İzmir-İstanbul Otoyol Projesinde Aykom-Tünelmak iş birliği

İzmir-İstanbul Otoyol Projesinde Aykom-Tünelmak iş birliği

Yap-İşlet-Devret modeli ile 9 Nisan 2009 tarihinde yapılan ve Nurol-Özaltın Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Ortak Girişimi tarafından verilen 22 yıl 4 ay’lık teklif (yapım + işletme) ile Otoyol A.Ş.’de kalan ve yapımına devam edilen İzmir-İstanbul Otoyolu Projesinin 1. Fazı olan Gebze Orhangazi kesiminde sonlara yaklaşılmıştır. Gebze-Orhangazi ve Orhangazi-Bursa kesiminde yer alan tüm açık kazı desteklemelerini (shoterete-bulon-drenaj) yapan Aykom Genel Müdürü Aytaç Alpat konu ile ilgili şunları söyledi: “Firmamız açık kazı desteklemeleri ve shoterete enjeksiyon işlerinde Türkiye’nin öncü Firması konumundadır. İzmir-İstanbul Otoyolu Projesinde önde gelen taşeronların başında yer almak bizler için de gurur verici bir durumdur. Gebze-Orhangazi kesiminde, Yüksel-Özaltın, Nurol ve Göçay-Makyol taşeronu olarak, toplamda 130.000 m2 şev destekleme imalatı tamamlanmış bulunmaktadır. Bu kesimde, sonlara yaklaşılmıştır.

Orhangazi-Bursa kesiminde Makyol’un taşeronu olarak devam ettiğimiz şev destekleme işlerinde ise, şu ana kadar yaklaşık olarak 65.000 m2 imalat tamamlanmış olup, 2016’da da işlerimiz devam edecektir. Tüm bu işlerdeki shotcrete(püskürtme beton) imalatımız, Tünelmak kamyon üstü shoterete makinaları ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Makinaların periyodik bakımları haricinde, servis ihtiyaçlarının çok düşük olması, servis gereken durumlarda ise hızlı geri dönüşler sayesinde, şantiye içerisinde verimliliğimiz en üst seviyeye ulaşmıştır. Karşılıklı olarak sağlanan bu başarı ışığında Tünelmak firması ile işbirliğimiz yeni shoterete makinaları sipariş sözleşmesi yapılarak devam etmektedir.”

Tünel ve yeraltı makinaları konusunda Türkiye’nin öncü firması Tünelmak Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yıldırım konu ile ilgili şunları söyledi: “Türkiye’de şu ana kadar yapılmış en büyük projelerden biri olan İzmir-İstanbul Otoyolunda, tüm açık kazı desteklemelerinin Tünelmak olarak, bizim makinalarımızla başarıyla yapılıyor olması, bizler için gurur verici bir durumdur. Aykom gibi konusuna hakim, etik değerler çerçevesinde başarı ile faaliyet gösteren bir firmaya hizmet vermek bizim için ayrıca büyük bir onur.

Aykom Firması ile yapılan yeni satış sözleşmesi ile birlikte Adroit 230 G ve Adroit 450 G modellerinde iki yeni makineyi daha projeye kazandırmış bulunmaktayız. Son satışımızla beraber Aykom’daki makine sayımız 4e ulaştı. İşimizin merkezinde makinelerimizin çalışma verimliliğini maksimum düzeyde tutma ve süreklilik sağlama hedefi bulunmaktadır. Bu yüzden gerek ben gerekse çalışma arkadaşlarım sık sık şantiyeleri ziyaret edip makineleri izliyoruz. Böylelikle makinelerin performansını gözlemliyor, müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmaya çalışıyoruz. Üretimin tamamını kendi tesislerimizde yaptığımız için yedek parça teslimatı konusunda son derece hızlıyız. Türkiye’deki şantiyelere 7/24 servis ve yedek parça hizmeti veriyoruz.

