Kayabaşı’ndaki TOKİ arsası satışa çıkıyor

Kayabaşı’ndaki TOKİ arsası satışa çıkıyor

Son dönemde emeklilere yönelik yaptığı kampanyayla gündemde olan TOKİ, mevcut ve yeni projelerine kaynak oluşturmak için İstanbul Kayabaşı’ndaki arsasını satıyor.

51 bin metrekarelik arsa, gelir paylaşımı modeliyle ihale edilecek Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul Başakşehir’deki arsasını satışa çıkarıyor. Kayabaşı Toplu Konut alanında yer alan toplam 51 bin 208 metrekare büyüklüğe sahip arsa, ‘gelir paylaşımı’ modeliyle ihale ediliyor. Yani, ihaleyi kazanan şirket arsa üzerinde proje geliştirecek, elde ettiği gelirin ihalede belirlenen oranını da arsa payı olarak TOKİ‘ye verecek.

Arsadan elde edilen kaynak, TOKİ’nin hiç ev sahibi olamayan vatandaşlar için yaptığı projelerde kullanılacak. 3. havalimanı, 3. köprüye yakınlığıyla dikkat çeken bölgede son dönemde rekabet artarken, metrekare fiyatları da yükseliyor.

Bölgedeki değerli arazilerin Konut üreticilerinin TOKİ’nin bu ihalesine de yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. Üzerinde konut projesi geliştirilecek arsa için ihalenin ilk oturumu 28 Ocak’ta düzenlenecek. Toplam 51 bin 208 metrekarelik arsanın emsali 1.35 olarak belirlendi. Buna göre, yaklaşık 70 bin metrekarelik inşaat yapılabilecek. TOKİ’den verilen bilgiye göre, İdare mülkiyetindeki kıymetli araziler, ‘Gelir Paylaşım Esası’ kullanılarak ve tamamen idarenin kontrolü altında sözleşmede belirtilen süre ve taksitlerde idareye ödemeleri yapılarak kısa süre içinde nakite dönüştürülüyor.

Gayrimenkullerin pazarlama ve satış faaliyetleri yüklenici firmalar tarafından ihaleleri kıran kırana rekabetle geçiyor, yapılıyor. Orta gelire hitap ediyor İstanbul’da Başakşehir ilçesine bağlı Kayaşehir, her geçen gün değerini artırıyor. 2005 yılında TOKİ’nin alt gelir grubuna yönelik toplu konut projeleriyle yapılaşmayı başlattığı bölgeye daha sonra Emlak Konut GYO orta gelir grubuna yönelik projeleriyle girdi. Bölgede son iki yılda inşasına başlanan projelerde metrekare fiyatlarının 4 bin lirayı aştığı görülüyor.Vatan

Previous Çekmeköy DREAMLIFE’ ta dairelerin metrekaresi 3.500 TL
Sonraki Anadolu Bulvarı 2015'e damga vurdu

Diğer Yazılar

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Cebel Kent Konutlar Satışa Hazır

Osmaniye Belediyesi nin Yeşilyurt Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında sürdürdüğü ikinci toplu konut projesinde son aşamaya gelindi.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Akyazı TOKİ Konutlarının Teslim Tarihinde Değişiklik

Önceki gün Başbakanlık Toplu Konut idaresi başkanlığı Sakarya Bölge sorumlusu Dursun Atilla tarafından Başkan Akcan’a verilen bilgiye göre toplam 372 konut’un tesliminin 29 Ağustos Cuma günü resmen başlayacağı ve 5

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ Diyarbakır’a 33 Bin Seyirci Kapasiteli Stad İnşa Edecek

İstanbul Seyrantepe ve Mersin Stadı’nı tamamlayarak Türk sporunun hizmetine sunan TOKI, 11 stad ve bir kapalı spor salonunun ihalesini yaparak inşa etmeye başladı.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ müzayedesi için geri sayım başladı

Emlak pazarlama şirketi Turyap, 15 Aralık 2016’da Başbakanlık Toplu Konut İdaresi(TOKİ)’nin mülkiyetinde bulunan taşınmazları açık artırmayla satışa çıkarıyor.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Toki’den Zam

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı “Ocak – Haziran 2014” döneminde yapılacak artış oranlarını belirledi.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ, 240 Ay Vade İle İş Yeri Sahibi Yapıyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), yatırımcıya yeni fırsatlar sunmaya devam ediyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.