Kayabaşı’ndaki TOKİ arsası satışa çıkıyor

Kayabaşı’ndaki TOKİ arsası satışa çıkıyor

Son dönemde emeklilere yönelik yaptığı kampanyayla gündemde olan TOKİ, mevcut ve yeni projelerine kaynak oluşturmak için İstanbul Kayabaşı’ndaki arsasını satıyor.

51 bin metrekarelik arsa, gelir paylaşımı modeliyle ihale edilecek Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul Başakşehir’deki arsasını satışa çıkarıyor. Kayabaşı Toplu Konut alanında yer alan toplam 51 bin 208 metrekare büyüklüğe sahip arsa, ‘gelir paylaşımı’ modeliyle ihale ediliyor. Yani, ihaleyi kazanan şirket arsa üzerinde proje geliştirecek, elde ettiği gelirin ihalede belirlenen oranını da arsa payı olarak TOKİ‘ye verecek.

Arsadan elde edilen kaynak, TOKİ’nin hiç ev sahibi olamayan vatandaşlar için yaptığı projelerde kullanılacak. 3. havalimanı, 3. köprüye yakınlığıyla dikkat çeken bölgede son dönemde rekabet artarken, metrekare fiyatları da yükseliyor.

Bölgedeki değerli arazilerin Konut üreticilerinin TOKİ’nin bu ihalesine de yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. Üzerinde konut projesi geliştirilecek arsa için ihalenin ilk oturumu 28 Ocak’ta düzenlenecek. Toplam 51 bin 208 metrekarelik arsanın emsali 1.35 olarak belirlendi. Buna göre, yaklaşık 70 bin metrekarelik inşaat yapılabilecek. TOKİ’den verilen bilgiye göre, İdare mülkiyetindeki kıymetli araziler, ‘Gelir Paylaşım Esası’ kullanılarak ve tamamen idarenin kontrolü altında sözleşmede belirtilen süre ve taksitlerde idareye ödemeleri yapılarak kısa süre içinde nakite dönüştürülüyor.

Gayrimenkullerin pazarlama ve satış faaliyetleri yüklenici firmalar tarafından ihaleleri kıran kırana rekabetle geçiyor, yapılıyor. Orta gelire hitap ediyor İstanbul’da Başakşehir ilçesine bağlı Kayaşehir, her geçen gün değerini artırıyor. 2005 yılında TOKİ’nin alt gelir grubuna yönelik toplu konut projeleriyle yapılaşmayı başlattığı bölgeye daha sonra Emlak Konut GYO orta gelir grubuna yönelik projeleriyle girdi. Bölgede son iki yılda inşasına başlanan projelerde metrekare fiyatlarının 4 bin lirayı aştığı görülüyor.Vatan

Previous Çekmeköy DREAMLIFE’ ta dairelerin metrekaresi 3.500 TL
Sonraki Anadolu Bulvarı 2015'e damga vurdu

Diğer Yazılar

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ kampanyasının ilk gününde yaklaşık bin 300 başvuru oldu

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) borcunu ödeyip tapusuna hemen sahip olmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için düzenlediği indirim kampanyasının ilk gününde, yaklaşık bin 300 başvuru yapıldı.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Yüreğir’de Kentsel Dönüşüm

Adana’da kentsel dönüşümle 14 Bin yeni konut .

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Bornova’ya 200 Yataklı Yeni Devlet Hastanesi

Başbakanlık Toplu Konut idaresi Başkanlığı tarafından, Bornova’da yapılacak olan 200 yataktan oluşan yeni dev let hastanesinin ihalesinin yapıldığı ve 2 yıl içerisinde tamamlanmasının planlandığı bildirildi.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Muş’ta Cami Siluetleri Korunarak Kentsel Dönüşüm Uygulanacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), uyguladığı “yerinde kentsel dönüşüm projeleriyle” afetlere karşı riskli, ömrünü tamamlamış yapıların yerine, şehrin tarihi ve kültürel dokusunu koruyan projeleri uygulamaya koyuyor.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

Karaman Piri Reis Vadisi Projesi

Karaman tarihinin en büyük projelerinden olan Piri Reis Vadisi Projesi’nin temeli önümüzdeki 2 ay içerisinde atılacak.

TOKİ Haberleri 0 Yorum

TOKİ Başkanı Turan Kırıkkale’de İncelemelerde Bulundu

Başbakanlık Toplu Konut idaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, Vali Ali Kolat’ı ziyaret etti.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.