Projenin detayları Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Yap-İşletDevret modeliyle bir seferde yapılan en büyük proje. Türkiye’nin en büyük otoyolu projesi olan ve İzmit Körfez Geçişiyle Bağlantı yolları dahil olmak üzere Yapİşlet Devret modeliyle ihale edilen GebzeOrhangazi-İzmir otoyolu Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi, Yüksel ve Gökçay firmalarının oluşturduğu Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş. tarafından gerçekleştirilecek. Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş. 20 Eylül 2010 tarihinde Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil) Otoyolu Projesininyap-işlet-devretmodeli ile finansmanının temini, projelendirilmesi, yapımı, bakımı, onarımı, işletilmesi ve işletme süresi sonunda devir işlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla ve görevli şirket sıfatıyla kurulmuş olan münhasır bir şirkettir.

Projenin mevcut devlet yoluna göre güzergâhı yaklaşık 140 km. civarında kısaltacak olması sonucunda 8-10 saatlik İstanbul – İzmir mevcut ulaşım süresinin 3,5 – 4 saate inmesi ve karşılığında da yılda 870 Milyon TL tasarruf sağlanması beklenmektedir. Gebze’den ayrılarak İzmit Körfezi’ni proje kapsamında inşaa edilecek Asma Köprü ile geçecek Otoyol; Orhangazi ve Gemlik yakınlarından devam ederek Ovaakça kavşağı ile Bursa Çevre yoluna bağlanacaktır. Otoyol, yapımı tamamlanmış olan Bursa çevre yolundan sonra Karacabey kavşağından başlayarak Uluabat Gölünün doğusundan, Mustafakemalpaşa’nın güneyinden ve Susurluk’un kuzeyinden geçerek Balıkesir’e ulaşacak, Balıkesir’in batısından güneye yönelerek Savaştepe, Soma, Kırkağaç ilçelerinin yakınlarından geçerek Turgutlu yakınlarında batıya yönelecek, İzmir – Uşak devlet yoluna paralel olarak ilerleyip, İzmir Çevreyolu üzerindeki Anadolu Lisesi Kavşağına bağlanacaktır.

Proje 377 km otoyol ve 44 km bağlantı yolu olmak üzere toplam 421 km uzunluğundadır. Mevcut uygulama projeleri doğrultusunda proje kapsamında yaklaşık 3 km uzunluğunda bir asma köprü, toplam 18212 m uzunluğunda 30 adet viyadük, toplam 5200 m uzunluğunda 2 adet tünel, 209 adet köprü, 21 adet gişe alanı, 5 adet Otoyol Bakım İşletme Merkezi, 7 adet Servis alanı ve 7 adet park alanı yer almaktadır.

Dünyada 2. büyük, Türkiye’nin ise en büyük köprüsü Dilovası ile Hersek Burnu arasına inşa edilecek İzmit Körfez Geçişi Köprüsü nün cipi asma köprü, yaklaşık uzunluğu ise 3000 metre civarında olacaktır. Köprünün ölçüleri mevcut zemin şartları değerlendirilerek hali hazırda yapılmakta olan uygulama projesinden sonra kesinlik kazanacaktır. Körfezi otomobil ile mevcut yolu kullanarak dolaşarak geçmek 1 saat 10 dakika, feribotla geçmek 60 dakika civarında iken, planlanan köprü ile geçmek ise sadece 6 dakikada mümkün olacaktır.

Marmara ve Ege’yi birbirine bağlayacak projenin faydaları; • Güzergâh üzerinde yer alan Balıkesir ve Manisa’nın, İstanbul ve Bursa çevresinde bölge kapasitesinin üzerine çıkmış olan sanayi yatırımlarının yeni çekim alanı olması beklenmektedir. • Güzergâh üzerinde yer alan Manisa ve Balıkesir ili ile güzergâh çevresinde yer alan Eskişehir-Bozüyük-Bilecik bölgesinin gelişmekte olan sanayileşmesine ilave katkı sağlayacak olan otoyol, bu bölgede yeni yatırımların da önünü açacaktır.

• Otoyol, gelişmekte olan bu güzergâh illeri ile çevre illerin mevcut sanayi üretimlerini ve gelişen sanayi yatırım hammaddelerini karşılıklı olarak tüketim ve üretim merkezlerine taşıyacak, İzmir Limanı başta olmak üzere Marmara Bölgesi limanları ve ileride yapımı planlanan Çandarlı Limanına bağlantıyı sağlayacaktır.

