James Bond’un Düştüğü Köprüye İlgi Artıyor

James Bond” filminin son serisi “Skyfall”un aksiyon sahnelerinin çekildiği Adana’da, Almanlar tarafından 1912 yılında yapılan 99 metre yüksekliğindeki Varda Köprüsü ziyaretçilerin uğrak mekanı oldu.Filmin çekildiği süreçte de çok sayıda doğa, tarih ve fotoğraf meraklısının ilgi odağı haline gelen köprü bölgede yaşayanlara da ekonomik katkı sağlıyor.

Merkez Karaisalı ilçesi Hacıkırı (Kıralan) köyünde bulunan, yöre halkı tarafından “Koca Köprü” diye anılan köprü, Almanlar tarafından inşa edildiği için Alman köprüsü olarak da biliniyor. Çelik kafes taş örme tekniğiyle yapılan köprü, 1888 yılında Osmanlı Hükümdarı 2. Abdulhamit ile Alman İmparatoru Kaiser Willhem tarafından imzalanan sözleşmeyle İstanbul-Bağdat-Hicaz Demiryolu hattını tamamlamak üzere inşa edildi.

Köprü, “James Bond” filminin son serisi olan “Skyfall”in aksiyon sahnelerinin çekilmesinin ardından tarihinin en hareketli günlerini yaşıyor. Skyfall filminde James Bond’u canlandıran aktör Daniel Craig’in düştüğü sahneyle hafızalarda yer edinen köprü, doğa, tarih ve fotoğraf meraklısı çok sayıda ziyaretçinin uğrak mekanı haline geldi.Adana’dan sabah saatlerinde trene binen gruplar, Hacıkırı İstasyonu’nda inip köprüyü ve çevresini gezdikten sonra, tekrar trenle şehre dönüyor.

Köylüler için gelir kapısı oldu …
Ziyaretçi saysının artmasıyla Varda Köprüsü, köy halkı için de yeni bir ekmek kapısı oluşturdu. Kimi köylüler köprünün çevresinde oluşturdukları mekanlarda Adana’nın yöresel lezzetlerini yerli ve yabancı turistlere sunuyor.

Köylülerden Mustafa Avcı yaptığı açıklamada, “Skyfall” filminin ardından özellikle hafta sonları çok sayıda kişinin köprüye gelerek burada vakit geçirdiğini belirtti.

Bölgeye gelenleri en iyi şekilde ağırlamaya çalıştıklarını ifade eden Avcı, ziyaretçilere Adana’nın yöresel ürünlerinden yapılmış sıkma, gözleme ve közde çay ikram ettiklerini dile getirdi. Avcı “11 yıldır bölgedeyim. Özellikle filmin ardından İngiltere, ABD, Rusya ve Fransa’dan gelenler var. Köyümüzün gelişimi açısından Varda köprüsü çok önemli. Gelen turistleri en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyoruz” dedi.

(Kaynak:Bursada Bugün)

Previous Selimoğlu Group, Residence Eagle'ı Satısa Çıkardı
Sonraki Adania Yatırım, Çukurova'ya Dünyadan Yatırımcı Çekecek

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum
Güncel Haberler 0 Yorum

Satış ofisleri konut alıcısını tavlıyor

Markalı konut projelerinin satış ofislerinin de artık en az kendisi kadar gösterişli bir hal alması ev almak isteyenleri cezbediyor.

Güncel Haberler

Ankara Büyükşehir 2014 yılı Faaliyet Raporları onayladı

Büyükşehir Belediye Meclisi, Büyükşehir ile bağlı kuruluşları ASKİ ve EGO’nun 2014 yılı Faaliyet Raporlarını onayladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Hazır Beton Üretiminde Avrupa’da Birinciyiz

Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Işık, İnşaat sektörünün canlanmasına paralel hazır beton sektörü de canlanacak.

Güncel Haberler

Ankara Çaldağ Kentsel dönüşüm alanı imar planı askıda

Ankara Çankaya İlçesi Çaldağ Mahallesi Kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanına ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planları 18 Eylül 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Alanya Hal Projesi büyüyecek

Alanya hal esnafıyla bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, mevcut imkanlardan çok daha iyi bir hal kompleksini Alanya’ya kazandıracaklarını söyledi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.