15 soruda emeklilerin TOKİ’den ev alma şartları

15 soruda emeklilerin TOKİ’den ev alma şartları

Emeklilerin TOKİ’den ev alma şartları açıklandı.

Konut ve inşaat sektörünün öncü kuruluşu Toplu konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 81 ilde 3 bini aşkın şantiye ile hayata geçirdiği 700 bine yakın konut ve sosyal yaşam projesi içinde, emeklilere özel uygulama başlatıyor.

İkinci Bahar Projesi ile ülkemizin “farklı şehirlerinde aşamalı olarak hayata geçirilmekte olan TOKİ konut projelerinde, konut sahibi olmayan emeklilerimize yüzde 25 kontenjan ayrılıyor, Mevcut üretimlerdeki yüzde 25 emekli kontenjanı uygulamasının yanı sıra, doğrudan emeklilerimizin “talepleri ile konut projeleri hayata geçiriliyor.

Samimi, sıcak,insan ilişkilerinin ön planda olduğu yeni yerleşimler yeni şehirler kuran TOKİ,emeklilerimizin beklentilerine yanıt veren, 240 aya varan uygun ödeme koşulları ile ekonomik ölçekte bütçelerini gözeten projeler geliştiriyor, bugün “Doğrudan İdare Uygulaması” ve “EmeklilerinTalebi” ile konut projeleri yapılıyor.

15 soruda emeklilerin TOKİ’den ev alma şartları

1. Hangi ilde emeklilere yönelik konut satışının olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Websayfasındaki “Emeklilere Özel”bölümünden, tüm illerdeki konut satışları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz, Ayrıca ‘Talep Satış Teslim” bölümünden tüm konut satışlara ilişkin verilere ulaşabilirsiniz.

2. İstenilen her ilde emekliler tarafından konut alımı için başvuru yapılabilir mi? İdaremizce kuralı satışa sunulan alt gelir grubu projelerinde, ikamet ya da nüfusa kayıtlı olma şart aranmaktadır, İlgili projelerin satış duyurularında bu bilgiler detaylı olarak belirtilmektedir.

3. Emeklilerin başvuru yapa bilmesi için Emekli Derneklerine üye olması gerekir mi? Hayır, gerekmez, Başvuru için Emekli Derneklerine üyelik mecburiyeti bulunmamaktadır.

4. Emekli eşlerin berikisi de konut satışları için ayrı ayrı başvuru yapabilir mi? Hane halkı adına sadece bir başvuru yapılabilmektedir, ^ni emekli eşlerden sadece biri başvuruda bulunabilir.

5. Adıma kayıtlı hisseli bir apartman dairem müstakil konutum (satın alma yada miras yoluyla intikal etmiş konut) var. Bu benim başvuru yapmama engel mi? Emekli kategorisinde başvuruda bulunan başvuru sahibinin, kendisine, eşine ve velayeti altındaki çocuklarına (18 yaşının altındaki çocuklar) ait tap uda kayıtlı kat irtif aklı / kat mülkiyeti i herhangi bir bağımsız bölümün veya müstakil bir konutunun olmaması gerekmektedir. Eşlerden biri üzerine dahi bağımsız bölüm/konut (hissesiz) bulunması halinde, eşlerden ikisi de başvuru yapamaz, Konutun eş ve velayet altındaki çocuklar d ışında kalan 3. kişilerle hisseli olması halinde, eşlerden yalnızca biri başvuru yapabilir.

6. Üzerimde tapuya kayıtlı hiçbir gayrimenkul yok ama yüklü miktarda param var? Nakit varlığım başvuru yapmaya engel teşkil eder mi? Emekli kategorisinde başvuruda bulunan başvuru sahibinin, kendisi,eşi ve velayeti altındaki çocuklarının aylık net gelirinin 3,200,-TL’yi geçmemesi şartı (herhangi bir sosyal güvencesinin olup olmadı ğına bakılmaksızın) aranmakta olup; kişilerin para veya benzeri taşınabilir varlıklarının olması başvuruya engel teşkil etmemektedir.

7. Vefat eden emeklilerin dul veya yetimleri emekli başvurusunda bulunabilir mi? Emeklilerin bizzat kendilerinin emekli kategorisi için başvuruda bulunması gerekmektedir, Vefat eden emeklilerin yakınları, vefat eden emekli adına bu kategori için başvuruda bulunamazlar, Ancak, vefat eden emeklinin eşi ya da diğer yakınları emekli ise, bu kişiler sadece kendileri adına başvuruda bulunabilirler.

8. Emekli vatandaşlar için konut satışlarında ne tür bir ayrıcalık tanınıyor? Emekli vatandaşlarımıza, Alt Gelir Grubu projelerinde kuralı satışa sunulan konut sayısının %25’i kadar kontenjan ayrılmakta ve hak sahipleri kura ile belirlenmektedir. Kura sonucu hak sahibi olamayan başvuru sahipleri, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile tekrar kuraya tabi tutulma hakkına sahiptir.