• Gebze – Orhangazi – Bursa – Balıkesirİzmir Otoyolunun yapılmasıyla EdirneKınalı – İstanbul – Ankara Otoyolu İzmirAydın Otoyolu ile birleşerek Marmara Bölgesi Ege Bölgesine otoyol ağıyla bağlanmış olacaktır. • Ulaşım alternatiflerine göre Körfezi geçiş süreleri değerlendirildiğinde; Körfezi otomobil ile mevcut yolu kullanıp dolaşarak geçmek 1 saat 10 dakika, feribotla geçmek 60 dakika iken planlanan köprü ile geçmek 6 dakikada mümkün olacaktır.

• Taşıt İşletme Giderlerinin artmasından (artan yakıt tüketimi, araç bakım ve onarım giderleri vb.) oluşan ekonomik kayıplar ortadan kalkacaktır. • Trafik sıkışıklığının neden olduğu emisyon artışları ve gürültü kirliliği gibi çevresel faktörler en aza indirilecektir.

• Mevcut yolun geometrik standardının yetersizliğinden kaynaklanan trafik kazalarının azalması sağlanacaktır.

• Halen İstanbul’dan 2,5-3 saat olan Bursa ulaşımı 1 saate, İstanbul’dan 8-10 saat olan İzmir ulaşımı 3,5-4 saate ve Eskişehir ulaşımı 2-2,5 saate inecektir. • Proje tamamlandığında özellikle; büyük turizm potansiyeli olan Antalya ulaşımı, Körfez Köprüsünden sonra; Bursa güzergâhını takip ederek Sakarya üzerinden gelen güzergâh ile Bozüyük’te kesişecektir.

• Proje ile Anadolu’ya açılan Gebze İzmit aksının trafik yükü %30 nispetinde azalacaktır. Türkiye nüfusunun yaklaşık üçte birinin yaşadığı İstanbul, Kocaeli ve Bursa illerinin bulunduğu Marmara Bölgesi ile Balıkesir, Manisa ve İzmir illerinin yer aldığı Ege bölgesi, aynı zamanda Türkiye’nin Gayri Safi Yurt İçi Hasılasına en yüksek katkıyı sağlamaktadır. Bu iki bölgeyi birleştirecek olan sadece Türkiye’nin değil dünyanın da sayılı projeleri arasında bulunan bu dev projenin yapım hazırlıkları son sürat devam ediyor.Anba Rapor

Previous Kahramanmaraş'ta vatandaşlar güneş evlerden istiyor
Sonraki Toygar Özgüler : Türkiye Körfez ülkelerinin markajı altında

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Marriott Zinciri Bilgili ile KKTC İçin İmzayı Attı

Dünyanın en büyük otel zincirlerinden biri olan Marriott İstanbul’un Anadolu yakasından sonra Kıbrıs’a da adım atıyor.

Firma Haberleri

Projebeyaz, Londra Ofisi ile Avrupa’ya açıldı

Projebeyaz International, Londra’da faaliyete geçirdiği yeni ofisi ile dünyadaki hizmet alanını genişletiyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Maksimum Life Tuzla Projesi

BEZA İnşaat, Tuzla Orhanlı da yapımım sürdürdüğü Maksimum Life projesi için teslim sırasında yüzde 25 kârla geri alım garantili satış gerçekleştiriyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

AS Architects ve Gökhan Aksoy Architects’e European Property Awards 2016-2017’den Ödül

AS Architects ve Gökhan Aksoy Architects tarafından tasarlanan “Adres Yalıkavak” projesi  European Property Awards” (Avrupa Gayrimenkul Ödülleri) 2016-2017 kapsamında “Architecture Multiple Residence” (Çoklu Konut Mimarisi) dalında  “Highly Commended” ödülüne layık

Firma Haberleri

Braas Çatı Sistemleri yatırımlarını lanse ediyor

Braas Çatı Sistemleri, 2015 yılının son çeyreğinin başında art arda yatırımlarını lanse ediyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Beton 2015 Fuarı büyük ilgi gördü

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından yedincisi organize edilen Beton 2015 Fuarı’na hazır beton, çimento, agrega ve inşaat sektörleri büyük ilgi gösterdi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.