İzmir, Arap Han 30 milyon liraya satılıyor

İzmir, Arap Han 30 milyon liraya satılıyor

Kemeraltı’daki tarihi han 30 milyon liraya satılıyor İçinde 120 dükkan bulunan Arap Hanı’nın AVM veya butik otel yapılabileceği belirtildi. Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki 130 yıllık geçmişe sahip Arap Hanı satılığa çıktı. Tuhafiyecilerin faaliyet gösterdiği ve toplam 3 bin 200 metrekarelik alanıyla İzmir’in en büyük hanı olan Arap Hanı için 30 milyon lira istendi. İçinde 120 dükkanın bulunduğu hanın AVM veya butik otel yapılabileceği kaydedildi.

Arap Hanı Tuhafiyeciler Çarşısı Genel Müdürü Mustafa Akata hanın Kemeraltı, Agora ve Kadifekale akşındaki en önemli yapılardan biri olduğunu söyledi. Akata, hanın 1880’li yıllarda yapıldığını tahmin ettiklerini belirterek, “Toplam 3 bin 200 metrekare net kullanım alanına sahip olan bu handa 6.80 metre yüksekliği geçmeyecek şekilde 2 katlı inşaata izin veriliyor. Zeminde bin 500 üst katta da yine bin 500 metrekare olacak şekilde toplam 3 bin metrekarelik inşaat yapılabilir” dedi.

Gayrimenkul firmalarının zaman zaman kendileriye görüştüklerini ifade eden Akata, “Bu görüşmelerde bizim beklentilerimiz karşılanmadı. Arap Hanı için 30 milyon lira istiyoruz. Buraya ister AVM yapılır, isterse restore edilip 2 katlı otel. Hatta Vilayet’ten bize ‘Buranın altını çarşı, üstünü de butik otel yapın sizi sübvanse edelim’ teklifi de geldi ama olmadı. Otel 

Kemeraltı’ndaki tarihi Arap Hanı’nda 120 dükkan bulunuyor. Genellikle tuhafiyecilerin faaliyet gösterdiği çarşı hergün binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Genel Müdür Mustafa Akata tarihi hana AVM veya butik otel yapılabileceğini belirtti.

ŞİRKET YETKİLİ

Hanın 100 hissedarlı ve 60 ortaklı olduğunu sözlerine ekleyen Mustafa Akata, “Tüm ortaklar birleşerek Arap Hanı Tuhafiyeciler Çarşısı ismiyle şirket kurdu. Tüm işler bu hissedarların belirlemiş olduğu şirket yönetim kurulu tarafından yürütülüyor. Yönetim kurulu, uygun müşteri çıkması halinde bizesatışı yapmak için yetki verdi” dedi.

YAPIM TARİHİ KESİN

İzmir Anafartalar Caddesi’nde Küçük Karaosmanoğlu Hanı’nın yanındaki Arap Hanı’nın kitabesi bulunmadığından kesin yapım tarihi bilinmiyor. Mimari yapısı göz önüne alınarak 19’uncu yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı tahmin ediliyor. Hanın içinde, aynı yüzyılın sonlarında Museviler’in yayım Esperans gazetesinin matbaası da bulunuyordu. Han bölgenin aktivitesine uygun olarak ayakkabı imalatı ve satışında uzmanlaşmış ticarethanelere ev sahipliği yaptı. Günümüzde ise genellikle manifatura işleri ile ilgili dükkanlar hizmet veriyor. Hanın avlusu içinde bir de mescid yer alıyor.(Habertürk Egeli)

Previous Deniz Karataş : Orta gelirli ev alamıyor
Sonraki 5.Levent projesi ile İstanbul 15 bin kişinin yaşayacağı bir semt kazanıyor

Diğer Yazılar

Güncel Haberler

Ankara su kesintisi 16 Eylül 2015

16 Eylül 2015 tarihiğnde Ankara’da su kesintisi uygulanacak bölgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.

Güncel Haberler 0 Yorum

Konya Şehir Hastanesi için finansman tamam

YDA Group tarafından Kamu Özel İşbirliği (PPP-Public Private Partnership) modeliyle yapılacak 838 yataklı “Konya Karatay Entegre Sağlık Kampüsü” projesinin

Güncel Haberler 0 Yorum

Ankara Etlik’teki üst geçit yeniden yapılıyor

Nakliye aracının çarpması sonucu yıkılan, Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bulunan yaya üst geçidi, Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden yapılmaya başlandı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Erzincan OSB’ye Biyolojik Arıtma Tesisi

Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, Erzincan Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren sanayi işletmelerinin atık sularının arıtılması amacıyla yapımına başlanan Biyolojik Arıtma Tesisinde incelemelerde bulundu.

Güncel Haberler 0 Yorum

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi:”Türk Müteahhitlik Sektörü 2013 Yılını Yeni Başarılarla Kapattı”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yurtdışı müteahhitlik sektörünün 2013 yılı performansına ilişkin verileri açıkladı.

Güncel Haberler 0 Yorum

Büyükada Nakibey Plajı yıkılıyor

Büyükada da Nakibey plajı olarak bilinen kumsal ve arkasında yaklaşık 19 bin metrekarelik Maliye Hazinesi mülkiyetine ait arazi 1. Derece arkeolojik sit alanı duyuru edildi.