Kapadokya Turizmine Uçak Seferi Dopingi

Antalya Kapadokya arasında haftanın 5 günü karşılıklı yapılması planlanan uçak seferleri turizmcileri sevindirdi .

TURSAB Kapadokya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Sak: “Antalya Kapadokya arası otobüsle yaklaşık 8 saat sürdüğü için bölgeye bu ilden gelen turist sayısı az oluyordu.Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinin, Antalya Havalimanı’ndan Nevşehir’e başlayacak direkt uçak seferleriyle turizm pastasından alacağı pay artacak.”Dedi.

Yılda 2,5 milyondan fazla turistin geldiği Kapadokya’da, Göreme Açık Hava Müzesi, Paşabağı ve Zelve Ören yerleri, Üç Güzeller, Uçhisar, Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirleri ile Ürgüp ve Avanos, en fazla ziyaret edilen merkezler arasında yer alıyor.

Türkiye Seyahat Acente Birliği (TURSAB) Kapadokya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Muammer Sak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kapadokya bölgesine sahil bölgelerinden direkt uçak seferlerinin başlaması konusunu 15 yıldır dile getirdiklerini ve bu yönde girişimlerinin olduğunu söyledi.Uçak seferi olmadığı için Antalya’dan bölgeye gelmek isteyen turistlerin, 8 saat süren kara yolculuğunu tercih etmek zorunda kaldığını belirten Sak, “Nihayet bu sene amacımıza ulaştık. Antalya-Kapadokya seferleri 30 Nisan’da haftanın 5 günü karşılıklı başlayacak. Seferlerin başlaması, bölge turizmine önemli katkı sağlayacak” dedi.

Bölgeye sadece İstanbul’dan uçak seferi olduğunu hatırlatan Sak, “Şu anda İstanbul’dan Nevşehir Havalimanı’na günde 2 uçak seferi var ancak bölgenin potansiyeli göz önüne alındığında bu sayı yetersizdi. Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından Nevşehir Havalimanı’na düzenlenecek direkt seferler, Kapadokya bölgesindeki turizm potansiyelinin daha iyi değerlendirilmesini sağlayacak. Ulaşım açısından yapılabilecek her türlü katkı, bölge turizmine olumlu yansıyacak” diye konuştu.Antalya’ya yılda 11 milyon turistin geldiğini aktaran Sak, Antalya-Nevşehir arası karayolu dışında ulaşım imkanı olmaması nedeniyle turistlerin 8 saati bulan uzun ve yorucu yolculuk yapmak zorunda kaldığını vurgulayarak, uçak seferlerinin başlamasıyla bu sorunun aşılacağını söyledi.
Uçak biletlerinin satışa çıkarıldığını vurgulayan Sak, şunları kaydetti:
“Antalya havalimanından hafta içi pazartesi, çarşamba, perşembe günleri saat 21.15’te, Nevşehir Kapadokya Havalimanı’ndan da saat 22.50’de uçak kalkacak. Diğer uçuş günleri ise cumartesi Antalya’dan saat 22.15, Nevşehir’den saat 23.50, pazar günü de Antalya’dan saat 19.25, Nevşehir’den saat 21.00 olarak belirlendi. İnşallah bu sene başarı elde edilir ve önümüzdeki yıl da bu seferlerin sayısı artar diye umut ediyoruz.”Sak, direkt seferlerin başlamasının bölge turizminin atağa geçmesi anlamına geldiğinin altını çizerek, “Antalya Kapadokya arası otobüsle yaklaşık 8 saat sürdüğü için bölgeye bu ilden gelen turist sayısı az oluyordu. Artık direkt uçuşların başlamasıyla Kapadokya bölgesinde ciddi manada canlılık olacağını söyleyebiliriz. Uçakların dolu gelip gideceğini düşünüyoruz, bu da günlük 200 kişinin bir seferde uçakla Nevşehir’e gelmesi anlamına geliyor” dedi.

Başlayacak uçak seferlerinin yanında tur operatörlerine de önemli görev düştüğünü vurgulayan Sak, “Özellikle operasyon grupları dediğimiz turistlere, çok kısa zamanda Kapadokya bölgesi gezdirilmeye çalışılıyor. Bu da bölge turizmi açısından çok sağlıklı yaklaşım değil. Bölgenin güzelliği bir günde gezilip görülemez, bunun için en az 2 gün gerekiyor. Hatta bir hafta ya da 10 günlük turlar düzenlenebilir. Bunun çözümü tur operatörlerinden geçiyor” diye konuştu.

Antalya’ya gelen turistlere 10-15 günlük tur programı uygulandığını, Kapadokya’nın da alternatif olarak bu turların içerisinde yer alabileceğini belirten Sak, “Zaman zaman Antalya’ya gelen turistler için Kapadokya’ya az da olsa turlar düzenleniyordu. Direkt seferlerin başlamasıyla bu turların artacağına inanıyoruz” dedi.

Uçak seferlerinin başlamasıyla bölge turizminin daha da gelişeceğinden Umutlu olduklarını ifade eden Sak, önümüzdeki yıllarda sefer sayılarının artacağına, bunun yanında Dalaman ve İzmir bağlantısının da bölge turizmine büyük katkı sağlayacağına inandıklarını sözlerine ekledi.

(Kaynak:haberler.com.tr)

Previous Bursa-İzmir Yoluna Alternatif Güzergah Geliyor
Sonraki Kuveyt'te Kumdan Köy Yapılıyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Konut satışında Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı

Konut satış rakamları 2015’te de artmaya devam etti.

Güncel Haberler 0 Yorum

Akkent Spor Köyü Yüzme Havuzu Hizmete Girdi

6 bin 500 metrekare alana sahip Akkent Spor Köyü’nün büyüklüğü ve içerisinde birçok tesisi bulundurması yönüyle bölgede bir ilk olduğunu kaydeden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Akkent Spor Köyü yüzme

Güncel Haberler

Ankara Büyükşehir’den odalara Güvenpark çağrısı

Büyükşehir Belediyesi, TMMOB’a bağlı odalardan Güvenpark’ın yenilenmesi kapsamında, park içinde yer alan minibüs durağı için bir yeraltı otoparkı ile tuvalet projesi hasırlamaları talebinde bulundu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Fatma Güldemet Sarı’nın 14 Şubat 2016 Erzurum programı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Fatma Güldemet Sarı’nın 14 Şubat 2016 tarihli Erzurum programının ayrıntıları aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Eyüp kentleşme protokolü imzalandı

Eyüp Belediyesi ve TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şubesi aralarında sağlıklı kentleşme ve nitelikli yapılaşma için “Sağlıklı Kentleşme ve Nitelikli Yapılaşma İçin Ortak Mesleki Denetim ve Teknik İşbirliği Protokolü”, Belediye

Güncel Haberler 0 Yorum

İstanbul elektrik kesintisi 7 Ekim 2015

7 Ekim 2015 tarihinde İstanbul’da elektrik kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.