Kayseri Turizmde Avrupa’nın Gözdesi Oldu

Avrupa ülkelerinin Kayseri’ye olan ilgisi her geçen gün artıyor. Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi’nin öne çıkmasıyla birlikte artan ilgide başı turizm yatırımcıları, acentaları ve reklam ajansları çekiyor. Kayseri’ye gelen Hollandalı turizm acentalarından sonra Danimarka’dan, çoğunluğu iş adamı 50 kişilik heyet Kayseri’ye geldi.

Türk Hava Yolları Danimarka Müdürü olan Kayserili yönetici Osman Şahan’ın da girişimiyle Kayseri’ye gelen Danimarka heyetinde iş adamları, basın mensupları ve reklam ajansı sahipleri yer aldı. Danimarka heyetinin onuruna verilen yemekte bir konuşma yapan Kayseri Erciyes A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Cahid Cıngı, iki gün Kayseri’de misafir olacak olan Danimarka heyetine özellikle Erciyes’i tanıtacaklarını söyledi. Cıngı, şöyle konuştu: “Başkan Özhaseki’nin vizyonu ile Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu Erciyes’teki devasa projeyi kendilerine anlatma imkanı bulacağız. İnanıyoruz ki Danimarka, Hollanda, Almanya, Bahreyn ve Suudi Arabistan’da yapılan çalışmalarla Erciyes’i dünya sathında marka bir turizm merkezi haline getireceğiz.”

Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz da yaptığı konuşmada, Danimarka ile Türkiye arasındaki ilişkilerin 1925 yılına kadar gittiğini, ancak iki ülke arasındaki ticaret hacminin istenilen düzeyde olmadığını söyledi. Hiçyılmaz, “Ticaret hacmini daha da büyütmek böyle toplantıları tertip etmekten geçiyor.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise misafirlerin güzel anılarla Kayseri’den ayrılmaları temennisiyle sözlerine başladı. Kayseri hakkında bilgi veren Başkan Özhaseki, “Kayseri, 6 bin yıllık bir geçmişe sahip. Birçok kültüre ev sahipliği yapmış. Kayseri’de farklı kavimler aynı anda yaşamasına rağmen ciddi bir kavgaya rastlanmaz. Bu şehrin adı bu nedenle huzur şehrine çıkmıştır. İkinci özelliği de tarihte ilk kurulduğundan bu yana bu şehir ticaret şehri olarak anılmıştır. İlk çivi yazısı Anadolu’ya Kayseri’den yayılmıştır. 81 vilayetimiz var. Kayseri’nin adı anıldığı zaman ilk yakıştırılan sıfat ticaret ve sanayi şehri olmasıdır. Sanayicilerimiz, dünyanın her yerine mal satma konusunda mahirdirler, üretirler ve satarlar.” dedi.

Şehri daha da büyütmenin ve değişen zamana ayak uydurabilecek hale getirmenin önemli bir konu olduğunu belirten ve bu doğrultuda ‘Ufuktaki Kent’ vizyonu çerçevesinde, 10 ayrı başlıkta projeler geliştirdiklerini söyleyen Başkan Özhaseki, turizm konusu üzerinde hassasiyetle durduklarını kaydetti. Turizm alanında yapılabilecek en önemli çalışmanın Erciyes olduğunu ifade eden Başkan Özhaseki, “7-8 yıllık bir planlamanın sonunda ortaya çıkan büyük bir proje var. Bu proje doğrultusunda 2-3 yıldır inşaat çalışmaları sürüyor. Artık son dönemine girmiş bulunuyoruz. Toplamda 35 kilometreyi bulan teleferik, gondol hattı, 200 kilometreyi bulan kayak pistleri, onlarca sosyal tesis için 3 yıl önce temel attık. Şu anda inşaatlarda yüzde 95’ler düzeyindeyiz. Çok az eksiğimiz kaldı ve çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar için 150 milyon Avro harcadık. 21 otel yeri satıldı. Onlar da çalışmalarına başladılar. 2 yıl içinde bittiği zaman karşımıza mükemmel bir kayak merkezi çıkıyor. Bizim projemizi destekleyen iki yan dal var. Birisi Kayseri ve çevresinde olan tarihi eserlerimiz ve tabi güzelliklerimiz. İkincisi de Kapadokya bölgesi.” diye ifade etti.

Başkan Mehmet Özhaseki sözlerinin sonunda, yapılan bu ziyaretlerin iki ülke arasında hayırlı gelişmelere sebep olacağını düşündüğünü kaydetti. Gecede konuşmaların ardından Danimarka’dan gelen misafirler arasında çekiliş yapılarak Danimarka-Kayseri gidiş dönüş uçak bileti ve Erciyes’te üç günlük konaklama imkanı gibi hediyeler verildi.(Akit Haber)

Previous Folkart'dan 250 Milyonluk Yatırım
Sonraki Soyak Evostar'da 4 Seçenek Var

Diğer Yazılar

Güncel Haberler

Cem Yılmaz Zincirlikuyu’da rezidans aldı

Pahalı ve lüks otomobil tutkusuyla tanınan Cem Yılmaz, Zincirlikuyu’daki bir inşaat projesinden yaklaşık üç milyon dolara rezidans dairesi satın aldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Türkiye’nin En Lüks Konut Projeleri

İstanbul’da lüks konut projeleri ardı ardına yükseliyor. Birbirinden iddialı projeler lüks severleri keyiflendiriyor. Lüksü satın almanın bedeli ise rezidanslarda 8 milyon Dolar’a, metrekare birim fiyatlardaysa 20 bin TL’ye kadar varıyor.(www.42maslak.com) 

Güncel Haberler 0 Yorum

Sincan Pınarbaşı Mahallesi 462 ada 1 parsel imar planı değişikliği

Ankara Sincan İlçesi, Pınarbaşı Mahallesi 462 ada 1 parselde 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği 25 Ocak 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

İncek Otizm Merkezi Açılıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Otizm Vakfının ortak projesi olan “Otizm Günlük Yaşam Merkezi” 17 mart pazartesi günü açılıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Çin Malı Çam Ev iki saatte hazır

Çin ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin en büyük platformlarından olan ChinaHomelife Turkey; Çin ÜrünleriFuarı 2 – 4 Haziran 2016 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Al Capone’un Evi Üçüncü Kez Satışa Çıktı

Ünlü mafya babasının 20 yılını geçirdiği deniz kenarındaki ev, 8.5 milyon dolara satışa sunuldu. Al Capone’un Miami’deki malikânesi daha önce iki kez satılmıştı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.