İstanbul Taşınma Hareketliliği Raporu açıklandı

İstanbul Taşınma Hareketliliği Raporu açıklandı

Kentsel Dönüşümün etkisiyle Anadolu Yakası ilçelerinde yoğun taşınma hareketliliği yaşandı

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Makbule Yönel Maya: “2016 yılının ilk çeyreğinde taşınma hareketliliği, 2015’in son çeyreğine göre %30 artış gösterdi. Kentsel Dönüşüm nedeniyle taşınma hareketliliğinin en fazla olduğu bölge olarak, İstanbul Anadolu Yakası ve özelikle Kadıköy ilçesi öne çıkıyor.”

REIDIN CEO’su Ahmet Kayhan: “Avrupa yakasında ilk çeyrekte Beşiktaş’ta bir hareketlilik gözlemlendi. Bunu sırasıyla Küçükçekmece ve Esenyurt ilçeleri takip etti.”

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş’nin desteğiyle REIDIN tarafından hazırlanan ‘İstanbul Taşınma Hareketliliği’ 2016 ilk çeyrek raporu açıklandı. ‘İstanbul Taşınma Hareketliliği’ Raporu ölçümlemesinde, İstanbul Evden Eve Nakliyeciler Derneği’nin (İSTEEND) Ocak-Mart 2016 döneminde gerçekleştirdiği konut tipli ve İstanbul içi taşımacılık işlemlerinden elde edilen bilgilerden yararlanıldı.

İstanbul içinde evden eve taşınma işlemlerinin bölgesel bazda hareketlilik ve yoğunluklarının tespit ve takip edilmesini amaçlayan rapora göre, 2016 yılının ilk çeyreğinde taşınma hareketliliği, 2015’in son çeyreğine göre %30 artış gösterdi.

İlk kez açıklanan ‘İstanbul Taşınma Hareketliliği’ Raporunda, İstanbul’da 39 ilçe arasında en fazla göç veren ilçe %15’lik oranla Kadıköy oldu. Kadıköy’ü sırasıyla %11’le Maltepe, %8’le Ataşehir, %5’le Ümraniye ve %4’le Kartal izledi. Kadıköy’den yapılan taşınma işlemlerinin %43’ü yine Kadıköy’e gerçekleşti. Kadıköy’den Ataşehir’e taşınma oranı %15 ve Kadıköy’den Üsküdar’a taşınma oranı ise %8 olarak gözlemlendi.

En fazla göç alan ilçe, Maltepe…

39 ilçe arasından en fazla göç alan ilçe ise %11 oran ile Maltepe olurken, Maltepe’nin en fazla göç aldığı ilçe %59 oran ile yine Maltepe oldu. Maltepe’yi %7’le Ataşehir ve Kadıköy izledi.

Taşınma nedenleri arasında ‘kentsel dönüşüm’ önemli bir ölçüt olurken, Kadıköy’den taşınanların %40’ının taşınma nedeni olarak ‘kentsel dönüşümü’ gösterdikleri görüldü. İstanbul’da 3+1 daire tipinden gerçekleşen taşınma işlemlerinin %92’si yine 3+1 daire tipine gerçekleşti. 2. kattan gerçekleşen taşınma işlemlerinin %50’si ise 3. kata yapıldı.

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, düzenlenen basın toplantısında, “Son 14 yıllık süreçte İstanbul’da konut sektörü ciddi bir dönüşüm geçirdi. Geldiğimiz noktada coğrafi koşullar, fiziki mekan, konum özeliklerinin dışında artık işin bir de sosyal ve ekonomik döngüsünün ele alınması gerektiğine olan inancımızla İstanbul Taşınma Hareketliliği endeksinin oluşturulmasına destek vermekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu endeksin yayınlanmasındaki öncelikli amacımız, hem konut geliştiricileri için hedef kitle analizlerine sayısal verilerle yardımcı olmak hem de bireysel kullanıcıların yer seçim eğilimlerini ve grafiklerini oluşturmaktı” dedi.

Makbule Yönel Maya, raporda yer alan 2016 ilk çeyrek dönem sonuçlarına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Kentsel Dönüşüm çalışmalarının yoğun olduğu bölgelerde taşınma hareketliliğin en fazla olduğu bölge olarak İstanbul Anadolu Yakası ve özelikle Kadıköy ilçesi öne çıkıyor. Kadıköy’den 2016 ilk çeyrekte taşınma oranı %15 iken, aynı ilçe içinde yapılan taşınma işlemlerinin %43 olduğunu görüyoruz. Bu durum da gerek yeni biten inşaatlarda, gerek Kentsel Dönüşüm nedeniyle binanın yıkılacak olması nedeniyle yapılan taşınma işlemlerinde ilk tercihin yine aynı bölgede olma eğilimini gösteriyor. Kadıköy dışında Maltepe bölgesindeki taşınma hareketliliğinde de yine Kentsel Dönüşümün önemli bir etken olduğu ortaya çıkıyor.

