İzmir, Arap Han 30 milyon liraya satılıyor

İzmir, Arap Han 30 milyon liraya satılıyor

Kemeraltı’daki tarihi han 30 milyon liraya satılıyor İçinde 120 dükkan bulunan Arap Hanı’nın AVM veya butik otel yapılabileceği belirtildi. Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki 130 yıllık geçmişe sahip Arap Hanı satılığa çıktı. Tuhafiyecilerin faaliyet gösterdiği ve toplam 3 bin 200 metrekarelik alanıyla İzmir’in en büyük hanı olan Arap Hanı için 30 milyon lira istendi. İçinde 120 dükkanın bulunduğu hanın AVM veya butik otel yapılabileceği kaydedildi.

Arap Hanı Tuhafiyeciler Çarşısı Genel Müdürü Mustafa Akata hanın Kemeraltı, Agora ve Kadifekale akşındaki en önemli yapılardan biri olduğunu söyledi. Akata, hanın 1880’li yıllarda yapıldığını tahmin ettiklerini belirterek, “Toplam 3 bin 200 metrekare net kullanım alanına sahip olan bu handa 6.80 metre yüksekliği geçmeyecek şekilde 2 katlı inşaata izin veriliyor. Zeminde bin 500 üst katta da yine bin 500 metrekare olacak şekilde toplam 3 bin metrekarelik inşaat yapılabilir” dedi.

Gayrimenkul firmalarının zaman zaman kendileriye görüştüklerini ifade eden Akata, “Bu görüşmelerde bizim beklentilerimiz karşılanmadı. Arap Hanı için 30 milyon lira istiyoruz. Buraya ister AVM yapılır, isterse restore edilip 2 katlı otel. Hatta Vilayet’ten bize ‘Buranın altını çarşı, üstünü de butik otel yapın sizi sübvanse edelim’ teklifi de geldi ama olmadı. Otel 

Kemeraltı’ndaki tarihi Arap Hanı’nda 120 dükkan bulunuyor. Genellikle tuhafiyecilerin faaliyet gösterdiği çarşı hergün binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Genel Müdür Mustafa Akata tarihi hana AVM veya butik otel yapılabileceğini belirtti.

ŞİRKET YETKİLİ

Hanın 100 hissedarlı ve 60 ortaklı olduğunu sözlerine ekleyen Mustafa Akata, “Tüm ortaklar birleşerek Arap Hanı Tuhafiyeciler Çarşısı ismiyle şirket kurdu. Tüm işler bu hissedarların belirlemiş olduğu şirket yönetim kurulu tarafından yürütülüyor. Yönetim kurulu, uygun müşteri çıkması halinde bizesatışı yapmak için yetki verdi” dedi.

YAPIM TARİHİ KESİN

İzmir Anafartalar Caddesi’nde Küçük Karaosmanoğlu Hanı’nın yanındaki Arap Hanı’nın kitabesi bulunmadığından kesin yapım tarihi bilinmiyor. Mimari yapısı göz önüne alınarak 19’uncu yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı tahmin ediliyor. Hanın içinde, aynı yüzyılın sonlarında Museviler’in yayım Esperans gazetesinin matbaası da bulunuyordu. Han bölgenin aktivitesine uygun olarak ayakkabı imalatı ve satışında uzmanlaşmış ticarethanelere ev sahipliği yaptı. Günümüzde ise genellikle manifatura işleri ile ilgili dükkanlar hizmet veriyor. Hanın avlusu içinde bir de mescid yer alıyor.(Habertürk Egeli)

Previous Deniz Karataş : Orta gelirli ev alamıyor
Sonraki 5.Levent projesi ile İstanbul 15 bin kişinin yaşayacağı bir semt kazanıyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler 0 Yorum

​Ankara elektrik kesintisi 1 Nisan 2015

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’den yapılan açıklamaya göre 1 Nisan 2015 tarihinde Ankara’da Elmadağ, Etimesgut ilçelerinde elektrik kesintisi uygulanacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Türkiye’de genç yaşta konut sahibi olanların sayısı artıyor

2006’da bireysel kredi alan her 100 kişiden 28’i 18-35 yasaralığındaki kişilerden oluşurken; simdi bu rakam her 100 kişide 37’ye çıktı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Kurdaki artış ev fiyatlarına yansımadı

Reidin ve Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneğinin (GYODER) raporuna göre ekim ayında yeni konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0.7, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7.7

Güncel Haberler 0 Yorum

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli ihalesi bugün

İstanbul’un trafiğini rahatlatmak amacıyla hazırlanan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nin etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesi bugün yapılacak.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara su kesintisi 3 Aralık 2015

3 Aralık  2015 tarihinde Ankara’da su kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Mevcut Binalarda Yeşil Binaya Dönüştürülmeli

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) İzmir Şubesi’nin her yıl düzenlediği Mükemmelliği Arayış Sempozyumu’nun 15.sinde Soyak Holding İnsan Kaynakları ve Kalite Direktörü İrfan Bozok ‘Yeşil Kalite’ başlıklı panele başkanlık yaptı.