9. Satsa sunulan konutlara emekli başvuruları nereye ve ne zaman yapılabilir? Tüm satışlarımızda başvurular sadece ilgili Halk Bankası \eya Ziraat Bankası şu belerine, satış duyurularında ilan edilen süreler içerisinde yapılabilmektedir.

10. Başvuru esnasında hangi belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir? Emeklilerin Sosyal Güvenlik Kurumundan alınmış emekli kimli k belgesi ni veya emekli olduğunu gösteren “Belgeyi” ibraz etmesi yeterlidir.

11. Başvurular sonrasında hak sahipleri ve konutları nasıl belirleniyor? Alt Gelir Grubu projelerinde kuralı satışa sunulan konut sayısının %25’ine isabet eden konut adedinden fazla emekli başvurusu olması halinde, başvuruların tamamlanmasından sonra, başvuruda bulunanların, noter huzurunda “Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme Kurası”çekilmektedir, Kura çekim işlemleri projede ilan edilen kategori önceliğine göre gerçekleştirilmektedir. Kura sonucu hak sahibi olamayan başvuru sahipleri, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri il e tekrar kuraya tabi tutulma hakkına sahiptir,Kon ut sayısından daha az başvuru o İması halinde “Konut Alma Hakkı ve Belirleme Kurası”çekiImeyerek, İdarenin belirleyerek kullanıma açacağı bloklararasından, kategori önceliğine göre başvuru sırası esas alınarak konut seçimleri yapılmaktadır.

12. Belirlenen konutun büyüklüğü katı, cephesi, fiyatı vb. sebeple istenil memesi halinde neler yapılabilmektedir? Kura sonrası kişiler kendilerine çıkan konutu 0  dilerlerse Gayrimenkul Satış S özleşmesi imzalama dönemi içerisinde ilan edilen banka şubesine gönderilen “Becayiş” dilekçesini doldurarak bir başka hak sahibi ile değiştirebilirler. Ancak bu işlem kişiler Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalamadan önce yapılmak zorundadır, Sözleşme imzalayan kişiler becayiş hakkını kaybetmiş sayılırlar, Sözleşme imzalama dönemi i cinde sözleşme imzalamayanların konut hakları kullanılmamış sayılır ve başvuru bedelleri sözleşme imzalama döneminden sonra kendilerine kesinti yapılmadan iade edilir.

13. Emekliler için satışa sunulan konutlarda belirli süreli ikamet zorunluluğu var mı? İdaremizce satışa sunulan Alt Gel ir Grubu Projelerinde; sözleşme imzalanan konut i cin borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranmakta olup, alırının kendisinin eşinin yada çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilmektedir, (Konutlar kiraya verilemez,) Alt Gelir Grubu Projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanların konutları borçları bitene kadar devredil ememektedi

14. Satış öncesi ön kayıt imkanı var mı? Satış öncesi ön kayıt yapılmamaktadır.

15. TOKİ’nin emekliler için satışa sunacağı konutlara sadece Bireysel emeklilik ile emekli olan vatandaşlar başvuru yapabilir mi? Hayır, yapamaz, TOKİ’nin emekliler i cin satışa sunacağı konutlara başvuru yapabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olma şartı aranmaktadır.Bolu Takip Gazetesi

Previous Aksa Dentur Avrasya gemilerinin enerji kaynağı olacak
Sonraki Hesaplı konutlar Dubai'de görücüye çıkacak

Diğer Yazılar

TOKİ 0 Yorum

Mucur TOKİ ön başvuruları başladı

Mucur ilçesi’nde TOKİ gelmesi için ön başvurular başladı.

TOKİ 0 Yorum

Aksaray emekli TOKİ kura sonucu

TOKİ’den ev kazanan emeklilerin listesi belli oldu

TOKİ 0 Yorum

TOKİ Orhangazi’ye Konut Yapacak

Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan TOKİ’nin Orhangazi’ye 4+1 lüks dairelerden oluşan 200 konut yapacağını söyledi.

TOKİ 0 Yorum

TOKİ konutlarına nasıl başvuru yapılır?

Düşük fiyatla ve taksitli ödemeleriyle konut sahibi yapan TOKİ, Türkiye genelinde evler inşa ediyor.

TOKİ

TOKİ Ankara Turkuaz Vadisi’nde 20 adet konut satıyor

TOKİ Ankara Turkuaz Vadisi Toplu Konut Uygulaması kapsamındaki 20 adet  konutu ön şartsız, kurasız başvuru önceliğine göre konut alma ve seçme olanağı ile açık satışa sunuyor.

TOKİ 0 Yorum

TOKİ Konya Ilgın’a 863 konut yapacak

Ilgın’da 2. etap TOKİ inşaatı başladı

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.