Kayaşehir’de metrekare satış fiyatı 4 bin lirayı aştı

Kayaşehir’de metrekare satış fiyatı 4 bin lirayı aştı

Dar gelirli vatandaşların İstanbul Kayaşehir’de  bile ev sahibi olma şansı bitti.

Bölgede yeni evlerin metrekare satış fiyatı 4 bin lirayı aşarken, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Artık dar gelirli için Kayaşehir’de ev yapılamaz” dedi. Bir dönem dar gelirli vatandaşların adresi olan istanbul Başakşehir’e bağlı Kayaşehir, bugün bambaşka bir noktaya geldi. Büyük altyapı projelerine yakınlığı ile değerlenen bölgeye, markalı konut üreten şirketler yoğun ilgi gösterdi. Bölgede son olarak Emlak Konut güvencesiyle Intaya, EYG ve İntes hasılat paylaşımı ortaklığı Adım İstanbul projesini satışa sundu.

10 YIL ÖNCE BAŞLADI
Bölgede yapılaşmanın 2005 yılında TOKİ ile başladığım belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Once yaklaşık 20 bin konut dar gelirli için yapıldı. Sonra orta ve orta üstu gelir grubuna yöneldik. Tüm gelir grubundaki vatandaşlar bölgede. Bugün tekrar alt gelirli için ev yapılamaz. Ama uygun ödeme koşullan ile dar gelirli vatandaşa kolaylık sağlıyoruz. Ispartakule, Hoşdere gibi yerlerde yaptığımız projelerde tüketiciler alabüsin diye bir kısım konutu kura ile satıyoruz” dedi.

TALEP ÇOK FAZLA
İntaya, EYG ve İntes ortaklığı 1.5 yıl önce Evvel istanbul konut projesinde evlerin metrekaresini 2 bin 800 liradan satışa sunmuştu, buğun 4 bin liraya ulaştı. Dun satışların başladığı Adım İstanbul’da ortalama metrekare satış fiyatı 4 bin 200 lira. 615 daire ve 120 ticari üniteden oluşan Adım İstanbul’da 2+1’den 5+1’e kadar 6 farklı daire ve 22 farklı metrekare seçeneği bulunuyor. Projede 130 daire için ön talep aldıklarını belirten EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik. “İntaya ve İntes Emlak Konut GYO ihalesini kazanarak yola çıkmıştı, EYG olarak biz sonradan dahil olduk. Bize teklif gelince bölgeyi inceledik. TÜİK 2013 rakamlarına göre bölgede 88 bin konut ve 300 bin nufus var. Bölgede talep arzdan çok daha fazla. 2 yıl önceki araştırmaya göre 170 bin konut yapılması gerekiyordu, buğun bu rakam daha fazla” dedi. Adım İstanbul, Kayasehir’e yapılan büyük kent parkı ve meydanına komşu konumu ile öne çıkıyor. Projede metro istasyonu da olaak.

SECİM SONRASI SATIŞLAR ARTTI
1 Kasım seçimleri sonrası belirsizlik ortamının geride kaldığını belirten Ömer Faruk Çelik, “Konut alıcısının geçtiğimiz aylarda kafası karışıktı. Şimdi yatırım planlan konuşulmaya başlandı. Piyasanın hareketlendiğini satış ofislerinden çok net görüyoruz. Seçimleri bekleyelim diyen yabancılar da alıma geçecek” dedi. Murat Kurum ise bekleyen konut alıcısının son 10 günde alımlara başladığını kaydetti. Yabancıya satış oranının yüzde 15-20 olduğunu belirten Kurum. Türkiye’de yabancılara satılan 15 bin bağımsız bölümün yüzde 10’unu Emlak Konutun sattığını aktardı.

YABANCILARIN ŞANTİYE KORKUSU
Kayaşehir’i gezen yabancı yatırımcıların gördükleri şantiyelerden korktuğunu belirten Murat Kurum, “Yabancılar Kayaşehir’i görünce “Bu kadar evi kime satacaksınız” dedi. Ama sonra talebi görünce durumu anladılar” dedi. Emlak Konut GYO olarak ekim sonu itibariyle 5.27 milyar lira ciro elde ettiklerini söyleyen Kurum, “2015 hedefimiz olan 6.76 milyar lira ciroyu yakalayacağız” dedi.Hürriyet

Previous Antalya'nın yeni sembolünü Taca İnşaat yapacak
Sonraki Nurol Park örnek daire görselleri

Diğer Yazılar

İstanbul

Piyalepaşa İstanbul projesi Cityscape’ yerini aldı

İstanbul’un merkezi Beyoğlu’nda, konut, rezidans, ofis, otel ve Alışveriş Sokağı’ndan (AVS) oluşan konseptiyle karma kullanım projesi olarak hayata geçirilen Piyalepaşa İstanbul, Dubai Cityscape Global 2015’teki yerini aldı.

İstanbul 0 Yorum

11’inci Mahalle ne zaman teslim edilecek ?

Gül İnşaat konutları 2018′ yılında teslim etmeyi planlıyor.

İstanbul 0 Yorum

Çiftçi Towers teslim tarihi

Son yıllarda hızla gelişen gayrimenkul sektörüyle birlikte şehrin içinde kalan arsalar hızla değerlenmeye devam ediyor.

Avrupa Yakası 0 Yorum

Adım İstanbul’da fiyatlar 406.800 TL’ den başlıyor

Adım İstanbul’da ön satışlar başladı.

Anadolu Yakası

DKY Kartal cazip avantajlar sunuyor

DKY İnşaat tarafından Kartal’da hayata geçirilen DKY Kartal projesi cazip fırsatlar sunuyor.

Avrupa Yakası

Babacan Yapı Babacan Premium projesi

Babacan Premium konut projesi Babacan Yapı’nın Esenyurttaki yeni projesi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.