İzmir, Arap Han 30 milyon liraya satılıyor

İzmir, Arap Han 30 milyon liraya satılıyor

Kemeraltı’daki tarihi han 30 milyon liraya satılıyor İçinde 120 dükkan bulunan Arap Hanı’nın AVM veya butik otel yapılabileceği belirtildi. Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki 130 yıllık geçmişe sahip Arap Hanı satılığa çıktı. Tuhafiyecilerin faaliyet gösterdiği ve toplam 3 bin 200 metrekarelik alanıyla İzmir’in en büyük hanı olan Arap Hanı için 30 milyon lira istendi. İçinde 120 dükkanın bulunduğu hanın AVM veya butik otel yapılabileceği kaydedildi.

Arap Hanı Tuhafiyeciler Çarşısı Genel Müdürü Mustafa Akata hanın Kemeraltı, Agora ve Kadifekale akşındaki en önemli yapılardan biri olduğunu söyledi. Akata, hanın 1880’li yıllarda yapıldığını tahmin ettiklerini belirterek, “Toplam 3 bin 200 metrekare net kullanım alanına sahip olan bu handa 6.80 metre yüksekliği geçmeyecek şekilde 2 katlı inşaata izin veriliyor. Zeminde bin 500 üst katta da yine bin 500 metrekare olacak şekilde toplam 3 bin metrekarelik inşaat yapılabilir” dedi.

Gayrimenkul firmalarının zaman zaman kendileriye görüştüklerini ifade eden Akata, “Bu görüşmelerde bizim beklentilerimiz karşılanmadı. Arap Hanı için 30 milyon lira istiyoruz. Buraya ister AVM yapılır, isterse restore edilip 2 katlı otel. Hatta Vilayet’ten bize ‘Buranın altını çarşı, üstünü de butik otel yapın sizi sübvanse edelim’ teklifi de geldi ama olmadı. Otel 

Kemeraltı’ndaki tarihi Arap Hanı’nda 120 dükkan bulunuyor. Genellikle tuhafiyecilerin faaliyet gösterdiği çarşı hergün binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Genel Müdür Mustafa Akata tarihi hana AVM veya butik otel yapılabileceğini belirtti.

ŞİRKET YETKİLİ

Hanın 100 hissedarlı ve 60 ortaklı olduğunu sözlerine ekleyen Mustafa Akata, “Tüm ortaklar birleşerek Arap Hanı Tuhafiyeciler Çarşısı ismiyle şirket kurdu. Tüm işler bu hissedarların belirlemiş olduğu şirket yönetim kurulu tarafından yürütülüyor. Yönetim kurulu, uygun müşteri çıkması halinde bizesatışı yapmak için yetki verdi” dedi.

YAPIM TARİHİ KESİN

İzmir Anafartalar Caddesi’nde Küçük Karaosmanoğlu Hanı’nın yanındaki Arap Hanı’nın kitabesi bulunmadığından kesin yapım tarihi bilinmiyor. Mimari yapısı göz önüne alınarak 19’uncu yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı tahmin ediliyor. Hanın içinde, aynı yüzyılın sonlarında Museviler’in yayım Esperans gazetesinin matbaası da bulunuyordu. Han bölgenin aktivitesine uygun olarak ayakkabı imalatı ve satışında uzmanlaşmış ticarethanelere ev sahipliği yaptı. Günümüzde ise genellikle manifatura işleri ile ilgili dükkanlar hizmet veriyor. Hanın avlusu içinde bir de mescid yer alıyor.(Habertürk Egeli)

Previous Deniz Karataş : Orta gelirli ev alamıyor
Sonraki 5.Levent projesi ile İstanbul 15 bin kişinin yaşayacağı bir semt kazanıyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

Siteler Karapürçek Teleferik Hattı Projesi İptal Edildi

Teleferik projesine mahkemeden iptal Ankara 11. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri arasında yer alan SitelerKarapürçek teleferik hattını iptal etti.

Güncel Haberler

Pursaklar Saray Mahallesi parselasyon planı askıda

Ankara Pursaklar Saray Mahallesi 98738 no.lu ada içerisinde Sosyo-Kültürel Tesis Alanı tahsisi amacıyla hazırlanmış olan 90004/46 no.lu parselasyon planı,18 Eylül 2015 tarihinde askıya çıktı.

Güncel Haberler

İnşaatçılar, müteahhitlik hizmet yasasını bekliyor

Kepez Müteahhitler Derneği Başkanı Süleyman Akbıyık, müteahhitlik hizmet yasasının bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi. Akbıyık, “Bu meslek her önüne gelenin müteahhit olduğu bir alan olmaktan çıkarılmalıdır” dedi

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara’da kavşaklara yeni düzenleme

Ankara Büyükşehir Belediyesi, aralarında Genelkurmay Kavşağı’nın da bulunduğu bazı noktalarda görsel zenginliği artırmak amacıyla kademeli (katmanlı)  kavşak yapıyor.

Güncel Haberler 0 Yorum

Gölbaşı 113694 ada 31,36 parsel Nazım İmar Planı askıda

Ankara Gölbaşı 113694 ada 31 ve 36 nolu parselleri kapsayan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ilan askı sürecinde iken yapılan itirazların kabulüne ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin12.06.2015 tarih ve 1223

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Yenimahalle Susuz ve Aşağıyahyalar imar planı askıda

Ankara Yenimahalle ilçesi Susuz ve Aşağıyahyalar mevkileri imar planları askıya çıktı.