Kadıköy’e London Eye Geliyor

Kadıköy rıhtımında bulunan dev balonun kaldırılmasından sonra yerine simge bir proje arayan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk Londra’nın simgesi olan London Eye’ın benzerini yaptırmak için harakete geçti.

Bir süredir boş duran balonun yerine düşünülen 3 projeden öne çıkan dev dönme dolap için  titizlikle çalışılıyor ve proje çizimleri bittiğinde  Kadıköylülerin onayına sunulacak.

BALON 2004’TE HİZMETE GİRMİŞTİ
Kadıköy’ün simgeleri arasına giren dev balon 2004 yılında hizmet girmişti. 30 yolcu ile günde üç kez 200 metreye çıkabilen balon, 8 Ağustos 2005’te içinde 8 yolcusu varken halatlarının kopmasıyla gündeme gelmişti. 32 metre boyunda, 22 metre çapı ile 20 kilometre uzaktan görülebiliyordu. Fransa, Almanya, ABD, Kanada, Çin, Atalya, Avusturya, Japonya ve Avustralya’dan sonra dünyada 10. ülke olarak Kadıköy rıhtımda 2004 yılında hizmete girmişti. Ana bolan, altındaki sepet, çekme teli ve yer platformundaki vinç evinden oluşan Türkbalon, helyum gazı ile çalışıyordu.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, balonun yerinden kaldırılmasıyla birlikte yapılan haberler sonrasında balonun bulunduğu alanın mülkünün belediyeye ait olduğunu belirtmiş ve işletmecisine tahliye davası açtıklarını belirtmişti.Öztürk geçtiğimiz Mayıs ayında balonun yerine Londra ‘da bulunan dev dönme dolabın benzerini yapmak istediklerini bunu Büyükşehir belediyesi ile görüşeceklerini açıklamıştı.

PROJELER KADIKÖYLÜLERİN ONAYINA SUNULACAK
Balonun yerinin konumu itibari ile hem İstanbul’un hem de Kadıköy’ün en güzel manzaralı yerlerinden biri olduğunu söyleyen Selami Öztürk, balonun yeri için masasında birkaç alternatif proje bulunduğunu, ancak projeler netleştiği zaman kararı Kadıköylülere bırakacağını söyledi.

Başkan Öztürk, çalışması yapılan proje önerilerinden birinin de Londra’da bulunan London Eye benzeri bir proje olduğunu belirtti. Öneri projeler tamamlandığında Kadıköylülerin önerilerine ve onayını da soracaklarını söyleyen Öztürk “Herkesi mutlu ve memnun edecek, Kadıköy’e yakışacak, İstanbul’a değer katacak bir proje olacak. Kadıköylülerin önerilerini de alacağız” dedi.Çizelen projeler için sosyal medyada oylama kampanyası da açılacağı öğrenildi.

DÖNME DOLAPLAR TURİSTLERİN EN ÇOK UĞRADIĞI YER
Turistik ve seyir amaçlı dönme dolaplar Singapur, Çin ve İngiltere gibi ülkelerde kullanılıyor. Pekin’deki Great Beijing Whell (Pekin Büyük Tekerleği) 208 metre yüksekliğinde ve 2 bin kişi taşıyabiliyor. Singapur’daki dönme dolapı ise 165 metre yükseklikte ve 784 kişi seyir yapabiliyor. Çin’deki Star of Nanchang’taki dönme dolap da 160 metre yükseklikte, 480 kişilik kapasiteye sahip. Kadıköy’e benzeri düşünülen yılda 3 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Londra’daki ’London Eye’ nin yüksekliği de 135 metre 800 kişi aynı anda seyir yapabiliyor ve davetlerin verildiği yemekli özel bölümleri de bulunuyor

(Kaynak:milliyet.com.tr)

Previous Kentsel Yaşamın Önemli Sorunu: Ses Kirliliği Ve Gürültü
Sonraki Türkiye’nin İlk ‘Geofit Bahçesi’nin Temeli Yalova'da Atılıyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Mehmet Özhaseki’nin 4 Ocak 2017 Diyarbakır programı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki, 04 Ocak 2017 (Çarşamba) tarihinde Diyarbakır Sur’da olacaktır.

Güncel Haberler

Akkuyu Santrali’nde temel atıldı

Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları’nın temel atma töreninde konuşan Enerji Bakanı Yıldız, “Bu nükleer santral 10 yıl önce yapılsaydı, 14 milyar dolar daha az doğalgaz ithal etmiş olacaktık” dedi

Güncel Haberler 0 Yorum

Adana’ya 1505 Kişilik Öğrenci Yurdu

Vali Hüseyin Avni Coş, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Adana’ya 1505 kişilik öğrenci yurdu yapılacağını söyledi.

Güncel Haberler 0 Yorum

Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı

Sektörel güven endeksleri, haziranda hizmet sektöründe yüzde 0.9, inşaat sektöründe yüzde 0,7 artarken perakende ticaret sektöründe yüzde 1,4 azaldı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara elektrik kesintisi 3 Mart 2016

3 Mart 2016 tarihinde Ankara’da elektrik kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Belediyesi:Atatürk Orman Çiftliği İsminin Değiştirilmesi Kesinlikle Söz Konusu Değildir

Ankara Büyükşehir Belediyesi,  “Atatürk Orman Çiftliği” isminin değiştirildiği iddialarının, kesinlikle doğru olmadığını, verilen bir önergede “Yenimahalle” isminin sehven yer aldığını bildirerek, “Ne Atatürk Orman Çiftliği İsmi değiştirilmiş, ne de bu

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.