James Bond’un Düştüğü Köprüye İlgi Artıyor

James Bond” filminin son serisi “Skyfall”un aksiyon sahnelerinin çekildiği Adana’da, Almanlar tarafından 1912 yılında yapılan 99 metre yüksekliğindeki Varda Köprüsü ziyaretçilerin uğrak mekanı oldu.Filmin çekildiği süreçte de çok sayıda doğa, tarih ve fotoğraf meraklısının ilgi odağı haline gelen köprü bölgede yaşayanlara da ekonomik katkı sağlıyor.

Merkez Karaisalı ilçesi Hacıkırı (Kıralan) köyünde bulunan, yöre halkı tarafından “Koca Köprü” diye anılan köprü, Almanlar tarafından inşa edildiği için Alman köprüsü olarak da biliniyor. Çelik kafes taş örme tekniğiyle yapılan köprü, 1888 yılında Osmanlı Hükümdarı 2. Abdulhamit ile Alman İmparatoru Kaiser Willhem tarafından imzalanan sözleşmeyle İstanbul-Bağdat-Hicaz Demiryolu hattını tamamlamak üzere inşa edildi.

Köprü, “James Bond” filminin son serisi olan “Skyfall”in aksiyon sahnelerinin çekilmesinin ardından tarihinin en hareketli günlerini yaşıyor. Skyfall filminde James Bond’u canlandıran aktör Daniel Craig’in düştüğü sahneyle hafızalarda yer edinen köprü, doğa, tarih ve fotoğraf meraklısı çok sayıda ziyaretçinin uğrak mekanı haline geldi.Adana’dan sabah saatlerinde trene binen gruplar, Hacıkırı İstasyonu’nda inip köprüyü ve çevresini gezdikten sonra, tekrar trenle şehre dönüyor.

Köylüler için gelir kapısı oldu …
Ziyaretçi saysının artmasıyla Varda Köprüsü, köy halkı için de yeni bir ekmek kapısı oluşturdu. Kimi köylüler köprünün çevresinde oluşturdukları mekanlarda Adana’nın yöresel lezzetlerini yerli ve yabancı turistlere sunuyor.

Köylülerden Mustafa Avcı yaptığı açıklamada, “Skyfall” filminin ardından özellikle hafta sonları çok sayıda kişinin köprüye gelerek burada vakit geçirdiğini belirtti.

Bölgeye gelenleri en iyi şekilde ağırlamaya çalıştıklarını ifade eden Avcı, ziyaretçilere Adana’nın yöresel ürünlerinden yapılmış sıkma, gözleme ve közde çay ikram ettiklerini dile getirdi. Avcı “11 yıldır bölgedeyim. Özellikle filmin ardından İngiltere, ABD, Rusya ve Fransa’dan gelenler var. Köyümüzün gelişimi açısından Varda köprüsü çok önemli. Gelen turistleri en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyoruz” dedi.

(Kaynak:Bursada Bugün)

Previous Selimoğlu Group, Residence Eagle'ı Satısa Çıkardı
Sonraki Adania Yatırım, Çukurova'ya Dünyadan Yatırımcı Çekecek

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Enflasyon rakamları açıklandı

Merkez Bankası ve piyasaların merakla beklediği Ocak ayı enflasyonu belli oldu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Trabzon Çaykara teleferik projesi hangi aşamada ?

Teleferikte son gelişme Trabon Valisi Abdil Celil Öz, Çaykara’nın Uzungöl Mahallesi’nde işadamı Şükrü Fettahoğlu’nün yürüttüğü teleferik projesine ilişkin son gelişmeleri paylaştı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Daire alamayan sertifikasıyla yatırım yapabilecek

Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemeyle daire alacak parası olmayan ya da bir konut projesinde yeterli payı bulunmayanlar metrekare bazında sertifika alabilecek.

Güncel Haberler 0 Yorum

Borçların yapılandırılmasında son günler

Büyükşehir Belediyesi’ne, vergi ve diğer konularda borcu bulunan vatandaşların borçlarını yapılandırmada yaklaşık 1 ay uzatılan süre, 25 Kasım Cuma günü sona eriyor.

Güncel Haberler

Beyazıt Öztürk o bölgede arsa fiyatlarını artırdı

Geçtiğimiz aylarda Beyaz Show’da tatlı atışmaları ile dikkat çeken Beyazıt Öztürk ile Candan Erçetin, komşu oluyor…

Güncel Haberler 0 Yorum

Kentsel Dönüşüm Çalışmaları

İzmir’de, geçen yıl, bin 75 yapının ve bu yapıların içerisinde yer alan 2 bin 973 bağımsız birimin risk tespitinin yapılarak yıkım sürecinin başlatıldığı bildirildi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.