Diğer taraftan bölgeye yapılan ofis yatırımlarının ve hayat geçen ofis taşınma projelerinin de doğrudan konut yatırımları için de Maltepe ilçesini hareketlendirdiğini söylemek mümkün…

Daire tipleri olarak İstanbul ilindeki iç taşınma hareketliliğini değerlendirdiğimizde 1+1’den 2+1’ e taşınma oranının %40 gibi bir seviyede seyretmesi, kullanıcıların taşınırken şartlar mümkün olabiliyorsa oturduğu evini büyütme anlamında bir eğilimleri olduğuna da işaret ediyor. Yine aynı şekilde 2+1 den yapılan taşınma işlemlerinde de evini bir oda büyütmek suretiyle 3+1’ e yapılan taşınmaların da %38 seviyesinde seyrettiğini söyleyebiliriz.”

REIDIN CEO’su Ahmet Kayhan “Taşınma hareketliliğinde mevsimsellik etkisi yaşanıyor. Havaların iyileşmesi, kamu personeli atamaları ve tayin dönemleri süresince özellikle Temmuz-Eylül ayları arasında taşınma işlemlerinde artış bekleniyor. Tayin ve atamaların dışında yıl genelinde taşınma hareketliliğini en çok etkileyen faktör ise kentsel dönüşüm olarak karşımıza çıkıyor. Bu doğrultuda hareketliliğin artarak yaşanacağı bölgelerin Kadıköy, Maltepe, Küçükçekmece, Gaziosmanpaşa, Esenler olacağını söyleyebiliriz.

Anadolu yakasında önümüzdeki dönemde hareketliliğin devam etmesini bekliyoruz. Özellikle kentsel dönüşüm/yenileme bölgelerinde hareketliliğin devam etmesini öngörüyoruz. 2016 1. Çeyrek dönemi için Avrupa Yakasında Beşiktaş ilçesinde bir hareketlilik gözlemleniyor. Bunu sırasıyla, Küçükçekmece ve Esenyurt ilçeleri takip ediyor. ‘İstanbul Taşınma Hareketliliği’ Raporu için önümüzdeki dönemde de yılda 4 rapor olacak şekilde, çeyrekler bazında ‘İstanbul Taşınma Hareketliliği’ raporunu paylaşacağız. Her çeyrek dönemi takip eden ilk ay ilgili rapor paylaşılacak” şeklinde konuştu.

İstanbul Evden Eve Nakliyeciler Derneği Başkanı Davut Ukan da derneğe üye olan firmalardan topladıkları taşıma bilgilerini İstanbul Taşınma Hareketliliği raporu için eksiksiz ve doğru bir şekilde ilettiklerini belirterek, “Tüm Marmara bölgesinde K3 yetki belgesine sahip 430 firma, Türkiye geneline baktığımızda ise yaklaşık 1.200 firma var. Bu belgeye sahip firmalar sadece ev eşyası ve ofis eşyası taşıyabiliyor. İstanbul taşıma hareketliliğine katkı sağladığımız için mutluyuz. Bize üye olan firmalardan topladığımız taşıma bilgilerini REIDIN yönetimine eksiksiz ve doğru bir şekilde ileterek katkı sağladık” dedi.

Previous Evinizi emanet etmeden önce kiracınızı tanıyabilirsiniz
Sonraki Kuleli Evleri Bomonti teslim tarihi

Diğer Yazılar

Avrupa Yakası 0 Yorum

Meydan Halkalı projesi

Meydan Halkalı konut projesi İstanbul Halkalı’da Gültaş İnşaat tarafından inşa ediliyor.

İstanbul 0 Yorum

G YOO Inspired by Starck ve G Marin Managed by Divan projeleri kampanyaya katılıyor

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği’nin konut satışlarını hızlandırmak üzere başlattığı kampanyada Mar Yapı iki projesiyle yer aldı.

İstanbul 0 Yorum

İstanbul’da konut fiyatları düşüyor mu?

Konut satış ve pazarlama danışmanlığı sektörünün güçlü oyuncularından Aremas, İstanbul’un belli bölgelerindeki konut fiyatlarının aşağıya düşmesinin temel nedenlerini sıraladı

Avrupa Yakası 0 Yorum

Kalekent’ten yüzde 14 Sevgililer Günü indirimi

Gül İnşaat, Liv Yapı ve 3S Kale ortaklığında Beylikdüzü’nde yükselen Kalekent projesinde 8-15 Şubat tarihleri arasında Sevgililer Günü’ne özel düzenlenen kampanya ile, “Peşin ve kredili satışlarda yüzde 14 indirim ile

İstanbul 0 Yorum

Propa Plus Residences projesi

Propa Plus Residences konut projesi İstanbul Şişli Zincirlikuyu’da Propa İnşaat tarafından hayata geçiriliyor.

Avrupa Yakası 0 Yorum

Demir La Vida projesi ödeme bilgisi

Demir İnşaat’ın, İstanbul’un sahil kasabası Büyükçekmece’de yükselen ‘Demir La Vida’ projesi, Nisan 2014’ten bu yana yüzde 60 prim yaptı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yok!

Siz bu yazıya ilk yorumu yapabilirsiniz!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.