayan çalışmaları kabul etmiş oluyor. Vatandaşın fiyat konusunda sorusu ve düşüncesi kalmayınca, kalite ve başarı arayacak, bu da çok iyi, örnek olabilecek, kaliteli projelerin ortaya çıkmasını da sağlayacaktır.

DESTEĞİ HER ZAMAN VERİYORUZ

Nasıl bir hizmet örneği veriyorsunuz?

Körfez Tütünçiftlik Yavuz Sultan Selim Mahallesi Şeyda Caddesi Numara 1’de vatandaşların hizmetindeyiz. Körfez Devlet Hastanesi yanındaki iş yerimizde güvenli bir inşaat, ilerisi için yatırımı düşünen vatandaşlar gelsinler, alıcı olmaları önemli değil, fikir de alabilirler. İnşaatlarımızın projelerini kendimiz hazırlıyoruz, kalifiye elemanlarla çalışıp, aile şirketi olarak binalarımızı yapıyoruz. Her daire veya dükkan verdiğimiz müşteriyi de kendi ailemize katıyoruz ve daha önce de dediğim gibi, sattıktan sonra ilişkilerimiz bitmiyor, sürekli olarak da destek veriyoruz. Bunu yaptığını söyleyen birçok firma bulabilirsiniz ama yapan çok azdır ve biz bu azların içindeyiz. tandaşın tercih nedeni, proje altındaki imza, mühendisin kalitesi, tecrübesi ve karnesi olunca da otomatik olarak kalite, disiplin artacaktır.

 

Peki bu noktada ne yapılmalı?

Düzenin sağlanması için odalar kendi üyelerinin kontrolüne özen göstermeli. Odalar bu noktada proje yönetmeliklerini kendileri kontrol ederse, birlik ve disiplin sağlanır. Bu sağlanınca da proje için gelen vatandaşta da güven sağlanır. Proje hizmeti almaya gelen vatandaş, standart olduğunu görünce de fiyat araştırmayı bırakır ve güvenilir hizmet almaya çalışır, proje altındaki imzalarda farklı özellikler arar. Normalde, standart bir tarifemiz var ama uygulanmıyor. Bu uygulamanın yapılması, düzen ve disiplinin sağlanması için çalışmalar başlatıldı.

SONUÇLARI GÖRECEĞİZ

İnşaat sektörünün sorunları var mı? -Sektör sıkıntılı bir dönem yaşadı ve şu anda yavaş yavaş canlanmaya başladı. İstikrar bekleyen vatandaş, bu yönde çaba görünce de yatırım yapmaya başladı. Bunun olumlu yansımaları hem inşaat sektörüne, hem de bağlı tüm hizmet alanlarına yansımaya başlayacaktır. Biraz zaman alacaktır ama önümüzdeki aylarda olumlu sonuçları hepimiz göreceğiz.

Binalar depreme dayanıklı mı?

Kocaeli 1. derecede deprem bölgesinde. Hazırlanan yönetmelikler bu konuda çok katlı, depreme dayanıklı binalar yapılmasını öngörüyor. İnşaatçılar ve proje hizmeti sunanlar olarak bu talimatlara uyuyoruz. Vatandaş da bina alırken, bu talimatlara uyulup uyulmadığına dikkat etmeli, bunun için de karnesi iyi olan firmaları seçmelidir. Özcanlar Mühendislik ve Mimarlık olarak önceliğimiz vatandaşın can güvenliği ve yaptığı yatırımın hakkını almasıdır. Para bizim için en son maddedir ve önce insan gelir. Bu konuda mühendisler olarak üzerimize düşen tüm görev ve sorumlulukları yerine getiriyoruz. Bizim Kocaeli

Previous Marka Rezidans'da satışlar devam ediyor
Sonraki İnegöl Şehri Huzur projesi

Diğer Yazılar

Kocaeli

Naturalm Çiftlik Evleri’nde bahar fırsatı

Kocaeli – Karamürsel’de hayata geçirilen Naturalm Çiftlik Evleri’nde son 15 villa, 300 bin TL’den başlayan avantajlı fiyatlarla satışa sunuldu. ALM İnşaat tarafından hayata geçirilen proje; dört tarafı ağaçlarla kaplı bir

Kocaeli 0 Yorum

Academic Life Kocaeli’nde modern yaşam sunuyor

Kocaeli’nde faaliyet gösteren Seydanlar inşaat’ın Academic Life Evleri, deprem gerçeğini unutmayan az katlı yapısı, şık ve butik tarzıyla dikkat çeken bir proje 

Kocaeli 0 Yorum

Naturalm Çiftlik Evleri’nde 350 bin liradan başlayan fiyatlar

Naturalm Çiftlik Evleri, cazip fiyatlarıyla öne çıkıyor

Kocaeli 0 Yorum

Kartepe Konakları 3.etap projesi yaz aylarında başlıyor

Birinci etabı tamamlanan Kartepe Konaklarında toplam 544 dairede konforlu ve rahat bir yaşam sürülecek.

Kocaeli 0 Yorum

Kocaeli Tuana Evleri ikinci etap inşaatı başlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin lüks konut projelerinden olan Tuana Evleri’nin ikinci etabı olan 741 konutun inşaatı önümüzdeki günlerde başlayacak.

Kocaeli 0 Yorum

Sirmen:Yuvam İzmit’i yeniden hayata geçireceğiz

Sefa Sirmen, Zabıtan Mahallesindeki programında birçok projesi ile “ücretsiz ev” vaadini de anlattı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.