İztuzu özelleştirildi

İztuzu özelleştirildi

Dünya mirası, caretta caretta’ların üreme alanı İztuzu Plajı özelleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “Mahkeme kararı doğrultusunda plajı özel şirket işletecek” açıklaması yaptı

İngiliz The Times gazetesinin Avrupa’nın 1 numaralı açık alanı seçtiği İztuzu sahili, yaz aylarına kadar Dalyan Belediyesi tarafından işletiliyordu. Yılda binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan tesis için daha sonra bir ihale açıldı. İhaleye iki talip vardı. Bunlardan biri artık Dalyan’ın bağlı olduğu Ortaca Belediyesi biri ise İngiliz ortaklı DALÇEV isimli şirketti. Sahilin işletilme ihalesini 8 milyon lira bedelle DALÇEV kazandı.

Çevrecilerin direnişi

Şirket mahkeme kararıyla işletme hakkını aldığını açıklarken, CHP’li Ortaca belediyesi ise sahil için düzenlenen ihalenin kendilerine haber verilmeden yapıldığını iddia etti. Konuya dahil olan çevreciler ise İztuzu Plajı’nın özelleştirilmesinin cinayet olacağını belirterek bölgede direniş başlattı. Özel şirketin İztuzu’na girmemesi için 8 günden beri süren direnen çevreciler gece-gündüz nöbet tutmaya başladı. Dün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı açıklamayla plajı kendilerinin teslim aldığını ve işletme hakkını mahkemeyi kazanan DALÇEV şirketine vereceklerini açıkladı.

‘İnşaat yapılmayacak’

Bakanlık “Söz konusu kiralanan alan kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında kalan alan olup hiçbir şekilde imara açılmamaktadır. Günübirlik ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere sadece sunulan hizmetlere (otopark, şemsiye, şezlong, büfe gibi) karşılık ücret talep edilmekte olup, bunun dışındaki alan kullanımı ve alana girişlerden ücret talep edilmemektedir. Yani İztuzu plajı halkımızın kullanımına bugüne kadar açık olduğu gibi bundan sonrada açık olacaktır” dedi.(vatan)

Previous Çankaya Çözüm Merkezi 2014 raporu
Sonraki Marmaris'te arsa sıkıntısı

Diğer Yazılar

Güncel Haberler

İklim değişikliği ve hava yönetimi koordinasyon kurulu toplandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ev sahipliğinde, “İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu” toplandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Konut alacaklara yüzde 14 ek maliyet

Konut kredisi faiz oranlarının son 1 yılda yüzde 0,85’lerden yüzde 1,10 bandına yükselmesi, ev almak isteyen tüketicilere ek yüzde 14 maliyet olarak yansıdı.

Güncel Haberler

Ankara Etimesgut Şehitali, Yukarıyurtçu, Ballıkuyumcu imar planları askıda

Ankara Etimesgut Şehitali, Yukarıyurtçu, Ballıkuyumcu mahalleri imar planı değişikliği askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Dikmen Vadisi 3. Etap imar planı değişiklikleri

Dikmen Vadisi 3. Etap 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ve 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği 12/12/2016 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

İnşaat Sektöründe Yüzde 3.5 Büyüme

Yapı-Endüstri Merkezi’nin araştırmasına göre 2014’ün tamamında inşaat sektörü yüzde 3.5 – 4.0, yapı malzemeleri sanayi üretimi yüzde 5.0, yapı malzemeleri iç pazarı yüzde 10-12 arasında büyüyecek.

Güncel Haberler 0 Yorum

Van çevre yolu imar planı masaya yatırıldı

Van Ekonomi Konseyi; çevre yolu, imar planı ve 18. madde uygulamalarının bir an önce çözüme kavuşturulması için toplandı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.