Kamulaştırmada Rekora İmza Atıldı

Kentteki arazi sıkıntısı nedeniyle pek çok önemli yatırım ve proje için ciddi kamulaştırmalar yapmak zorunda kalan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2004 – 2013 yılları arasında 941 milyon liradan fazla gayrimenkul alımı gerçekleştirdi.

Geçen yıl harcanan 131 milyon 584 bin TL’lik kamulaştırma bedeli ise tarihe “rekor” olarak geçti. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU Genel Müdürlüğü, kentte yeni yatırımları hayata geçirebilmek için 2004 yılından bugüne kadar tam 941 milyon 232 bin 797 liralık kamulaştırma gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesince 2013 yılında harcanan kamulaştırma bedeli ise tarihe “rekor” olarak kaydedildi: 131 milyon 584 bin 458 TL.

MECBUR KALDIK…
İzmir’in yerleşiminden dolayı yeni yol açmak ya da yol düzenlemek için bile kamulaştırma yapmak zorunda kaldıklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Sadece Yeni Fuar Alanı ve Agora’daki kamulaştırma çalışmaları için 60 milyon liranın üzerinde bedel ödedik. Karabağlar’da Hıfzısıhha’da ve Halkapınar’da 63 milyon liraya yakın ödeme yaptık. Sadece Evka-5’ten Harmandalı’ya yol bağlamak için 26 milyondan fazla kamulaştırma parası ödemek zorunda kaldık. İzmir gibi yapılaşmış kentlerde neredeyse her çalışma için kamulaştırma yapmak zorunda kalıyoruz. Bazı projelerimizde kamulaştırma bedelleri projenin kendisinden daha fazla tutuyor. Altgeçit, üst geçit ve kavşak çalışmalarının neredeyse hepsi için kamulaştırma yapmak zorunda kaldık” diye konuştu. Tahtalı Barajı ve Gördes Barajı koruma sahaları başta olmak üzere İZSU’nun içme suyu, kanal, yağmur suyu ve dere ıslahları ile ilgili yatırımları için de 2004 ile 2013 yılları arasında 4 milyon 500 bin metrekare alan kamulaştırıldı. İZSU, bu çalışmalar için 48 milyon 760 bin liralık harcama yaptı.

Previous Adania Yatırım, Çukurova'ya Dünyadan Yatırımcı Çekecek
Sonraki Tahincioğlu Ateşehir'deki Ofisleri Erken Teslim edecek

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 25 Aralık 2014

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 25 Aralık 2014 tarihinde Ankara’da uygulanacak elektrik kesintisinden etkilenecek bölgeler aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

İzmirgaz, Ödemiş ve Kiraz İlçelerinde Etüt Çalışmaları Başlattı

İzmir’in doğalgaz dağıtım ve işletmesini üstlenen İzmirgaz

Güncel Haberler 0 Yorum

Kadifekale’de Yeni Bir Dünya Kuruluyor

8 bin 500 yıllık geçmişi ile önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan İzmir’in tarih boyunca en önemli simgelerinden biri olan Kadifekale, Büyükşehir Belediyesi’nin dört koldan sürdürdüğü çalışmalarla yeniden ayağa kalkıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

İdris Güllüce’nin 30 Aralık programı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre İdris Güllüce bugün Milli Eğitim Bakanlığı İle Çevre İşbirliği Protokolü İmza Töreni’ne katılacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kule’de son söz Büyükşehir’in

İmara aykırılık’ ve ‘mania hattı’ gerekçeleriyle yapımı durdurulan, geçen yıl Danıştay’ın yıkım kararı verdiği Cumhuriyet Kulesi için son kararı, Büyükşehir Belediye Meclisi verecek.

Güncel Haberler 0 Yorum

Eryaman 18539 ada 1 parsel imar planı değişikliği

Ankara Etimesgut İlçesi, Eryaman Mahallesi, 18539 ada 1 nolu parselin “Sağlık Alanı” kullanımının yapılaşma koşullarının yeniden belirlenmesine ait 1/5000 ve 1/1000 ölçekli İmar Planı Değişiklikleri 16 Haziran 2016 tarihinde askıya

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.