İstanbul’un endüstri mirası haritalandırılıyor

İstanbul’un endüstri mirası haritalandırılıyor

Endüstri yapılarını mimari ve kentsel bağlamlarda ele alan ve mevcut potansiyelleri üzerinden nitelikli dönüşüm projeleri geliştiren Dila Gökalp Architects, yapıların dinamiklerini anlamak için hazırladığı ön çalışmalardan yola çıkarak İstanbul’un endüstri mirasını haritalandırmaya ve dijital ortamda sunmaya hazırlanıyor.
Mimari ve iç mimari projeler üretmenin yanı sıra, disiplinler arası çalışmalara da imza atan Dila Gökalp Architects, endüstri yapıları üzerine geliştirdiği nitelikli dönüşüm projeleri kapsamında derlediği bilgilerle İstanbul’un endüstri mirasını belgeliyor. Dila Gökalp Architects ekibinin, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileriyle birlikte endüstri mirasına dikkat çekerek, bu yapılarla ilgili farkındalık yaratmak ve kent hayatına katılmalarını sağlamak amaçlı başlatılan tasarım araştırması ışığında, İstanbul’un potansiyel endüstri mirası haritalandırılacak. Bu haritalama dijital ortama aktarılarak tasarlanan bir akıllı telefon uygulaması ve web sayfası aracılığıyla herkesin kullanımına açılıp gündelik hayatımızın bir parçası haline gelebilecek.

Endüstri yapılarını farklı açılardan inceleme ve değerlendirme fırsatı bulan ve günümüz standartlarına uygun endüstri yapısı tasarlamak da dahil olmak üzere bu yapıların içinde veya yanında birçok mekan tasarımı gerçekleştiren Dila Gökalp Architects, bu tür yapıların uygun bağlamlarda dinamiklerini anlamak için birçok veri elde etmiş. Bu veriler ışığında, İstanbul’un nitelikli endüstri yapılarını belgeleyen bir altyapı oluşmuş.

Mimar Dila Gökalp bu altyapının paylaşımının önemli olduğunu vurguluyor ve İstanbul’un endüstriyel birikimini belgeleyecek olan bu disiplinler arası çalışma için ”Biz bu çalışmaya, bizi çok heyecanlandıran endüstri yapılarının mekansal ve yapısal özelliklerini anlamak için, tasarım araştırması yapmak amacıyla başladık. Karşımıza büyük bir birikim çıktı ve bunun neden daha ulaşılabilir bir bilgi haline gelmediğini düşünerek bir çalışma kurgulamak istedik. İstanbul’un endüstri mirası, kuşkusuz epey araştırılmış ve incelenmiş bir alan. Biz de bu konunun uzmanlarına ulaşıyoruz ve bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Bizim gibi bu konuyla ilgili birikimi olan ve heyecan duyan herkesi de projemizin parçası olmaya davet ediyoruz.” diyor.

Previous Enver Demirel : "Hizmet ve yatırımlara devam edeceğiz"
Sonraki İlk kez ev alacaklara devletten 15 bin lira

Diğer Yazılar

Firma Haberleri 0 Yorum

Emlak Konut GYO Anadolu hedefi için 5 ilde arsa aldı

Emlak Konut GYO, 2015 yılında Anadolu’ya açılma hedefinde.

Firma Haberleri 0 Yorum

Doğaltaş ihracatçıları Çin’e gidiyor

Türkiye’nin ihracatta yıldız sektörleri arasında yer alan doğaltaş sektörü, ihracatta en büyük pazarı olmakla birlikte son dönemde ciddi bir durgunluk yaşayan Çin’de 6-9 Mart 2015 tarihlerinde düzenlenecek olan 15. Xiamen

Firma Haberleri 0 Yorum

Tayyar Akkurt : Expo Kulesi 6 ayda tamamlanacak

Antalya, G20’nin ardından şimdi de 2016’da yapılacak Expo’ya hazırlanıyor.

Firma Haberleri 0 Yorum

Seramiksan Garden huzurlu mekan sunuyor

Seramiksan Garden, sade motifi ile ferah, doğal renkleriyle huzurlu bir mekan sunuyor…

Firma Haberleri 0 Yorum

Ankara’ya En İyi Mimari Proje Ödülü

Avcı Architects tarafından tasarlanan Ankara’daki Türkiye Müteahitler Birliği (TMB) Binası, Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünü teşvik etmek amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenen Sign of the City Awards’ta “En İyi

Firma Haberleri 0 Yorum

Sinpas’tan 80 Ay Vade Farksız Ara Ödemesiz Kampanya

Sinpaş’ın 40.yılı dolayısıyla başlattığı vade farksız 80 ay ödeme kolaylığı ve ara ödemesiz kampanyası büyük ilgiyle karşılandı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.